Obecnie 186 forumowiczów jest online
Obecnie 186 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Współczynnik odrzuceń w Adwords

[ Edytowane ]
Student ✭

WItam,

mam podobny, co poruszany już na tym forum, problem, ze współczynnikiem odrzuceń. Mój współczynnik odrzuceń na Adwords nie jest 0 natomiast obniżył się o blisko 80%. Zmiana nastąpiła po wdrożeniu UA na miejsce GA (za pomocą Tag managera). Nie mam podwójnego kodu na stronie. Ktoś ma jakiś pomysł?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
kwietnia 2016

Dot.: współczynnik odrzuceń w Adwords

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Domyslnie zdarzenia wplywaja na interakcje i tym samym obnizaja wspolczynnik odrzucen.
Ktos te zmiane musial wdrozyc. Opisuje to co widze i nie wiem dlaczego, ktos tak to wykonal. Przechodzac na nowa wersje GA -> GUA zainstalowany zostal GTM. W ramach GTM zostaly rowniez ustalone zdarzenia.

Dla zdarzeń, które są uruchamiane z odslona strony oraz nie maja nic wspolnego z interakcja uzytkownika na stronie powinnas  ustawic w konfiguracji tagu przesylajacego zdarzenie pole Dzialanie niezwiazane z interakcja -> prawda.

Zastanow sie czy nie lepiej wykonywac tej bardziej zaawansowanej analityki np. grupowaniem tresci:
https://support.google.com/analytics/answer/2853423?hl=pl

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Wszystko zalezy od implementacji kodu sledzacego i regul uruchamiajacych kod na stronie. Podzielisz sie z nami adresem URL swojej strony?

Wschodząca Gwiazda
A czy z gwałtownym spadkiem wsp. odrzuceń nastąpił widoczny wzrost średniej ilości stron na sesję? Bo jeśli tak, to jednak musi być podwójny kod.
A jeśli nie to prawdopodobnie jest przesyłane zdarzenie do GA, które ma wpływ na wsp. odrzuceń. Jeśli udostępnisz adres strony łatwiej będzie to zdiagnozować.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Szukałam tego podwójnego kodu na stornie i nie znalazłam, ale jest tak jak mówisz, wzrost średniej ilości sesji na stronę wzrósł mniej więcej tak samo jak spadł współczynnik odrzuceń. Adres to www.extradom.pl

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Karolina, masz tylko jeden kod sledzacy Google Analytics, wyzwalany za pomoca Google Tag Managera.

W Twoim przypadku jak uzytkownik wchodzi na strone kategorii lub strone projektu domu sa wysylane od razu zdarzenia (np. Prezentacja projektu), ktore wplywaja na wspolczynnika odrzucen:

https://support.google.com/analytics/answer/1033068#NonInteractionEvents

W GTM powinnas zaznaczyc, ze zdarzenia nie powinny wplywac na interakcje:

nonInteraction: true

https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/events

Student ✭
Nie bardzo rozumiem, które zdarzenia wpływają na współczynnik odrzuceń? I dlaczego ten współczynnik odrzuceń zaczął maleć kiedy przeszłam na UA (w tym samym czasie przeszłam na Tag managera)?

Wschodząca Gwiazda

Musisz w GTM dla tych zdarzeń, które są uruchamiane wraz z odsłoną strony i nie mają nic wspólnego z interakcją użytkownika ustawić w konfiguracji tagu przesyłającego zdarzenie pole "Działanie niezwiązane z interakcją" na "Prawda".

Wówczas uruchamianie tych zdarzeń nie będzie wpływało na współczynnik odrzuceń.

Tomasz Ciepłucha
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
kwietnia 2016

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Domyslnie zdarzenia wplywaja na interakcje i tym samym obnizaja wspolczynnik odrzucen.
Ktos te zmiane musial wdrozyc. Opisuje to co widze i nie wiem dlaczego, ktos tak to wykonal. Przechodzac na nowa wersje GA -> GUA zainstalowany zostal GTM. W ramach GTM zostaly rowniez ustalone zdarzenia.

Dla zdarzeń, które są uruchamiane z odslona strony oraz nie maja nic wspolnego z interakcja uzytkownika na stronie powinnas  ustawic w konfiguracji tagu przesylajacego zdarzenie pole Dzialanie niezwiazane z interakcja -> prawda.

