Obecnie 166 forumowiczów jest online
Obecnie 166 forumowiczów jest online
Jeśli jesteś nowy i zaczynasz korzystanie z AdWords w tej kategorii możesz zadawać pytania na temat ustawień kampanii i budżetu, zasad reklamowych, zarządzania kontem czy zatwierdzania reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Zmiana reklam na uniwersalne: mniej wyświetleń i niski ranking reklam

Nowicjusz ✭ ✭

W ramach wstępu: AdWordsy mamy od 2010 roku. Po konsultacjach z pracownikiem AdWords, na początku 2013 roku wprowadziliśmy 2 osobne kampanie: jedną nakierowaną na desktopy, drugą na komórki. Po konsultacjach w sierpniu, w minionym tygodniu reklamy w kampanii desktopowej zmieniłem na uniwersalne (z dłuższym tekstem, automatycznie dostosowywane do wyświetlania na urządzeniach stacjonarnych lub przenośnych), a stare reklamy zapauzowałem, tak samo jak kampanię z reklamami nakierowanymi wyłącznie na smartfony.

W związku z tym, mam 2 problemy:

Pierwszy problem:

Dla niektórych słów "reklamy nie są teraz wyświetlane" ze względu na "niski ranking reklamy" (wskaźnik jakości słowa pokazuje 6, przewidywalna klikalność poniżej średniej, trafność reklamy przeciętnie, ocena strony powyżej średniej)

• Kampania jest ograniczona lokalizacją do obszaru wokół mojego miasta, a pozostałe lokalizacje są wykluczone (nakierowanie na obszar mamy od zawsze, wykluczenie innych lokalizacji mamy od niecałego roku)
  • Strona docelowa się nie zmieniała, pomijając niewielkie modyfikacje tekstu czy zdjęć na niektórych stronach landingowych
  • Treści nowych reklam w dużej mierze bazują na poprzednich reklamach. Dla każdej grupy reklam w kampanii (grup mam ~30, dla większości osobne strony docelowe - grup reklam i słów kluczowych nie zmieniałem teraz w ogóle)
  • W treści reklam są obecne takie same zwroty, jakie znajdują się na stronach docelowych i które są użyte jako słowa kluczowe.
  • Podniosłem budżet oraz stawki w całej kampanii.

Dlaczego moje reklamy nie są wyświetlane i mają niski ranking reklamy?

Drugi problem:

O połowę mniej wyświetleń niż rok temu (od piątku do poniedziałku (4 dni) 931 wyświetleń vs 1884 rok temu, licząc obie kampanie). Owszem, kliknięć mam nawet minimalnie więcej (CTR zwiększył się z 2,34% do 5,37%), ale dlaczego tak drastycznie spadła ilość wyświetleń moich reklam? (Jakby co, nie konkurowałem sam ze sobą: w moim mieście na oferowane przeze mnie usługi jest spora konkurencja, która też aktywnie promuje się w google i używa reklam).

Z góry dzięki za pomoc Emotikon: Szczęśliwy

Odpowiedź eksperta 2verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Łukasz R
październik

Dot.: Zmiana reklam na uniwersalne: mniej wyświetleń i niski ranking r

Najlepszy Współtwórca

Bo rozpatrywanie tego w kwestii błędu jest błędne Emotikon: Mrugający

Po prostu można zadbać o to, żeby osobie, która szuka "strzyżenie yorka" pojawiała się reklama, która w nagłówku ma Strzyżenie Yorka - tego przecież szuka.

To co usłyszałeś od konsultanta odnośnie tego, że system będzie wybierał najtrafniejszą reklamę, to prawda, ale działa to trochę inaczej, bo system z puli Twoich reklam po pewnym czasie sam wybierze najlepszą reklamę (w danym okresie) co nie znaczy, że na inne frazy w tej grupie będzie to dobry wybór.

Idę o zakład, że masz jeszcze ustawioną rotację aby system pokazywał skuteczniejszą reklamę.

Ja bym wybrał Zawsze wyświetlaj równomiernie i sam podjął decyzje po pewnym czasie, która reklama jest skuteczniejsza.

