Obecnie 171 forumowiczów jest online
Obecnie 171 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

zdarzenia tagmanager, analytics undefined...

Student ✭

Witam,

Próbuję ogarnąć temat obsługi zdarzeń w TGM. Przeczytałem wszerz i wzdłuż support dla TGM... Ogólnie sprawa nie wygląda na bardzo skomplikowaną, ale nie bardzo potrafię przeskoczyć ten temat. Zainstalowałem odbiornik kliknięć. Wszystko działa, zdarzenia pokazują się w analytics. Ale jest to w formie klikniętych adresów URL, natomiast kategoria, akcja czy etykieta jest oznaczona jak undefined. Co chciałbym uzyskać? 

Przykładowo, lista newsów (zajawka + link "czytaj więcej"). Jak otagować całość, aby sprawdzać ile razy news był czytany? Mam dostęp do kodu więc dodałem do linków id='nazwa_newsa'. Ale to nie działa. 

Drugi przykład, podstrona z galerią zdjęć (1 miniaturka + po kliknięciu następuje przyciemnienie ekranu i galeria z następnymi fotkami). Odbiornik wyłapał kliknięcie, ale każdy następny klik dalej na powiększonym zdjęciu generował nowe zdarzenie. Finalnie zakładka galeria i np. 36 klików. 

Tak jak pisałem, mam dostęp do kodu więc w razie potrzeby mogę dodawać jakieś parametry do linków. 

Korzystałem m.in. z tego linku https://support.google.com/tagmanager/answer/6106716?hl=pl

"Kliknięcie linków" pkt. 2a > ok. A potem jest mowa o filtrach, czynnikach uruchamiających, etc. Tylko gdzie to wszystko jest w ustawieniach dla elementu "Kliknięcie" w TGM?

Jeśli ktoś może mi dać jakiś pkt zaczepienia to byłbym dźwięczny, bo undefined mnie póki co prześladuje...  pozdrawiam, Ł.

Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Highlighted
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: zdarzenia tagmanager, analytics undefined...

Wschodząca Gwiazda

Cześć,

odbiorniki kliknięć występują w starej wersji GTM. Nowa wersja - v2 do której wszystkie kontenery zostaną zmigrowane automatycznie do 1-go czerwca - nie ma już czegoś takiego jak odbiorniki kliknięć.

Jeśli zatem Twój kontener jest wciąż w starej wersji dokonaj migracji do v2, gdyż i tak Ciebie to czeka już za kilka dni.

Dokument pomocy, do którego się odnosisz też dotyczy wersji v2 więc dlatego pewne rzeczy Ci się mogą nie zgadzać.

Jeśli chodzi o nazewnictwo w interfejsie to nazwa "Czynniki uruchamiające" zmieniła się na "Reguły". W dokumentacji widnieje jeszcze po staremu. Ogólnie to w v2 ciągle coś się jeszcze zmienia więc trzeba naprawdę w tym siedzieć, żeby nadążyć Emotikon: Szczęśliwy

W związku z tym proponuję być dokonał migracji, a wówczas całość pójdzie gładko.

Po dokonaniu migracji wejdź na kartę Zmienne i tam aktywuj sobie takie standardowe zmienne jak np. Click Classes, Clisk ID, Click URL i Click Text - przydadzą się później podczas konfigurowania tagów. Ewentualnie przejrzyj inne i wybierz te, z których wydaje Ci się, że będziesz korzystał. W razie co zawsze możesz coś zaznaczyć/odznaczyć.

Następnie dobrze by było, jakby Twoje linki "Czytaj więcej" miały jakiś wspólny element, po którym można je identyfikować - np. klasę CSS. Skoro masz możliwość modyfikacji kodu to możesz dodać do nich klasę np. class="readmore", chyba że już mają wspólną klasę - wówczas nic nie musisz dodatkowo robić.

Jak to zrobisz dodaj nową regułę w następujący sposób (zakładam, że kliknięcie powoduje rozwinięcie jakieś pełnej treści, a nie przejście do nowego URL'a, bo wówczas śledzenie zdarzeń wydaje się trochę bez sensu):

- kliknij z boku kartę Reguły, a następnie Nowe,

- wybierz Kliknięcie i reszta jak na screenie poniżej.

readmore-click.png

Oczywiście możesz uruchamiać regułę na podstawie innych czynników. Ja podałem przykład po klasie CSS, ale może to być nawet kliknięty tekst "Czytaj więcej" lub cokolwiek (fragment linku, jakiś atrybut...)