Zastanow sie czy nie lepiej wykonywac tej bardziej zaawansowanej analityki np. grupowaniem tresci:
https://support.google.com/analytics/answer/2853423?hl=pl

Wschodząca Gwiazda
Prawdopodobnie wcześniej albo nie było wdrożone to śledzenie zdarzeń, które jest obecnie, albo przy przesyłaniu zdarzeń był ustawiony dodatkowy parametr, o którym wspomniał Maciek.
Zdarzenia, które się wysyłają zaraz po załadowaniu strony z projektem domu to mają akcje "Prezentacja projektu" i "Wyświetlenie projektu".
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Okej,
dzięki chłopaki. Czy to znaczy, że każde zdarzenie zdefiniowane w GTM (o ile nie ustawię inaczej) wpływa na współczynnik odrzuceń? I czy jeśli miałabym mniej zdarzeń zdefiniowanych to automatycznie współczynnik odrzuceń byłby większy?

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Ilosc zdarzen nie ma znaczenia. Chodzi o to kiedy sa wyzwalane i czy wplywaja na interakcje..

W twoim przypadku zdarzenia sa uruchamiane razem ze strona i wplywaja na interakcje, ale tak jak pisalem nalezy sie zastanowic czy te konkretne zdarzenia maja dla Ciebie znaczenie. Jesli chcesz bardziej precyzyjnie dokonywac analizy zawartosci serwisy powinnas pomyslec o grupowaniu tresci.

Wschodząca Gwiazda
Maciej - pisząc o zdarzeniach miałeś na myśli na pewno "wpływ na współczynnik odrzuceń", a nie "wpływ na interakcję" Emotikon: Szczęśliwy
Karolina - zdarzenia mogą mieć wpływ na współczynnik odrzuceń (lub nie w zależności od ustawienia) i być związane z interakcją użytkownika lub nie. Jeśli nie są związane z interakcją użytkownika to nie powinny mieć również wpływu na współczynnik odrzuceń i takie ustawienie należy dla nich zrobić.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Wielkie dzięki,
przemyślę czy wszystkie zdarzenia, które śledzę powinny wpływać na interakcję, a także o grupowaniu treści. Mam jeszcze jedno pytanie, tak jak zauważył Tomasz wyświewtlenie projektu jest śledzone dwa razy, ponieważ potrzebuję mieć różne etykiety do tego. Czy Jesli śledzę wyświetlenie danego projektu dwa razy i na obu mam ustawioną interakcję to to ma wpływ na współczynnik odrzuceń? Ostatecznie to jest jedna akcja jednego użytkownika.

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Tomku - wspolczynnik odrzucen jest miara interakcji.
Karolina - w Twoim przypadku jak rozumiem (bo moge sie mylic) do projektu potrzebujesz miec dwa rodzaje danych ID projektu oraz nazwe pracownii, ktora go wykonala. IMHO lepiej te dane mierzyc za pomoca grupowania tresci.

Jesli to sa dane przypisane tylko do tego co uzytkownik widzial, a nie klikal to nie powinny wplywac na interakcje, bo obnizaja wspolczynnik odrzucen. Obecnie do jednego uzytkownika masz przypisywane 2 zdarzenia za kazdym razem jak odwiedza karte projektu.

Jak wylaczysz zaraz wplyw na interakcje przy obecnych zdarzeniach to Twoj wspolczynnik odrzucen wzrosnie. Potem tylko zaczniesz zastanawiac sie dlaczego jest taki a nie inny i czy ludzie przegladaja wogole Twoje projekty i pojdziesz dalej i bedziesz np chciala sledzic scrollowanie kart, ale to temat na osobny watek Emotikon: Szczęśliwy 

Wschodząca Gwiazda

To, czy zdarzenie będzie miało wpływ na współczynnik odrzuceń (zdarzenie nie ma wpływu na interakcję, może być związane z interakcją lub nie) możesz określić ustawiając odpowiedni parametr.

Możesz przesyłać nawet i 10 zdarzeń zaraz po odsłonie i jeśli dla każdego zdarzenia ustawisz w GTM opcję  "Działanie niezwiązane z interakcją" na "Prawda" - wówczas wszystkie te zdarzenia nie będą miały wpływu na współczynnik odrzuceń.

Przy wysyłaniu zdarzeń, których zadaniem jest tylko przesłanie do GA danych, ale nie wiąże się to z jakimś działaniem użytkownika na stronie (nie jest to związane z interakcją użytkownika) powinno się ustawić "Działanie niezwiązane z interakcją" na "Prawda" (lub {"nonInteraction": 1} w przypadku implementacji GA i zdarzeń bezpośrednio w kodzie strony).

Natomiast kiedy wysyłamy zdarzenie związane z działaniem użytkownika (jak np. pobranie pliku, wysłanie formularza, powiększenie zdjęcia, itp.) wówczas nie trzeba nic dodatkowo ustawiać i wtedy domyślnie takie zdarzenie ma wpływ na współczynnik odrzuceń. 

Tomasz Ciepłucha