Ty zapewne masz wybraną tą pierwszą opcję

Screen Shot 10-17-17 at 12.23 PM.PNG

Co do samych reklam w grupach reklam. Jak najbardziej podziel dodatkowo te grupy reklam, żeby w jednej grupie były frazy związane z "strzyżenie Yorka" "strzyżenie yorka kraków" itp.

W danej grupie reklam utwórz 3-4 teksty reklamowe, które w nagłówku 1 zawierają słowo kluczowe, czyli np. Strzyżenie Yorka Kraków

Kolejna grupa reklam:

słowo kluczowe: "kąpiel yorków"

Reklamy 3-4 z nagłówkiem 1    Kąpiel yorków Kraków

itd. itp.

3-4 reklamy na grupę reklam, by przetestować różne opisy bądź drugie nagłówki - po pewnym czasie będziesz widział, które są gorsze i możesz je wstrzymać. Jeśli zostanie Ci jedna reklama w danej grupie, to znowu możesz dodać jakiś jej wariant do testów itp. itd.

Pamiętaj, że po to dzielimy kampanie na grupy reklam, żeby Klient po wpisaniu jakiś fraz kluczowych znalazł reklamę najbardziej pasującą, czyli najczęściej zawierającą tą frazę kluczową - wtedy wynik jakości, CTR itp są lepsze.

A gdy wybrałeś Wybieraj najskuteczniejsze reklamy, to system wybrał Ci tą właśnie reklamę Wyczesywanie kołtunów, która nijak się ma do szukanych fraz Kąpiel yorka, czy Strzyżenie Yorka Emotikon: Mrugający 

Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłem sprawę.

Dominik Myślak

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Łukasz sprawdź w ustawieniach kampanii na zakładce Urządzenia jak rozkłądają się kliknięcia na telefonach i komputerach.

Może masz tam usatwiony modyfikator -90% na komórki?

Możliwe, że w jakiśspecyficzny sposób wcześniej kierowaliście tą kampanię na smartfony i gdy jej zabrakło, to mas mniejszą liczbę wyświetleń.

Ale jak sam zauważyłeś jakość się poprawiła, więc możesz tylko domniemywać, że wcześniejsza kampania może nie była najlepsza.

Edytowane: Martwi mnie i tak niski CTR. Czy masz odpowiednio pogrupowane słowa kluczowe. CTR 5% to nie jest najgorzej, ale mogłoby być lepiej - o wiele lepiej.

Kwestia w jakiej branży działasz.

Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda

Łukasz, o ile nie pozmieniałeś stawek, o których wspomina Dominik, o tyle proponuję uzbroić się w cierpliwośćEmotikon: Szczęśliwy Kampania i jej ustawienia uległy zmianie, zmieniły się reklamy, stawki dlatego potrzebuje trochę czasu na rozruch. Mam to samo aktualnie u jednego z klientów. Kampania działała od roku na szerokim (przyblizonym dopasowaniu fraz), miała duży zasieg i po zmianach jakie wprowadziłam, zasieg spadł. Tyle, ze CTR z 5% skoczył do 28%. Kampania potrzebuje czasu, min. 3 dni i powinny się wyświetlenia i kliknięcia unormować + w między czasie stała optymalizacja wyszukiwanych fraz.

Nowicjusz ✭ ✭

Dominiku,

37% to komputery, reszta to urządzenia mobilne. Nie mam ustawionych modyfikatorów na platformy.

Prowadzimy salon fryzjerski dla psów. W tej kampanii mamy 27 grup reklam (nakierowanych na różne rasy psów, koty, czy usługi), w których mamy w sumie 900 słów kluczowych. Do tego podpiętych jest ~150-200 reklam (licznik pokazuje 344, ale jestem pewien, że uwzględnia też te zapauzowane).

Zachęcony przez Konsultanta AdWords, w miniony wtorek zdecydowałem się do tego zmienić dopasowanie słów kluczowych z dopasowania przybliżonego na dopasowanie do wyrażenia, żeby w przyszłości zaowocowało to z jednej strony wyższym CTR, a z drugiej ograniczeniem kosztów (choć boli, że to tym bardziej ogranicza wyświetlenia).

