Obecnie 304 forumowiczów jest online
Obecnie 304 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Zliczanie czasu wizyt odrzuconych w GA

Nowicjusz ✭

Hej,

mam problem. Czas trwania wszystkich wizyt, które są uznane za odrzucenia, czyli takich, w których użytkownik po wejściu na jedną moją stronę nie przeszedł na żadną inną podstronę, zawsze podawany jest jako zero, nawet jesli spędził na niej 10 minut czytając jej zawartość. OK - taka definicja odrzucenia mi odpowiada, ale fajnie byłoby zmierzyć czas, który użytkownik realnie spędził na stronie.

Znalazłem skrypty do tego - np. taki z użyciem jQuery:

$(window).on('beforeunload',function(){
    _gaq.push(['_trackPageview','/bounce']);
});

Problem w tym, że taka akcja spowoduje, że przy zamknięciu mojej strony, Google Analytics będzie rejestrował odwiedziny na sronie "/bounce", przez co uzna, że dany użytkownik nie tyle odrzucił stronę, co przeszedł na tę /bounce i dopiero wtedy wyszedł z serwisu. Czas trwania wizyty mi się zmierzy, ale jednocześnie żadne wizyty nie będą już traktowane jako odrzucenia, bo każda będzie kończyła się odwiedzinami strony "/bounce". Dodanie timeoutu, np. o długości minuty, po której użytkownik zamykający stronę będzie wirtualnie przekierowywany na "/bounce" też nie rozwiązuje problemu, bo czas wizyty użytkowników, którzy są krócej nie będzie mierzony, a użytkownicy, którzy spędzili na stronie więcej niż minutę a nie kliknęli na żadną podstronę, zostaną uznani za takich, co nie odrzucili strony, podczas gdy dla mnie będzie to jak odrzucenie.

Czy ktoś ma pomysł jak rozwiązać ten problem?

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: Zliczanie czasu wizyt odrzuconych w GA

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Znaleziony przez Ciebie w sieci pomysl nie rozwiazuje problemu, a nawet jeszcze bardziej gmatwa w danych Google Analytics, bo zliczane bede kolejne odslony, ktorych praktycznie nie ma.

Dla stron docelowych (bo dla nich jest liczony wspolczynnik odrzucen) ustaw sobie w GATC:
setTimeout('_gaq.push([\'_trackEvent\', \'Bez odbicia\', \'Ponad 10 sekund\'])',10000);

Poznasz w ten sposob odopowiedz, czy ktos sie odbil czy zostal dluzej niz 10 sekund.. 

Jesli zalezy Tobie na "prawdziwym czasie" nawet dla stron koncowych to musisz napisac kod JS, ktory bedzie odpypytywal co jakis czas np. co 10 sekund czy uzytkownik jest na stronie. Co kazde 10 sekund jesli uzytkownik jest na stronie powinno zostac wyzwolone zdarzenie z informacja.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Znaleziony przez Ciebie w sieci pomysl nie rozwiazuje problemu, a nawet jeszcze bardziej gmatwa w danych Google Analytics, bo zliczane bede kolejne odslony, ktorych praktycznie nie ma.

Dla stron docelowych (bo dla nich jest liczony wspolczynnik odrzucen) ustaw sobie w GATC:
setTimeout('_gaq.push([\'_trackEvent\', \'Bez odbicia\', \'Ponad 10 sekund\'])',10000);

Poznasz w ten sposob odopowiedz, czy ktos sie odbil czy zostal dluzej niz 10 sekund.. 

Jesli zalezy Tobie na "prawdziwym czasie" nawet dla stron koncowych to musisz napisac kod JS, ktory bedzie odpypytywal co jakis czas np. co 10 sekund czy uzytkownik jest na stronie. Co kazde 10 sekund jesli uzytkownik jest na stronie powinno zostac wyzwolone zdarzenie z informacja.

Student ✭
Spróbuj skorzystać ze sposobu opisanego tutaj: http://www.conversion.pl/blog/prawdziwy-czas-na-stronie-w-google-analytics/ Kod ten działa w te sposób, że funkcję onbeforunload "puszcza" dopiero po upływie wyznaczonego przez Ciebie czasu np. 10 sekund. Wtedy każda wizyta poniżej tego progu będzie traktowana jako odrzucenie, natomiast po upływie tego czasu będzie wywoływany event przed każdym opuszczeniem serwisu, co da rzeczywisty czas (dla użytkowników, którzy spędzili co najmniej tyle czasu, co zdefiniowałeś w skrypcie).

Najlepszy Współtwórca
Metoda opisana na blogu conversion (window.onbeforeunload) nie dziala we wszystkich wersjach FireFoxa, Safari i Opery.

Student ✭
Maciej, a możesz podać konkretne wersje FF, na których nie działa ta funkcja? Safari i Opera to bardziej niszowe przeglądarkiEmotikon: Szczęśliwy

Najlepszy Współtwórca
Dokladnych wersjie nie podam, bo Devem nie jestem, ale pisze z doswiadczenia. U mnie nie chodzilo na wersji 19 FF. Safari i Opera faktycznie nie nalezy do mainstreamu, ale wszystko zalezy od grupy docelowej Emotikon: Szczęśliwy