Obecnie 284 forumowiczów jest online
Obecnie 284 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

url history change GTMa jako odsłona w GA - błędy

Nowicjusz ✭

Czy ktoś z Was zaobserwował błędy w raportowaniu odsłon w GA od 10.03. do 14.03. i ponownie od 16.03.?

Mam 3 różne usługi dla których raportowałem odsłony w następujący sposób:

Są to witryny one page, wiec w urlu pojawiaja się #! w kolejnych sekcjach, ale strona nie przeładowuje się. Dlatego, aby mierzyć odsłony skonfigurowałem w GTM regułę wyzwalaną gtm.historyChange, która odpala pageview i jako url podaje fragment urla po #!. 

Wszystko działało pięknie aż do 10 marca kiedy to jednocześnie na wszystkich 3 usługach widzę w raportach już tylko odsłony z urlem "/". Brakuje urli sekcji. 

14 marca samoczynnie raportowanie wróciło do normy, a od 16.03. znów nie działa.

Wie ktoś dlaczego tak może być? W changelogu GA nie widzę nic ciekawego.

Jedna ze stron to np.: https://procontact.pl 

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: url history change GTMa jako odsłona w GA - błędy

Wschodząca Gwiazda
Na Twoim miejscu zaimplementowałbym wirtualne odsłony nie na podstawie gtm.historyChange, ale na podstawie badania scrollowania.

W przypadku gtm.historyChange możesz tylko wyzwalać regułę jeśli ktoś kliknie w link. Natomiast zupełnie pomijasz sytuację, gdy ktoś po prostu przewinie stronę.

Rozwiązanie nie jest proste do implementacji, ale działa bardzo dobrze.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Hej,

Przy GTM teraz duzo zmian sie dzieje (zwlaszcza, gdy planuje przesiadke z v1 na v2): https://support.google.com/tagmanager/answer/4620708?hl=en

Ciezko mi znalezc rozwiazanie dla Twojego problemu.

Nie lepiej przejsc na zdarzenia, np: http://screentime.parsnip.io/

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Wschodząca Gwiazda
Na Twoim miejscu zaimplementowałbym wirtualne odsłony nie na podstawie gtm.historyChange, ale na podstawie badania scrollowania.

W przypadku gtm.historyChange możesz tylko wyzwalać regułę jeśli ktoś kliknie w link. Natomiast zupełnie pomijasz sytuację, gdy ktoś po prostu przewinie stronę.

Rozwiązanie nie jest proste do implementacji, ale działa bardzo dobrze.
Tomasz Ciepłucha

Profesjonalista ✭
ewentualnie jak zaczniesz się bawić w scrollowanie to lepiej od razu zaimplementuj w momencie przewinięcia do odpowiedniej sekcji (i zmiany aktywnego menu, które już w tej chwili działa) jakiś pushState żeby adres też się zmieniał. To wywoła przy okazji pageview.
W tej chwili jak ktoś wejdzie na stronę i ją przewinie z góry na dół nie klikając nic to pomimo tego że przejrzy całą treść będzie i tak zwiększał bounce rate.

Wschodząca Gwiazda

W sumie można od razu wyzwalać pageview przy zescrollowaniu do danej sekcji.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭
Faktycznie w samym GTMie sporo się dzieje. Podejrzewałem raczej GA, bo w trybie debugowania widzę, że informacja o odpowiednim urlu jest teoretycznie wysyłana. Ale pewnie masz rację, że to zmiany w GTM powodują zawirowania.

Jak pojawiły się problemy z historyChange to wdrożyłem zdarzenia - one działają poprawnie cały czas.

Tomasz C i Marcin S: Tak, macie rację, zdaję sobie sprawę z takiej sytuacji. Metodę skopiowałem z innej strony, dla któej po raz pierwszy ją zaimplementowałem i tam url zmienia się nawet przy scrolowaniu, więc nie było tego błędu pomiarowego.

W każdym razie dzięki za wskazówki i pomysły.

Pozdrawiam,
Maciek Ilczyszyn