Obecnie 193 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Zdarzenia w Tag Manager

Student ✭ ✭

Witam,

mam problem z zdażeniami liczacymi pobrania w Analyticsie przez Tag Managera.

Próbuję dodać TAG, który będzie śledził pobrania dokumentów na podstronie. Podstrona zawiera 3 osobne przyciski odpowiadające za pobieranie róznych plików .docx

Dodałam do każdego z nich Tag jako zdażenie, i w rególe event równa się gtm.click oraz url zawiera ( końcowy adres url każdego z nich).

Dopóki był tylko jeden tag do jednego "pobrania" Analytics pobierał dane poprawnie, a po dodaniu kolejnych tak samo sformatowanych (oczywiście różne URLY) całe działania poszły w las...

Co zrobiłam źle, jak moge to naprawić albo ja moge zrobić to od nowa? - żeby tylko działało

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Klaudia W
września 2015

Dot.: Zdarzenia w Tag Manager

[ Edytowane ]
Student ✭

Hej Klaudio.

Z tego co widzę chłopaki całkiem nieźle Ci odpowiedzieli, a Tobie wciąż coś nie działa.

U siebie robiłem coś podobnego. Mam na stronie kilka przycisków przekierowujących do strony rejestracji i chciałem mierzyć, który z nich jest najbardziej klikalny.

Więc spróbuję Ci napisać krok po kroku co robiłem, dostosowując to do Twojej sytuacji:

1) Tworzymy tag słuchacza.

a) Typ tagu - Odbiornik -> Odbiornik kliknięć.

b) Uruchamianie reguł - Wszystkie strony.

c) Zapisujemy. Tyle z tym tagiem.

2) Tworzymy tag zliczający kliknięcia na dany guzik

a) Typ tagu - Analytics -> Klasyczne Google Analytics

b) Śledź rodzaj - Zdarzenie

c) Tu już Twoja inwencja, ale ja bym dał:

i)  Kategoria: Dokumenty,

ii)  Akcja: Pobranie,

iii) Label: {{element url}}

(ja osobiście każdemu przyciskowi nadałem niepowtarzalne id, które opisuje mi ładnie, który to guzik i w Label mam {{element id}})

d) Uruchamianie reguł:

i)  {{event}} równa się gtm.click  // zarejestruje kiedy ktoś kliknie

ii) {{url}} równa się pełny adres Twojej strony na której znajdują się przyciski  // Zliczać będzie tylko zdarzenia na tej stronie

iii) {{element url}} zawiera fragment url wspólny dla tych trzech przycisków lub jak pisał Marcin "{element url}} kończy się na docx (jeżeli wszystkie są docx)"

e) Zapisujemy. Tyle z tym tagiem.

Mam nadzieję, pomogłem. W większości napisałem to co chłopaki, ale może się uda. I pamiętaj żeby w Analyticsie sprawdzać etykiety zdarzeń, bo w naszym przypadku Kategoria zdarzenia i Akcja zdarzenia będą pokazywać sumaryczną ilość kliknięć na wszystkie guziki.

Jeśli to nie pomoże to podaj może adres swojej strony, to będziemy szukać dalej Emotikon: Szczęśliwy

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Najlepszy Współtwórca
Aby zidentyfikować kliknięcie w konkretny przycisk do pobrania w regule ustaw
event zawiera lub = gtm.click
element url zawiera lub = url dokumentu do pobrania przypisany do danego przycisku

samo url nie zadziała bo pod tym adresem nie nastąpi uruchomienie kodu GTM.

Student ✭ ✭
No to zmieniam i zobaczymy Emotikon: Szczęśliwy

Student ✭ ✭
jestem już o 3 kroki dalej ale nadal problem jest z liczbą
Mimo, że ktoś pobiera 3 pliki ( trzy różne przyciski) Analytics pokazuje mi tylko jedno pobranie
dodam że dla każdego pliku otworzyłam osobny tag

Najlepszy Współtwórca
możesz stworzyć jeden tag
gdzie zdarzenie będzie miało postać:
kategoria: pobranie
działanie: docelowy url czyli {{element url}}

a reguła:

event = gtm.click
element url zawiera powtarzalny fragment z adresu docelowego np "do-pobrania"

Jeśli pliki do pobrania są różne na różnych stronach i chcesz śledzić tylko wybrane lub je rozróżnić możesz do warunku dodać url (wtedy reguła zadziała tylko dla plików podlinkowanych na danej stronie)

Możesz lecz nie musisz dodać etykietę do zdarzenia. Zdarzenia są w Analytics automatycznie powiązane z url'em na którym zostały zarejestrowane.

