Obecnie 133 forumowiczów jest online
Obecnie 133 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Współczynnik odrzuceń a strony typu One Page

Nowicjusz ✭
Witam,
Coraz więcej słyszy się o czynnikach behawioralnych jakie Google bierze pod uwagę podczas ustalania wyników w serpach.
Chciałbym się dowiedzieć jakie jest Wasze stanowiska na temat współczynnika odrzuceń widniejącego w Analyticsie dla stron typu One Page. Wiadomo, że jeśli strona składa się wyłącznie z 1 strony to takich współczynnik będzie na poziomie praktycznie 100%. Jeśli Google bierze to pod uwagę to analizuje to jakoś inteligentnie biorąc pod uwagę typ strony? Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Współczynnik odrzuceń a strony typu One Page

Wschodząca Gwiazda
Hej,

to co "myśli" sobie Google to jedna rzecz, natomiast na Twoim miejscu w przypadku takiej strony przemyślałbym jakie są możliwości lepszego poznania zachowania użytkowników na stronie, a możliwości tych jest bardzo dużo.

Bo nawet na stronie "one page" możesz mieć np. wirtualne zakładki, dla których możesz generować wirtualne odsłony w GA.
Poza tym taka strona pewnie ma czemuś służyć więc można do niej skonfigurować różne zdarzenia, typu wysłanie formularza, odtworzenie filmu, pobranie PDF'a, czy nawet kliknięcie w obrazek. Każdą czynność użytkownika na stronie możesz monitorować i przesyłać ją do GA jako wirtualną odsłonę lub zdarzenie, a wysyłając to już każda wizyta nie kończy się odrzuceniem, bo zdarzenia domyślnie mają wpływ na wsp. odrzuceń.
Dodatkowo możesz monitorować % zescrollowania strony lub wyzwalać zdarzenia po upływie jakiegoś czasu, co też pozwala określić jaki procent użytkowników jak długo był na stronie.
Możliwości są bardzo duże i ogranicza je tylko Twoja pomysłowość Emotikon: Szczęśliwy
Tomasz Ciepłucha

Dot.: Współczynnik odrzuceń a strony typu One Page

Student ✭ ✭ ✭
Przy ustalaniu wyników w serpach, Google z pewnością nie bierze pod uwagę BR widocznego w Analyticsie.
1. A co, jeśli strona nie wykorzystuje Analyticsa?
2. Zbyt łatwo można by manipulować tym czynnikiem rankingowym, np. poprzez modyfikację kodu.

Bardziej jako wypadkowa tych czynników rozumiałbym np. UX, czy mobile friendly, ale to tematy na inne forum.

A jeśli mówisz jednak o ustalaniu wyników płatnych, to https://support.google.com/adwords/answer/1722122?hl=en

Dot.: Współczynnik odrzuceń a strony typu One Page

Wschodząca Gwiazda
Często tak jest, że patrzy się na współczynnik odrzuceń, a pomija się czas jaki użytkownik spędza na stronie, który również ma duże znaczenie. Strona może mieć 90% BR, ale czas spędzony na stronie np. 4 min. To znaczy, że użytkownik zaangażował się w treść, która była dla niego cenna. Tym bardziej jeśli ze strony nie wrócił do wyszukiwarki - to najcenniejsze informacje dla Google - bo dostarczyłeś mu wartościowy kontent.

Ale zamiast skupiać się na zadowoleniu Google lepiej skupiać się na zadowoleniu użytkownika. SEM-owiec patrzy na stronę pod kontem sprzedażowym i tu zgodzę się z Marcinem B, który wspomina o stronie UX.

Zresztą BR to jeden z wielu czynników jakie brane są pod uwagę w określaniu wartości danej strony. Ja swego czasu testowałam kampanie na stronie typu "One Page" i nie miałam problemów z WJ pomimo współczynnika odrzuceń na stronie na poziomie prawie 90%.

Dot.: Współczynnik odrzuceń a strony typu One Page

Student ✭ ✭ ✭
Paulina, ale chyba wsp. odrzuceń jest w pewien sposób powiązany z czasem spędzonym na witrynie. Bo na domyślnych ustawiniach, wizyta na onepagerze to 100% BR i 0 sekund czasu spędzonego na witrynie. Bez modyfikacji niewiele pomogą nam podstawowe miary GA na jednostronicowym LP.

Dot.: Współczynnik odrzuceń a strony typu One Page

Wschodząca Gwiazda
Zgodnie z definicją Google:

"Współczynnik odrzuceń to odsetek sesji, podczas których użytkownik widzi tylko jedną stronę i opuszcza witrynę bez wchodzenia w interakcję z nią."

Przy stronie wejściowej Google nie śledzi tego ile czasu użytkownik spędził na stronie zwłaszcza jeśli była ona jednocześnie stroną wyjścia użytkownika. Dlatego tam czas prawie zawsze będzie zero i stąd też dane o jakich piszesz czyli 100% BR i 0 sekund czasu.

Co do modyfikacji zgadzam się, że trzeba je czasem wdrażać, zwłaszcza na stronach typu "One Page" choćby to "stare jak świat" rozwiązanie dotyczące realnego współczynnika odrzuceń jakie jeszcze Mariusz w 2011 roku opisał:

http://www.ittechnology.us/realny-wskaznik-odrzucen-dla-asynchronicznego-kodu-google-analytics/