Po zapisaniu reguły możesz utworzyć tag GA śledzący zdarzenia.

- przechodzisz do tagi, Nowy, Google Analytics - wybierasz czy to ma być Classic czy Universal,

- określasz typ śledzenia na Zdarzenie,

- wpisujesz identyfikator usługi i wypełniasz kategoria i działanie + opcjonalnie etykieta i wartość.

W powyższe pola można wpisać stałe wartości, ale ponieważ chcesz wiedzieć ile razy poszczególny news był czytany lepiej wstawić dynamicznie pobierane atrybuty - np. id, o którym wspomniałeś, który zawiera nazwę newsa (chociaż lepiej takie dane jak nazwa newsa przechowywać w innym atrybucie niż id, ale to nie ma znaczenia w tym momencie).

W tym celu wystarczy, że w pole np. działanie wstawisz wartość{{Click ID}}.

Cała przykładowa konfiguracja poniżej:

konfiguracja-tagu-UA-do-zdarzen.png

To spowoduje, że każdorazowo po kliknięciu w element zawierający klasę "readmore" zostanie do GA przesłane zdarzenie w kategorii Kliknięcia i z akcją zdefiniowaną jako ID klikniętego elementu.

Mam nadzieję, że migrację przeprowadzić bezproblemowo i reszta to już będzie prosta.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Highlighted
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Wschodząca Gwiazda

Cześć,

odbiorniki kliknięć występują w starej wersji GTM. Nowa wersja - v2 do której wszystkie kontenery zostaną zmigrowane automatycznie do 1-go czerwca - nie ma już czegoś takiego jak odbiorniki kliknięć.

Jeśli zatem Twój kontener jest wciąż w starej wersji dokonaj migracji do v2, gdyż i tak Ciebie to czeka już za kilka dni.

Dokument pomocy, do którego się odnosisz też dotyczy wersji v2 więc dlatego pewne rzeczy Ci się mogą nie zgadzać.

Jeśli chodzi o nazewnictwo w interfejsie to nazwa "Czynniki uruchamiające" zmieniła się na "Reguły". W dokumentacji widnieje jeszcze po staremu. Ogólnie to w v2 ciągle coś się jeszcze zmienia więc trzeba naprawdę w tym siedzieć, żeby nadążyć Emotikon: Szczęśliwy

W związku z tym proponuję być dokonał migracji, a wówczas całość pójdzie gładko.

Po dokonaniu migracji wejdź na kartę Zmienne i tam aktywuj sobie takie standardowe zmienne jak np. Click Classes, Clisk ID, Click URL i Click Text - przydadzą się później podczas konfigurowania tagów. Ewentualnie przejrzyj inne i wybierz te, z których wydaje Ci się, że będziesz korzystał. W razie co zawsze możesz coś zaznaczyć/odznaczyć.

Następnie dobrze by było, jakby Twoje linki "Czytaj więcej" miały jakiś wspólny element, po którym można je identyfikować - np. klasę CSS. Skoro masz możliwość modyfikacji kodu to możesz dodać do nich klasę np. class="readmore", chyba że już mają wspólną klasę - wówczas nic nie musisz dodatkowo robić.

Jak to zrobisz dodaj nową regułę w następujący sposób (zakładam, że kliknięcie powoduje rozwinięcie jakieś pełnej treści, a nie przejście do nowego URL'a, bo wówczas śledzenie zdarzeń wydaje się trochę bez sensu):

- kliknij z boku kartę Reguły, a następnie Nowe,

- wybierz Kliknięcie i reszta jak na screenie poniżej.

readmore-click.png

Oczywiście możesz uruchamiać regułę na podstawie innych czynników. Ja podałem przykład po klasie CSS, ale może to być nawet kliknięty tekst "Czytaj więcej" lub cokolwiek (fragment linku, jakiś atrybut...)

Po zapisaniu reguły możesz utworzyć tag GA śledzący zdarzenia.

- przechodzisz do tagi, Nowy, Google Analytics - wybierasz czy to ma być Classic czy Universal,

- określasz typ śledzenia na Zdarzenie,

- wpisujesz identyfikator usługi i wypełniasz kategoria i działanie + opcjonalnie etykieta i wartość.

W powyższe pola można wpisać stałe wartości, ale ponieważ chcesz wiedzieć ile razy poszczególny news był czytany lepiej wstawić dynamicznie pobierane atrybuty - np. id, o którym wspomniałeś, który zawiera nazwę newsa (chociaż lepiej takie dane jak nazwa newsa przechowywać w innym atrybucie niż id, ale to nie ma znaczenia w tym momencie).

