Obecnie 360 forumowiczów jest online
Obecnie 360 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

not set przez Google Tag Manager

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Witajcie,

skonfigurowałem właśnie automatyczne zliczanie zdarzeń przez GTM w GA.

Idea: zliczanie kliknięć w dane pola formularza przez zdarzenia

Co zrobiłem:

• słuchacz kliknięć - każde pole ma swoje id więc chcę, żeby to był etykiety - połapię się bo są odpowiednio nazwane
  • podłączenie z GA - zdarzenie: Input / Kliknięcie / {{element id}}
  • reguła na jedną podstronę z formularzem (o nią mi chodzi) - jest podłączona do obu tagów (GA i słuchacz)

Co działa: zliczają się zdarzenia kliknięć - kategoria i akcja są ok

Co nie działa: w etykiecie pojawia się (not set) a nie id elementu. Powoduje to, że wszystkie zdarzenia są takie same...

Jakieś pomysły?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Szymon G
września 2015

Dot.: not set przez Google Tag Manager

Wschodząca Gwiazda
Coś mi się wydaje, że przekombinowałeś.

Masz dwa tagi - odbiornik kliknięć i tag UA śledzący zdarzenia.

Regułą wyzwalająca odbiornik kliknięć ma być tylko dopasowanie adresu url, czyli np.
{{url}} zawiera /kontakt.html

Natomiast regułą wyzwalająca tag UA ma być:
{{event}} równa się gtm.click
{{element classes}} zawiera nazwa_klasy

W przypadku klasy lepiej jest zrobić "zawiera", a nie "równa się", bo jak są dwie klasy przypisane do jednego elementu to reguła nie zadziała.

Sprawdź wszystko od początku i na pewno zadziała.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Już sprawa się wyjaśniła. Zrobiłem wszystko od początku (po teście na innej domenie) i działa. Zrobiłem małe zmiany w regułach i uprościłem sprawę.
Dzięki wszystkim za wszelkie sugestie

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Najlepszy Współtwórca
Ustawiles {{event}} rowna sie gtm.formSubmit?

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Nie, jako gtm.Click - nie chcę tego wiązać z wysyłką formularza tylko obserwować kliklność poszczególnych pól. Do wysyłki mam osobny cel w GA. Chyba, że jest to jakoś powiązane, ale mówie samo zliczanie zdarzeń działa

Wschodząca Gwiazda
Cześć.
Musisz zrobić nowe makro typu "Zmienna zdarzenia automatycznego", np. "Auto Event ID".
Jako typ zmiennej wybrać "identyfikator elementu".
I jako etykietę zdarzenia zamiast {{element id}} dać {{Auto Event ID}}
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Dzięki Tomku za odpowiedź, ale niestety GA dalej rzuca (not set)...
Cały czas mam otwarte "Na żywo".

Wschodząca Gwiazda
Poza tym w regule wyzwalającej tag zdarzenia Analytics dodałbym dodatkowy warunek, np. klasę klikanych elementów (jeśli wszystkie pola input mają tą samą klasę) lub coś innego co zawęzi uruchamianie tagu tylko do pól formularza.
W przeciwnym razie cokolwiek nie klikniesz na stronie będzie wysyłane zdarzenie do Analyticsa.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Sprawdziłem tą metodę i na pewno działa poprawnie. W widoku na żywo mam podaną etykietę w postaci klikniętego ID pola input.
Więc być może nie opublikowałeś nowego kontenera lub coś się na stronie nie przeładowało.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Wiesz co dziwne, dodałem teraz klasę wiążącą te pola tak jak piszesz. Po mam wszystkie w tej samej klasie akurat. Tylko po dodaniu tego nagle słuchacz nie słucha... W konsoli dataLayer pokazuje cały czas 3 domyślne wartości.

Publikować publikuje. Zostawie to do jutra, może ten widok na żywo coś mieszka. Ostatnie też były jakieś problemy.

Chyba, że jeszcze jakieś pomysły Emotikon: Szczęśliwy
Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Coś mi się wydaje, że przekombinowałeś.

Masz dwa tagi - odbiornik kliknięć i tag UA śledzący zdarzenia.

Regułą wyzwalająca odbiornik kliknięć ma być tylko dopasowanie adresu url, czyli np.

Natomiast regułą wyzwalająca tag UA ma być:
{{event}} równa się gtm.click
{{element classes}} zawiera nazwa_klasy

W przypadku klasy lepiej jest zrobić "zawiera", a nie "równa się", bo jak są dwie klasy przypisane do jednego elementu to reguła nie zadziała.

Sprawdź wszystko od początku i na pewno zadziała.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Ok a jaki macie pomysł na to:

Ktoś jest na realizacji zamówienia i wpisuje kod rabatowy. Ja chce do zdarzenia "przejdź dalej" przypisać etykietę która mowi mi jaki kod ktoś wpisał lub nie wpisał i etykieta = sie "brak rabatu"

Pozdrawiam

Wschodząca Gwiazda

Stwórz makro o nazwie np. kod rabatowy

Jako typ makra wybierz niestandardowy kod javascript

I w kodzie makra wpisujesz:

function() {
var kod = document.getElementById("kod_promocji").value;
return kod.length ? kod : "nie wpisano";
}

gdzie kod_promocji to id pola, w które ktoś wpisuje kod.

Następnie jako etykietę w tagu UA śledzącym zdarzenia wpisujesz stworzone makro {{kod rabatowy}}

Dzięki temu kod będzie każdorazowo zczytywany, a jeśli ktoś nie wpisze kodu jako etykieta pojawi się "nie wpisano"

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Niestety po analizie wyników z wczoraj (mojego klikania) dalej brak etykiety. Mam wszystko tak jak piszesz wyżej Tomaszu. Może gdzieś jakieś dane się gubią? Przekazywane są bo zdarzenia mam w dużych ilościach (dużo klikałem), ale brak tej etykiety...

Wschodząca Gwiazda
Dziś zrobiłem test i zamiast tego makra do pola Etykiety przypisałem standardowe makro {{element id}} i najśmieszniejsze jest to, że też działa. W widoku na żywo jako etykiety pokazują mi się ID klikanych pól formularza.
Więc Twoja konfiguracja od samego początku powinna być poprawna i nie wiem czemu to u Ciebie nie chodzi.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Dla mnie też się wydaje to wszystko logiczne i proste - ustawione pokolei co jak ma być. A nadal brak etykiety... poszukam coś jeszcze na zagranicznych serwisach.
A może coś z synchronizacją z GA? jakieś ustawienia w GA? Nie wiem, szukam

Wschodząca Gwiazda
Szymon - z czystej ciekawości - mógłbyś podać adres strony z formularzem, w którym chcesz śledzić te zdarzenia?
Tomasz Ciepłucha