Obecnie 235 forumowiczów jest online
Obecnie 235 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

gwałtowny wzrost bounce rate

Student ✭

Cześć,

Od pewnego czasu, a dokładnie 27 stycznia, z dania na dzień, w moich statystykach gwałtownie wzrósł współczynnik odrzuceń (bounce ratet), z paru do około 50%. Data ta łączy się z momente, kiedy na swojej stronie postawionej na Wordpress usunąłem zdublowane kody i ustawiłem generalnie kod GA jak należy (wcześniej wstyd się przyznawać, ale na mojej stronie były 4 kody śledzące, zdublowane)

Pytanie brzmi - czy zdublowane kody śledzące mogły znacząco zaniżać wspólczynniki odrzuceń/bounce rate?

I czy gwałtowny jego wzrost wynikać może własnie z tego ze kody te dublujące się usunąłem?

Dodam że poza tym w ostatnim okresie (kiedy doszło do gwałtownego wzrostu bounce rate), nie wprowadzałem żadnych zmian na stronie (które mogłyby wpłynąć na współczynnik odrzuceń).

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Jakub N
września 2015

Dot.: gwałtowny wzrost bounce rate

Najlepszy Współtwórca
Jak najbardziej usunięcie zdublowanego kodu mogło i zapewne spowodowało spadek wsp. odrzuceń.
Każdy kod powodował odrębną odsłonę czyli miałeś 2 zamiast 1. Czasami 2 kod mógł nie zdążyć się załadować i nie miałeś wsp. odrzuceń 0%.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

Emerytowany Najlepszy Współtwórca
Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Wspolczynnik odrzucen powinien byc analizowany wzgledem konkretnej strony docelowej oraz przez pryzmat zrodla ruchu, ktore kieruje w to miejsce.

1. Kazda strona docelowa ma inny cel i charakter (np. strona domowa, kategorii, produktu, itp.). Dla kazdej z tych stron powinienes miec inne wartosc wspolczynnika odrzucen. Dlatego nie ma mowy o jakims standardzie czy zakresie.
  2. Duzo rowniez zalezy od slow kluczowych, ktore kieruja na strone docelowa. Wysoki wspolczynnik odrzucen moze swiadczyc o slabym jakosciowo ruchu. Moze u Ciebie wystapic zjawisko zlego dopasowania slowo kluczowe <-> tekst reklamowy <-> strona docelowa. Zobacz w raporcie wyszukiwanego hasla w AdWords na co naprawde sie wyswietlasz i co powoduje klikniecia.

Jesli chodzi o modyfikacje kody sledzacego Analytics, ktora podeslal Krzysiek Tosik pamietaj, zeby ten kod podmienic tylko dla stron docelowych. Nim to zrobisz przeanalizuj rozne typy swoich stron docelowych przez pryzmat ruchu, bo byc moze modyfikacja nie bedzie potrzebna.

Rozwiązanie
września 2015

Profesjonalista ✭
Tak na prawdę to wiele rzeczy należy wziąć pod uwagę analizując takie wskaźniki jak np. współczynnik odrzuceń. Oprócz tego o czym było już napisane wyżej dużo może zależeć od np konstrukcji strony. Być może na stronie na którą trafiają odwiedzający da się wykonać jakąś akcję, która wyklucza dalszą nawigację (widoczny telefon, adres e-mail, itp). Nawet zainteresowane osoby mogą się wtedy np skontaktować po czym opuścić stronę co zostanie w GA odnotowane jako odrzucenie chociaż tak na prawdę nie jest.
Także jak widzisz odpowiedź na pytanie "czy współczynnik odrzuceń na poziomie x% jest zły i dlaczego" to zazwyczaj dosyć indywidualna kwestia Emotikon: Szczęśliwy

Wszystkie odpowiedzi
Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca
Jak najbardziej usunięcie zdublowanego kodu mogło i zapewne spowodowało spadek wsp. odrzuceń.
Każdy kod powodował odrębną odsłonę czyli miałeś 2 zamiast 1. Czasami 2 kod mógł nie zdążyć się załadować i nie miałeś wsp. odrzuceń 0%.

Wschodząca Gwiazda
Reasumując obecny współczynnik odrzuceń jest prawdziwyEmotikon: Szczęśliwy

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Nie jest prawdilowy tylko nominalny. Prawidlowy wspolczynnik odrzucen jest skorelowany z czasem (np. 1 odslona i mniej niz 10 sekund na stronie) Emotikon: Mrugający

Wschodząca Gwiazda
chciałem napisać bliższy prawdzie, ale obawiałem się, że wywoła to jakieś wątpliwości Emotikon: Szczęśliwy

Najlepszy Współtwórca
Na forum ostatnio czesto pojawiaja sie watpliwosci, szukanie dziury w caly itp Emotikon: Mrugający
Wiec trzeba pisac jak Mariusz Max Kolonko Emotikon: Szczęśliwy

Student ✭

Dzięki! Wszystko jasne, przynajmniej wiem na czym stoję.