CTR mimo tych zmian nie wygląda dobrze, wczoraj wyniósł marne 2,73%. na 330 wyświetleń 9 kliknięć: zważywszy, że stawki podniosłem o 100%, bardzo zły wynik i zdecydowanie gorszy, niż przy niższych nakładach osiągałem przed wprowadzeniem reklam uniwersalnych (pamiętać trzeba, że zaciemniłem obraz jeszcze bardziej, dając się przekonać we wtorek na przejście słów na "dopasowanie do wyrażenia")

Najlepszy Współtwórca

Sugeruje włączyć modyfikator dopasowania przybliżonego, czyli skopiować wszystkie frazy i utworzyć z nich modyfikator dopasowania przybliżonego.

Zrobicie to bardzo szybko w Edytorze AdWords. Zaznaczając wszystkie frazy w dopasowaniu do wyrażenia i CTR + H - w pole wpisać jak poniżej razem z zaznaczoną opcją o duplikatach.

W polu znajdź jest "spacja"

W polu zmień na "spacja+"

Screen Shot 09-28-17 at 01.59 PM.PNG

Potem dla tych nowo utworzonych fraz (będą zaznaczone) CTR + shift + H

Screen Shot 09-28-17 at 02.00 PM.PNG

Sprawdź wtedy, czy to nie pomoże w rozruchaniu kampanii.

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭

Dominiku,

Dzięki za poświęcony czas i przejrzystą instrukcję! Emotikon: Szczęśliwy

Pytanie, zanim zastosuję Twoją poradę: czy w takiej sytuacji powinienem też zmienić dopasowanie słów kluczowych ponownie na dopasowanie przybliżone (obecnie prawie wszystkie słowa mam w dopasowaniu do wyrażenia?

Z tego, co rozumiem, zaproponowana przez Ciebie modyfikacja zostanie zastosowana do wszystkich (poza pierwszym) słów w słowie kluczowym (np. w wyrażeniu strzyżenie psów zaowocuje to zmianą na strzyżenie +psów), tak?

Najlepszy Współtwórca

Ja nie chce, żebyś usuwał, czy zmieniał dopasowanie obecnych fraz w dopasowaniu do wyrażenia.

Chcę, żebyś dodał nowe frazy w innym dopasowaniu Emotikon: Szczęśliwy   będziesz miał w grupie reklam frazy w dwóch dopasowaniach - każde będzie miało inną rolę.

Aby szybko utworzyć takie duplikaty słów kluczowych podałem Ci instrukcję. Emotikon: Szczęśliwy

Pierwsza operacja ctr + h spowoduje, że wrzystkie spacje zamienią się w spację i + i utworzą się nowe frazy.

One po zmianie będą zaznaczone i od razu możesz zmienić typ dopasowania na dopasowanie przybliżone - tych nowych fraz.

Potem druga operacja ctrl + shift + h spowoduje dodanie + przed pierwszym każdym słowem (w zaznaczonym pakiecie fraz)

Mając x grup reklam musiałbyś oddzielnie skakać po grupach i kopiować frazy, zmieniać dopasowanie i dodawać plusiki.

Moja rada przyspiesza ten proces o x - o jakies 10-20 razy Emotikon: Szczęśliwy albo i więcej w zależności od ilości fraz, grup reklam itp.

Będąc na poziomie kampanii (lewe menu w edytorze) i wybierając z niższego menu słowa kluczowe będziesz widział w głównym oknie wszystkie słowa kluczowe. Ale nie skopiujesz ich ...   ale możesz je zdublować, według instrukcji i trafią ładnie do odpowiednich grup reklam.

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭

Dominiku,

Dzięki za tak obszerne odpowiedzi: zalecane przez Ciebie zmiany wprowadziłem dopiero teraz; podzielę się wynikami za parę dni.

Przy okazji dowiedziałem się o Edytorze AdWords: super narzędzie Emotikon: Bardzo szczęśliwy

Miłego dnia!

Nowicjusz ✭ ✭

Nadszedł czas na ocenę, czy zmiany przyniosły efekt: wprawdzie CTR wzrósł, ale ilość kliknięć i wyświetleń znacząco spadły, a koszt wzrósł, więc nie jestem zadowolony.

