Obecnie 224 forumowiczów jest online
Obecnie 224 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

współczynnik odrzuceń a adres URL

Nowicjusz ✭ ✭

Cześć,

pytanie z gatunku potencjalnie idiotycznych

- czy kombinacje typu %C4%85 albo %C5% w docelowych adresach URL z kampanii adwords mogą mieć wpływ na raportowanie bounce rate w GA? Oczywiście mówimy o URLach działających i kierujących na adekwatną i odpowiednią dla użytkownika stronę docelową.

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Radek S
września 2015

Dot.: współczynnik odrzuceń a adres URL

Wschodząca Gwiazda
Jeżeli adres działa poprawnie i otwiera się właściwa strona docelowa to nie ma to żadnego wpływu.
Jeżeli natomiast zamiast strony docelowej otwiera się strona błędu (ale nie taka domyślna strona serwera, tylko indywidualna strona błędu, do której też jest podczepiony Analytics) to może tak być, że osoby klikające w reklamę po przejściu na taką stronę z niej wyjdą.
W takim wypadku ma to wpływ na współczynnik odrzuceń, ale tak samo jak w każdym innym przypadku, gdy stroną docelową będzie strona błędu i nie ma tu znaczenia to co jest w samym adresie url.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
A jaki to rodzaj strony? Single page często łapią taki wysoki BR bo strona wejścia jest stroną wyjścia. Wystarczy dodać jakiś element, który odpala event i te dane się normują.

Czasem też na stronę wejściową wrzuca się kod setTimeout żeby urealnić ten współczynnik: http://www.simoahava.com/analytics/track-adjusted-bounce-rate-universal-analytics/

Ale wszystko zależy od strony, implementacji kodu, itp. BR może być wysoki, ale pytanie jaki masz czas spędzony na stronie?

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Jeżeli adres działa poprawnie i otwiera się właściwa strona docelowa to nie ma to żadnego wpływu.
Jeżeli natomiast zamiast strony docelowej otwiera się strona błędu (ale nie taka domyślna strona serwera, tylko indywidualna strona błędu, do której też jest podczepiony Analytics) to może tak być, że osoby klikające w reklamę po przejściu na taką stronę z niej wyjdą.
W takim wypadku ma to wpływ na współczynnik odrzuceń, ale tak samo jak w każdym innym przypadku, gdy stroną docelową będzie strona błędu i nie ma tu znaczenia to co jest w samym adresie url.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
Ok, dzięki
adres działa poprawnie, strona jest właściwa, a mam bounce rate na poziomie 92-95%. Myślałem że może dane się źle zbierają albo coś. W takim razie szukam dalej!
Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
A jaki to rodzaj strony? Single page często łapią taki wysoki BR bo strona wejścia jest stroną wyjścia. Wystarczy dodać jakiś element, który odpala event i te dane się normują.

Czasem też na stronę wejściową wrzuca się kod setTimeout żeby urealnić ten współczynnik: http://www.simoahava.com/analytics/track-adjusted-bounce-rate-universal-analytics/

Ale wszystko zależy od strony, implementacji kodu, itp. BR może być wysoki, ale pytanie jaki masz czas spędzony na stronie?

Wschodząca Gwiazda
Pytanie jaki to rodzaj strony i jaki typ kampanii?
Jeśli to kampania na sieć wyszukiwania i nie jest to strona single page, o której wspomniała Paulina, to radzę przejrzeć uważnie raport wyszukiwanych fraz w AdWords lub w Analytics.
W przypadku kampanii na sieć reklamową i źle dobranych kryteriów kierowania taki BR również może się zdarzyć.
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
@Radek S wysoki BR nie zawsze jestem problemem, bo oznacza, ze ktos widzial tylko 1 strone podczas sesji. Nawet jak sesja trwala 10 minut. Wiem, ze zwyczajowo zalezy nam na tym, aby uzytkownicy wpadali (doslownie) w glab serwisu nabijajc liczbe stron/sesje, ale byc moze w przypadku Twojej strony docelowej uzytkownicy znajduja wszystko to czego potrzebuja i ja poprostu opuszczaja?! Bez poznania adresu URL Twojego LP mozemy tylko gdybac :/

Ponadto warto przejrzec raport slow kluczowych, dodac wymiar dodatkowy typ dopasowania i zobaczyc dla ktorego typu masz tak wysoki BR. Jesli sie okaze ze to Broad to byc moze Twoja reklama wyswietla sie zbyt szeroko. Tracac tym samym sens Slowo kluczowej -> Reklama - Strona docelowa. Potencjalnie powinienes to widziec juz z poziomu AdWords porownujac CTR. W AdWords warto uzyc raportu wyszukiwanego hasla i dodac wykluczen i poczekac na efekt optymalizacji. Po za raportem wyszukiwanego hasla zawsze mozesz wspomoc sie Semstorem lub keywordtool.io.

@Paulina przy wysokim Bounce Rate (BR) ten czas pewnie jest niski. Google Analytics nie liczy czasu dla wizyt ze 100% BR Emotikon: Mrugający

Wschodząca Gwiazda
@Maciek ale Radek nie pisze o 100% tylko o przedziale 92%-95%, a miałam swego czasu styczność z takimi stronami/podstronami gdzie BR był na poziomie 92%, a czas spędzony na stronie 00:01:40.

Najlepszy Współtwórca
No to pytanie czy to byl czas dla strony czy sesji i czy to byly wartosci dla kampanii czy ogolne Emotikon: Mrugający

Wschodząca Gwiazda
Wartości dla strony, a konkretnie podstrony serwisu - nie małego wcale. Analiza ogólna statystyk, bez segmentowania ruchu względem cpc.

Nowicjusz ✭ ✭
Dzięki wszystkim za wskazówki!
Wyszukiwane hasła sprawdziłem, nie ma niemal żadnego syfu. Udało się w międzyczasie zjechać z BR do ok 80% optymalizując landingi i zmieniając trochę teksty reklam. I tak jest to dużo, ale już ciut znośniej. Strona nie jest single page, dane o BR analizowałem dla wszystkich słów kluczowych (mam dopasowania w exact i w broad+ - zaskakująco w obu przypadkach BR jest bardzo podobny.
Niestety nie mogę powiedzieć co to za strona, ale mam przeczucie że najbardziej by pomogło postawienie jej od nowa Emotikon: Szczęśliwy
Jeszcze raz wielkie dzięki!