Uderzam od razu korzystając z tematu z nowymi pytaniami, bo widzę że macie doświadczenie w kwestii:
1 Czy współczynnik odrzuceń na poziomie ok. 55% to bardzo zły wynik?
Wiem, że zależy to od branży, celu, charakteru strony. Wiem również, że 2 podstawowymi przyczynami może być pojawianie się strony pod nie właściwymi wynikami (targetowanie do nie tych ludzi, którzy nie znajdują na stronie tego czego szukają), bądż mało atrakcyjna strona.
Dlatego dodam od razu, że strona: A. Dotyczy sadzonek truskawek i rzeczywiście wymaga poprawy (co ją niechybnie spotka nie długo), ale treść (strona startowa), z pewnością skłania każdego zainteresowanego sadzonkami do akcji B. Najbardziej popularne słowa kluczowe na jakie wchodzą na stronę odwiedzający są bezpośrednio związane właśnie z sadzonki truskawek (więc odpada możliwość wchodzenia osób nie zainteresowanych tematyką), mimo to, to właśnie duża część tych osób porzuca stronę zaraz po wejściu
W głowę zachodzę z czego to wynika i czy da się to poprawić?

2. Wspomnieliście że prawdziwy współczynnik odrzuceń nei jest zgodne do końca z tym co serwuje nam GA, bo to nie tylko brak interakcji na stronie, ale również krótki czas wizyty (z czym siezgadzam) - jakieś pomysły jak taki prawdziwy współczynnik odrzuceń zmierzyć?

Rozwiązanie
września 2015

Emerytowany Najlepszy Współtwórca
Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Wspolczynnik odrzucen powinien byc analizowany wzgledem konkretnej strony docelowej oraz przez pryzmat zrodla ruchu, ktore kieruje w to miejsce.

1. Kazda strona docelowa ma inny cel i charakter (np. strona domowa, kategorii, produktu, itp.). Dla kazdej z tych stron powinienes miec inne wartosc wspolczynnika odrzucen. Dlatego nie ma mowy o jakims standardzie czy zakresie.
  2. Duzo rowniez zalezy od slow kluczowych, ktore kieruja na strone docelowa. Wysoki wspolczynnik odrzucen moze swiadczyc o slabym jakosciowo ruchu. Moze u Ciebie wystapic zjawisko zlego dopasowania slowo kluczowe <-> tekst reklamowy <-> strona docelowa. Zobacz w raporcie wyszukiwanego hasla w AdWords na co naprawde sie wyswietlasz i co powoduje klikniecia.

Jesli chodzi o modyfikacje kody sledzacego Analytics, ktora podeslal Krzysiek Tosik pamietaj, zeby ten kod podmienic tylko dla stron docelowych. Nim to zrobisz przeanalizuj rozne typy swoich stron docelowych przez pryzmat ruchu, bo byc moze modyfikacja nie bedzie potrzebna.

Rozwiązanie
września 2015

Profesjonalista ✭
Tak na prawdę to wiele rzeczy należy wziąć pod uwagę analizując takie wskaźniki jak np. współczynnik odrzuceń. Oprócz tego o czym było już napisane wyżej dużo może zależeć od np konstrukcji strony. Być może na stronie na którą trafiają odwiedzający da się wykonać jakąś akcję, która wyklucza dalszą nawigację (widoczny telefon, adres e-mail, itp). Nawet zainteresowane osoby mogą się wtedy np skontaktować po czym opuścić stronę co zostanie w GA odnotowane jako odrzucenie chociaż tak na prawdę nie jest.
Także jak widzisz odpowiedź na pytanie "czy współczynnik odrzuceń na poziomie x% jest zły i dlaczego" to zazwyczaj dosyć indywidualna kwestia Emotikon: Szczęśliwy

Student ✭
Dzięki wielkie za odpowiedź,

Jeśli dobrze rozumiem kod do 'realnego wskaźnika odrzuceń' jest warto wstawić wyłącznie na stronach na kórych brak akcji, leczy odpowiednio długi czas oczekiwania, jest wystarczający aby wizyt tych NIE traktować jako odrzucenia (bounce visit)?

Jeśli chodzi o słowa kluczowa, to niestety jak wspominałem na stronę trafiają osoby z słów kluczowych, które wydają się są ściśle związane z tematyką strony (aczkolwiek jeszcze to przeanalizuje i przemyślę). Ale jeszcze to sprawdzić muszę przy realizacji kampanii AdWords, gdyż z wyników SEO Ga daje jak wiadomo bardzo nie pełne info o słowach kluczowych

Jeśli chodzi o budowę strony, to rzeczywiśce na stronie występują linki do stron zewnętrznych, prawdopodobnie one również podbijają Bounce Rate