Krótki harmonogram zmian:

Przed zmianami: mieliśmy osobną kampanię nakierowaną na komórki i osobną na desktopy; obie ze "starym" typem reklam

21.09 w kampanii "desktopowej" zmieniliśmy reklamy na uniwersalne (przy okazji zwiększyliśmy CPC i budżet); zapauzowaliśmy kampanię "mobilną"

29.09 włączyłem modyfikator dopasowania przybliżonego

W efekcie wzrósł CTR, ale o połowę spadła ilość wyświetleń, o 1/3 ilość kliknięć, a CPC i całkowity koszt wzrosły (porównuję 1-16.10.2017 z 2-17.10.2016; tabelka w excelu, bo rok temu miałem 2 osobne kampanie i chciałem je połączyć w jeden wiersz):

tabelka.png

Przykłady słów z dużą ilością kliknięć z okresu 2-17.09.2016 (znowu w excelu, bo połączyłem wyniki obu kampanii, które wtedy działały):

słowa-mobile.png

Przykłady słów, które mają dużą ilość kliknięć w okresie 1-16.10.2017:

słowa-2017.png

Macie jeszcze jakieś pomysły? Potrzebujecie jeszcze jakichś danych, żeby móc pomyśleć o jakimś rozwiązaniu?

Student ✭ ✭ ✭

CTR nadal nie jest najlepszy.

Czy czasem nie masz kampanii na sieć wyszukiwania z rozszerzeniem na sieć reklamową?

Powinieneś mieć Tylko sieć wyszukiwania.

Co do stawek za CPC. Czym dokładniejsze dopasowanie, tym CPC będzie wyższe (może być wyższe), ponieważ trafiasz do bardziej konkretnych użytkowników.

Nie dziwi mnie zmniejszenie liczby wyświetleń - to zasługa dopasowań. Przybliżone jest zbyt szerokie.

Jak masz ustawiony harmonogram? Cały dzień, czy od np 6-8 rano?

Czy teksty reklam zawierają słowa kluczowe w danej grupie reklam - nagłówek 1.

Oczywiście stosujesz rozszerzone reklamy tekstowe?

Czy stosujesz rozszerzenia reklam? Wszystkie jakie możesz?

Rozszerzenia linków witryny

Objaśnień

Połączeń

Lokalizacji

Rozszerzenia informacji w witrynie takie jak Usługi, Udogodnienia

Rozszerzenie wiadomości

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

Dominiku: kolejny raz dzięki za odpowiedź Emotikon: Szczęśliwy

Kampania od samego początku jest nacelowana wyłącznie na sieć wyszukiwania.

Harmonogram ustawiony na cały dzień.

Stosuję rozszerzone reklamy tekstowe z rozszerzeniami połączeń, lokalizacji, objaśnień, linków witryny, informacji w witrynie (usługi i typy)

W kampanii mam 27 grup reklam. Większość grup zawiera słowa kluczowe związane z konkretną rasą (np. "strzyżenie yorka", "kąpiel yorka" albo "strzyżenie yorkshire terrier" są wszystkie w jednej grupie yorki, dla której są dedykowane reklamy zawierające takie zwroty jak właśnie "strzyżenie yorka" w nagłówku). Wyjątkiem są reklamy w grupie ogolne, gdzie mam ogólne słowa kluczowe typu "groomer", "strzyżenie psów" albo "strzyżenie psów w Krakowie".

Cała kampania w 27 grupach ma w sumie 2510 słów kluczowych (pamiętając o tym, że np. "strzyżenie psów" ma też odpowiednik w postaci "+strzyżenie +psów")

Co ciekawe, w tym samym czasie zmieniałem reklamy na uniwersalne w innej kampanii, w której reklamujemy szkolenia groomerskie - w niej po tej zmianie wzrósł CTR, wzrosła ilość wyświetleń i spadł CPC...

EDYCJA: drobna edycja w celu ujednoznacznienia tekstu.

Najlepszy Współtwórca

Zastanowiłbym się na Twoim miejscu nad rozbiciem "strzyżenie yorka", "kąpiel yorka", "strzyżenie yorkshire terrier" do odrębnych grup reklam i użyć dokładnie tych fraz w pierwszym nagłówku.

Dodatkowo można powtórzyć tą frazę w opisie.

