AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 216 forumowiczów jest online
Obecnie 216 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

konfiguracja konwersji (wysłany formularz) w GTM

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Witam,

Mam problem z ustawieniem konwersji.
Używam Google Tag Manager.

Konwersją ma być wysłanie (przeładowanie) formularza.
Eksperymentuje ale bez efektów.

Czy może mi ktoś powiedzieć co powinienem zaznaczyć w „Warunki uruchamiania”?
Jak skonfigurować regułę?

Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: kumer
października 2015

Dot.: konfiguracja konwersji (wysłany formularz) w GTM

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Wyrażenie regularne, które podałem to .* (kropka i gwiazdka) - pominąłeś kropkę, która oznacza dowolny znak, dlatego dostałeś komunikat błędu.
Natomiast jeśli możesz w komunikacie wstawić kod JavaScript to wstaw coś takiego:

<script>

dataLayer.push({"event": "formularz"});

</script>

To spowoduje, że razem z wyświetleniem komunikatu o wysłaniu formularza do GTM zostanie wysłane niestandardowe zdarzenie o nazwie "formularz".

A następnie utwórz w GTM regułę na bazie niestandardowego zdarzenia, jak poniżej:

niestandardowe zdarzenie.png

i użyj tej reguły do wyzwolenia tagu GA wysyłającego zdarzenie.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wschodząca Gwiazda
Witaj,
wszystko zależy od tego jak technicznie skonstruowany jest formularz.
Niektóre formularze niestety nie dają się śledzić przez GTM bez modyfikacji kodu, gdyż są "źle" skonstruowane.
Jeśli to możliwe to podaj adres strony, na której jest formularz, wówczas łatwiej będzie podpowiedzieć rozwiązanie.
Natomiast tak ogólnie - jeśli wysłanie formularza powoduje przeładowanie strony i na stronie pojawia się jakiś charakterystyczny element, którego nie ma nigdzie indziej (albo sam adres się zmienia) to możesz to wykorzystać.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Formularz to komponent Fox Contact Form (CMS Joomla)

Po przeładowaniu pojawia się komunikat: "Twoja wiadomość została wysłana."
Próbowałem wykorzystać właśnie ten pojawiający się teks, ale chyba robię coś nie tak.

Rozumiem, że jako warunek uruchamiania powinie wybrany być: "Formularz" czy tak?
A jak prawidło skonfigurować regułę z tym pojawiającym się tekstem?

Wschodząca Gwiazda

Na początek spróbuj takiej konfiguracji reguły jak poniżej, czyli:

1. dla Włącz gdy wybierasz Page Path zaczyna się od /adres-strony-z-formularzem <-tu wstaw adres strony z formularzem bez nazwy domeny

2.Warunki uruchomienia: Form ID równa się idTwojegoFormularza <- to wstaw id formularza, który możesz podejrzeć w kodzie strony, będzie to miało postać <form id="tu_jest_id_formularza" ...>

Następnie w celu przetestowania najlepiej stwórz własny tag HTML, który będzie uruchamiany tą regułą i w tagu wpisz np. taki kod:

<script>

alert('dziękujemy');

</script>

Odpal tryb podglądu i sprawdź czy po wysłaniu formularza wyskakuje komunikat "dziękujemy". Jeśli tak to możesz skonfigurować już właściwy tag, a jak nie to powiem Ci co dalej możesz zrobić.

gtm-formularz.png

Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Tomasz_C napisali:

Na początek spróbuj takiej konfiguracji reguły jak poniżej, czyli:

1. dla Włącz gdy wybierasz Page Path zaczyna się od /adres-strony-z-formularzem <-tu wstaw adres strony z formularzem bez nazwy domeny

Formularz jest niemal na każdej stronie w tym na stronie głównej. Więc nie mogę wstawić jednego adresu strony.

2.Warunki uruchomienia: Form ID równa się idTwojegoFormularza <- to wstaw id formularza, który możesz podejrzeć w kodzie strony, będzie to miało postać <form id="tu_jest_id_formularza" ...>

Przeszukiwałem kod strony i nie zalazłem żadnego "form id".

Wschodząca Gwiazda

Jak formularz jest na każdej stronie to zamiast konkretnej strony dajesz warunek:
Page Path pasuje do wyrażenia regularnego .*
Wówczas reguła nasłuchuje na każdej stronie.

Natomiast co do drugiej sprawy to jeśli ten sam formularz jest na wszystkich stronach i nie masz więcej formularzy to możesz konfigurując regułę wybrać w 4 kroku "Warunki uruchamiania" -> "Wszystkie formularze"

Ale to tylko wtedy, gdy masz tylko ten formularz na stronie.

A co do id formularza, to na pewno jest .

Na stronie http://www.fox.ra.it/contact-me.html znalazłem demo chyba do tego formularza i w kodzie jest coś takiego:

<form enctype="multipart/form-data"
id="fox_form_m62"
name="fox_form_m62"
class="fox_form foxform-extended"
method="post"
action="/contact-me.html#mid_62">
<!-- mod_foxcontact 3.4.3 GNU/GPL v3 -->

Oczywiście u Ciebie może to być inny ID, ale myślę że jakiś tam jest.

Natomiast nie wiem, czy ogólnie ten opisany przeze mnie sposób zadziała, gdyż ten formularz demo jest sprawdzany dopiero po wysłaniu. Więc jak ktoś poda jakieś niepoprawne dane (np. kod z obrazka lub email) to formularz i tak jest wysyłany na serwer więc GTM zliczy wysłanie.

Czy masz możliwość wstawienia w komunikacie z podziękowaniem za wysłanie formularza kodu javascript?

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Faktycznie, teraz znalazłem ID formularza.

Co do Page Path - dopasowanie do wyrażenia regularnego - *
to kiedy dałem gwiazdkę to wyświetlił się komunikat błędu: "Musi być prawidłowym wyrażeniem regularnym."

W 4 kroku "Warunki uruchamiania" nie mam czegoś takiego jak "Wszystkie formularze"

Poza tym, tak faktycznie to mam trzy podobne formularze, przy czym wysłanie któregokolwiek to dla mnie konwersja. Każdy wysyła identyczny komunikat: "Twoja wiadomość została wysłana." Mam możliwość wstawienia tu kodu javascript.
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: kumer
października 2015

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Wyrażenie regularne, które podałem to .* (kropka i gwiazdka) - pominąłeś kropkę, która oznacza dowolny znak, dlatego dostałeś komunikat błędu.
Natomiast jeśli możesz w komunikacie wstawić kod JavaScript to wstaw coś takiego:

<script>

dataLayer.push({"event": "formularz"});

</script>

To spowoduje, że razem z wyświetleniem komunikatu o wysłaniu formularza do GTM zostanie wysłane niestandardowe zdarzenie o nazwie "formularz".

A następnie utwórz w GTM regułę na bazie niestandardowego zdarzenia, jak poniżej:

niestandardowe zdarzenie.png

i użyj tej reguły do wyzwolenia tagu GA wysyłającego zdarzenie.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Działa Emotikon: Szczęśliwy
Na twoją cześć w moim GTM regułę tą nazwałem: "Regułą Tomasza".
Wielkie dzięki!

Wschodząca Gwiazda
Jestem zaszczycony Emotikon: Szczęśliwy
A przede wszystkim cieszę się, że udało mi się pomóc.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Wszechwiedzący ✭

@kumer Świetny pomysł zasługujący na rozpowszechnienie w społeczeństwie - gwiazdka zawsze cieszy jak woda z wazonu o poranku, ale nie tylko gwiazdką człowiek żyje Emotikon: Szczęśliwy

________
Booguś