W tym celu wystarczy, że w pole np. działanie wstawisz wartość{{Click ID}}.

Cała przykładowa konfiguracja poniżej:

konfiguracja-tagu-UA-do-zdarzen.png

To spowoduje, że każdorazowo po kliknięciu w element zawierający klasę "readmore" zostanie do GA przesłane zdarzenie w kategorii Kliknięcia i z akcją zdefiniowaną jako ID klikniętego elementu.

Mam nadzieję, że migrację przeprowadzić bezproblemowo i reszta to już będzie prosta.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Witam ponownie,

Dzięki za super rozpiskę. Rzeczywiście nazewnictwo wymaga jakiegoś ujednolicenia, bo dla mniej zaawansowanych jest to pewnie problematyczne...

Ustawiłem wszystko tak jak napisałeś i trochę poeksperymentowałem. Mam jednak nadal problem z słowem "undefined", które uporczywie mi się pojawia w "akcja zdarzenia". Domyślam się, że to efekt źle otagowanego linku id='' pobieranego przez {{Click ID}}.

Chociaż w trybie podglądu wszystkie zmienne, tj. Click Classes, Click Element, Click ID, Click Target, Click Text, Click URL mają wartość undefined.

Pojawia się też info, żeby wejść na stronę event-tracking.com. Problem w tym, że na tej stronie wszystkie informacje dotyczą wcześniejszego modelu śledzenia zdarzeń ga(...)

Podsumowując wg powyższych wskazówek:

Jest link <a href='adres' id='identyfikator'>Nazwa pliku</a>

Kategoria: Kliknięcia
Działanie: {{Click ID}}
Etykieta: {{Click Text}}
Wartość: -

Czy takie ustawienie powie mi ile dany plik został pobrany, kliknięty, etc.? Czy jest jakiś inny, optymalniejszy, sposób śledzenia tego typu zdarzeń?

Czy da się w podobny sposób mierzyć ilość kliknięć w poszczególne zakładki? Zdarzenia raczej tutaj chyba nie wchodzą w grę bo w tym przypadku następuje przeładowanie strony.

Pozdrawiam, Ł.

Wschodząca Gwiazda

Strona event-tracking.com to jakaś "podróbka" pomocy Analytics.

Podejrzewam, że masz na liście zdarzeń coś takiego jak na screenie poniżej:

event-tracking-com.png

Tego typu zdarzenia są sztucznie "nabijane" przez różnego typu automaty wysyłające masowo dane do losowych usług GA. Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistymi zdarzeniami na stronie, a można to łatwo zweryfikować włączając w raporcie wymiar dodatkowy "Nazwa hosta", gdzie się okaże, że widnieje tam wartość (not set). Powinieneś zabezpieczyć swoją usługę w GA stosują przynajmniej filtr uwzględniający tylko własnego hosta. W poniższym wątku na końcu znajdziesz jak taki filtr utworzyć:

https://www.pl.adwords-community.com/t5/Google-Analytics-i-%C5%9Bledzenie/Problem-z-filtrami-google-...

Jeśli zaś chodzi o tryb debugowania - mam wrażenie, że patrzysz nie tam gdzie trzeba, jeśli masz same wartości undefined. w GTM każdorazowo w momencie wystąpienia jakiegoś zdarzenia wszystkie zmienne mogą przybierać nowe wartości. Dlatego musisz patrzeć na definicje zmiennych, które odpowiadają konkretnemu zdarzeniu - w  Twoim przypadku kliknięciu. 

Przy kliknięciu powinno pojawić się zdarzenie gtm.click i dopiero po jego zaznaczeniu sprawdzasz wartości na karcie Variables.

gtm-debug-mode.png

Sprawdź jeszcze raz u siebie, czy w momencie kliknięcia pojawia Ci się w sekcji Summary zdarzenie gtm.click i czy po jego zaznaczeniu na karcie Variables są w polach Click Text i CLick ID prawidłowe wartości.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Witam,

No i teraz wszystko jasne, Click ID jest pusty... Przeklikam się przez to i zobaczymy co mi z tego wyjdzie Emotikon: Mrugający A ta strona event-tracking.com rzeczywiście wygląda dosyć prawdziwie. Założyłem filtr w nowym widoku na domenę. Dzięki za wskazówki. Pozdrawiam, Ł.