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭

Czyżbyśmy dotarli do źródła błędu?...

Obecnie do grupy z takimi słowami kluczowymi mam przypisanych kilka reklam - tutaj kilka przykładów:

reklamy2.png

W tej grupie mam 15 reklam, z czego 8 to nieaktywne reklamy starego typu, a 7 to aktywne uniwersalne reklamy.

Wyniki, jak widać, fatalne: tylko reklama z "wyczesywaniem kołtunów" ma jakieś kliknięcia w tym miesiącu!

Kiedy tworzyłem reklamy, byłem zapewniany przez Konsultantów Google, że mogę w jednej grupie dać słowa kluczowe i reklamy dotyczące np. "strzyżenia yorka" i "kąpieli yorka", a google będzie po prostu wybierać bardziej trafne reklamy, serwując je odbiorcom.

Sugerujesz zatem, że należy to porozbijać na jeszcze mniejsze grupy i do każdej podpinać tylko jedną reklamę?

(Swoją drogą, jeśli tutaj tkwi źródło błędu, to naprawdę jestem zły, bo naprawdę dużo czasu poświęciłem, czytając przed stworzeniem i modyfikacjami reklam - kilka razy też dostawaliśmy porady od Konsultantów Google i nigdy to nie było wskazane jako błąd...)

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Łukasz R
październik

Najlepszy Współtwórca

Bo rozpatrywanie tego w kwestii błędu jest błędne Emotikon: Mrugający

Po prostu można zadbać o to, żeby osobie, która szuka "strzyżenie yorka" pojawiała się reklama, która w nagłówku ma Strzyżenie Yorka - tego przecież szuka.

To co usłyszałeś od konsultanta odnośnie tego, że system będzie wybierał najtrafniejszą reklamę, to prawda, ale działa to trochę inaczej, bo system z puli Twoich reklam po pewnym czasie sam wybierze najlepszą reklamę (w danym okresie) co nie znaczy, że na inne frazy w tej grupie będzie to dobry wybór.

Idę o zakład, że masz jeszcze ustawioną rotację aby system pokazywał skuteczniejszą reklamę.

Ja bym wybrał Zawsze wyświetlaj równomiernie i sam podjął decyzje po pewnym czasie, która reklama jest skuteczniejsza.

Ty zapewne masz wybraną tą pierwszą opcję

Screen Shot 10-17-17 at 12.23 PM.PNG

Co do samych reklam w grupach reklam. Jak najbardziej podziel dodatkowo te grupy reklam, żeby w jednej grupie były frazy związane z "strzyżenie Yorka" "strzyżenie yorka kraków" itp.

W danej grupie reklam utwórz 3-4 teksty reklamowe, które w nagłówku 1 zawierają słowo kluczowe, czyli np. Strzyżenie Yorka Kraków

Kolejna grupa reklam:

słowo kluczowe: "kąpiel yorków"

Reklamy 3-4 z nagłówkiem 1    Kąpiel yorków Kraków

itd. itp.

3-4 reklamy na grupę reklam, by przetestować różne opisy bądź drugie nagłówki - po pewnym czasie będziesz widział, które są gorsze i możesz je wstrzymać. Jeśli zostanie Ci jedna reklama w danej grupie, to znowu możesz dodać jakiś jej wariant do testów itp. itd.

Pamiętaj, że po to dzielimy kampanie na grupy reklam, żeby Klient po wpisaniu jakiś fraz kluczowych znalazł reklamę najbardziej pasującą, czyli najczęściej zawierającą tą frazę kluczową - wtedy wynik jakości, CTR itp są lepsze.

A gdy wybrałeś Wybieraj najskuteczniejsze reklamy, to system wybrał Ci tą właśnie reklamę Wyczesywanie kołtunów, która nijak się ma do szukanych fraz Kąpiel yorka, czy Strzyżenie Yorka Emotikon: Mrugający 

Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłem sprawę.

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭

Dominiku: serdecznie dziękuję za bardzo merytoryczną pomoc! Tworzę dziś wieczorem nową kampanię z bardziej granularnym podziałem na grupy reklam i liczę, że za kilka dni wszystko zacznie ładnie śmigać Emotikon: Szczęśliwy