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭

Najogólniej żeby było ładnie wszystko w raportach to polecam w tym przypadku:

1. Uruchomienie tagu Odbiornik Kliknięć albo Odbiornik kliknięć linków z regułą uruchamiania np na wszystkich stronach (chociaż ten punkt pewnie już jest wykonany)
  2. Utworzenie tagu zdarzenia gdzie ustawiam np kategoria: Dokumenty, akcja: Pobranie, label: dostępne makro np {{element url}}
  3. Dla tagu zdarzenia reguła: {{event}} równa się gtm.linkClick czy tam gtm.click w zależności od zastosowanego odbiornika i np {{element url}} kończy się na docx (jeżeli wszystkie są docx)

w ten sposób zdarzenia będą ładnie pogrupowane w wg pliku docelowego. Możliwości ustawień parametrów akcja czy label jest oczywiście więcej w zależności od preferencji Emotikon: Szczęśliwy

Najlepszy Współtwórca
@Marcin S +1Emotikon: Szczęśliwy

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭

Przeprszam, że aż tak męczę ale dopiero zaczynam przygodę z Tag Managerem i nie do końca rozumiem wszystko.

Chcę właśnie, żeby liczyło osobno pobrania. tzn chciałabym wiedziec ile osób pobiera np kotki a ile pieski.
każdy url kliknięcia różni się od siebie cyfrą i dodatkowym słowem. Mam więc dodać wszytskie 3 url?

Student ✭ ✭
czy tak jak w tej wersji zrobię to nie wrzuci mi pobrań różnych plików do jednego wora? zależy mi żeby wiedzieć, który plik pobierany jest częściej

Profesjonalista ✭
W zdarzeniach masz kategorię, akcję i etykietę. Wszystkie zdarzenia trafią do jednej kategorii (Dokumenty), mogą trafić do jednej akcji (Pobranie) jeśli będzie ustawione tak jak podałem, każde pobranie dokumentu będzie miało jako etykietę przypisany url pliku czyli pobrania kotków będą osobno od piesków Emotikon: Szczęśliwy i w raporcie możesz to odfiltrować.

Student ✭ ✭
akcja czyli działanie
label czyli etykieta
wszystko ustawione jak pisałeś ale teraz to znów nie liczy wcale. Chyba, że wpływ na to ma różnica gtm.linkClik i gtm.click - będę szukać dalej

Coś dalej nie poszło ale na podstawie waszych danych dojdę w końcu do tego co to ;/
- chyba
Dziekuję wam baaardzo za pomoc ale nie będę już was męczyć

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

użyj zdarzenia jakie zawiera zastosowany przez Ciebie odbiornik
gtm.click - odbiornik kliknięć
gtm.linkClik - odbiornik kliknięć linków

Oczywiście to nazwy domyślne.

Student ✭ ✭
czyli problem nie tkwi w gtm.click tylko gdzieś idziej....
zmieniłam akcję na ((event)) z pobrań i znów działa- ALE pokazuje TYLKO jedno pobranie - pierwsze
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Klaudia W
września 2015

[ Edytowane ]
Student ✭

Hej Klaudio.

Z tego co widzę chłopaki całkiem nieźle Ci odpowiedzieli, a Tobie wciąż coś nie działa.

U siebie robiłem coś podobnego. Mam na stronie kilka przycisków przekierowujących do strony rejestracji i chciałem mierzyć, który z nich jest najbardziej klikalny.

Więc spróbuję Ci napisać krok po kroku co robiłem, dostosowując to do Twojej sytuacji:

1) Tworzymy tag słuchacza.

a) Typ tagu - Odbiornik -> Odbiornik kliknięć.

b) Uruchamianie reguł - Wszystkie strony.

c) Zapisujemy. Tyle z tym tagiem.

2) Tworzymy tag zliczający kliknięcia na dany guzik

a) Typ tagu - Analytics -> Klasyczne Google Analytics

b) Śledź rodzaj - Zdarzenie

c) Tu już Twoja inwencja, ale ja bym dał:

i)  Kategoria: Dokumenty,

ii)  Akcja: Pobranie,

iii) Label: {{element url}}

(ja osobiście każdemu przyciskowi nadałem niepowtarzalne id, które opisuje mi ładnie, który to guzik i w Label mam {{element id}})

d) Uruchamianie reguł:

i)  {{event}} równa się gtm.click  // zarejestruje kiedy ktoś kliknie

ii) {{url}} równa się pełny adres Twojej strony na której znajdują się przyciski  // Zliczać będzie tylko zdarzenia na tej stronie

iii) {{element url}} zawiera fragment url wspólny dla tych trzech przycisków lub jak pisał Marcin "{element url}} kończy się na docx (jeżeli wszystkie są docx)"

e) Zapisujemy. Tyle z tym tagiem.

Mam nadzieję, pomogłem. W większości napisałem to co chłopaki, ale może się uda. I pamiętaj żeby w Analyticsie sprawdzać etykiety zdarzeń, bo w naszym przypadku Kategoria zdarzenia i Akcja zdarzenia będą pokazywać sumaryczną ilość kliknięć na wszystkie guziki.

Jeśli to nie pomoże to podaj może adres swojej strony, to będziemy szukać dalej Emotikon: Szczęśliwy

Student ✭ ✭
Sytuacja się zmienia bo z innych wyników Analytics wyszło, że trzeba lekko przebudować układ zakładek w tym plików do pobierania. dlatego też nie sprawdzę jeszcze czy działa bo moja robota poszłaby na marne jak przebudujemy stronę, ale podejrzewam, że już byłoby ok Emotikon: Szczęśliwy