Obecnie 287 forumowiczów jest online
Obecnie 287 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Wklejenie kodu GA/Tag Manager'a

Student ✭

Cześć wszystkim !

Mam pytanie odnośnie implementacji kodu GA bądź kodu Google Tag Manager.

Otóż tak:

wtyczka google tag assistant pokazuje sugestie, żeby wklejać kody zawsze w sekcji <head>. (na ostatnim szkoleniu z GA w Warszawie Akademia Google Partners, p. Maciek L. również mówił żeby wklejać kody do sekcji <head>).

Google Tag Manager oraz GA pokazuje, żeby wklejać kody w sekcji <body>.

Która wersja jest poprawna? Wiem, że wklejanie kodów w sekcji <head> wiążę się między innymi ze specyfiką stron onepage.

Z kolei jak wkleje kod GTM do sekcji <head> będzie to poprawne?

Dzięki za odpowiedzi !

Pozdrawiam

Paweł

Odpowiedź eksperta 2verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paweł P
września 2015

Dot.: Wklejenie kodu GA/Tag Manager'a

Profesjonalista ✭
Cytując z http://www.google.com/tagmanager/faq.html

Czy nie stracę historii danych?
Wszystkie dane będą trafiać na te same konta, a żaden ważny element historii nie zostanie utracony. (Podobnie jak w wypadku większości migracji tagów, istnieje nieduże ryzyko utraty danych odzwierciedlających od kilku sekund do maksymalnie kilku minut. Ale to i tak znacznie lepsze niż niedziałające tagi).

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Student ✭

Jeszcze jedno,

jeżeli mam już wklejone kody GA i śledzące konwersje (AdWords) na stronie to czy mogę jakoś skonsolidować to wszystko jeszcze raz GTM? Tzn. nie mogę usunąć kodów, które już są i wstawić je za pomocą GTM (chyba). Więc jakoś da się to zrobić?

Dzięki raz jeszcze!

Paweł

Profesjonalista ✭
sam kod GA powinno się wklejać przed </head> (dokładnie tak jak słyszałeś od Maćka).

inna sprawa jest z kodem GTM - tam jest iframe i javascript próbuje dołączyć element do elementu body, który w tym momencie (na etapie parsowania head) jest jeszcze niedostępny. Generalnie wklejanie gotowego kodu, który dostajesz z GTM w head raczej dobrze nie zadziała.

Student ✭

Dobra zobaczyłem, że niezrozumiale to napisałem.

Gdy wkleje kod GTM na stronach to czy:

- jeżeli już wcześniej był na stronach wklejony GA, to czy GTM będzie to widział? I nie będe musiał jeszcze raz wklejać GA poprzez GTM?

- to samo (jak wyżej) odnośnie śledzeina konwersji AdWords

- czy jeżeli nie będę musiał ponownie implementować kodów poprzez GTM to nie spowoduje to żadnego wykrzaczenia się danych w GA, które  już zbieram?

- czy jeżeli będę musiał ponownie wkleić kody GA i śledzenia konwersji poprzez GTM to nie spowoduje to żadnego wykrzaczenia się danych w GA, i śledzenia konwersji, które już zbieram?

Profesjonalista ✭
Jeśli chodzi o inne wklejone kody GA, AdWords, itd to jeśli będziesz korzystał z GTM powinieneś je usunąć ze strony i dodawać z poziomu GTM

Student ✭
a nie spowoduje mi to wykrzaczenia sie danych, które już zbierałem w GA i AdWords?
Czy to po prostu te dane mi już przepadną? Czy jak sytuacja wygląda?
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paweł P
września 2015

Profesjonalista ✭
Cytując z http://www.google.com/tagmanager/faq.html

Czy nie stracę historii danych?
Wszystkie dane będą trafiać na te same konta, a żaden ważny element historii nie zostanie utracony. (Podobnie jak w wypadku większości migracji tagów, istnieje nieduże ryzyko utraty danych odzwierciedlających od kilku sekund do maksymalnie kilku minut. Ale to i tak znacznie lepsze niż niedziałające tagi).

Student ✭

czyli ostatecznie mam usunąć stare kody i wkleić ponownie poprzez GTM? i nie strace żadnych danych? coś mi się w to wierzyć nie chce...

Profesjonalista ✭
tak jak jest napisane przecież w GTM dodasz kod z tym samym ID więc dane będą trafiać na to samo konto.

jeśli usuniesz najpierw obecne kody ze strony i ich tam nie będzie to stracisz dane do momentu kiedy na stronie pojawią się kody dodane przez GTM.

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Marcin, mam podobny problem, będę wdzięczny za pomoc:
1) Korzystałem dotychczas z Google Analytics.
2) Dodałem do witryny kod GTM, a w GTM w kontenerze dodałem tag typu Google Analytics: http://screencast.com/t/iAJ9nHrCP . Od tego momentu Google Analytics zaczął pokazywać podwójną ilość odsłon (reszta danych pozostała prawidłowa).
3) Usunąłem więc kod Google Analytics z witryny (został tylko kod GTM). Liczba odsłon wróciła do normy, ale na przykład przestało poprawnie pokazywać liczbę zdarzeń, które dotychczas śledziłem poprzez Google Analytics. Mam w witrynie skonfigurowane ileś tam zdarzeń (eventów) i dotychczas śledziłem je właśnie przez GA.

Co mam więc zrobić?

Profesjonalista ✭

Michał,
dodałeś śledzenie zdarzeń w GTM?
https://support.google.com/tagmanager/answer/3420054?hl=pl

i jeszcze sprawdziłbym jedną rzecz. Za pierwszym razem jak otworzyłem Twoją stronę kod GTM widziałem w źródle... teraz już nie - tylko GA. Masz tam chyba jakieś testy uruchomione - czy w każdej wersji strony masz wstawiony GTM?
Ciężko mówić dlaczego nie zlicza zdarzeń. Przepatrzyłem na szybko stronę i nie widzę w żadnym miejscu ręcznie wstawionego kodu wysyłającego zdarzenie do GA a jeśli chodzi o zdarzenia z GTM to wszystko jest w linku powyżej.

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca
Michał, jak zmieniłeś kod na GTM, zdarzenia które miałeś ustawione po stronie strony www przestały działać, to naturalne. Musisz ustawić śledzenie zdarzeń po stronie GTM. Przemek Modrzewski fajnie opisał na swoim blogu krok po kroku jak stworzyć zdarzenia z poziomu GTM: http://www.marketinglab.pl/rewolucja-w-konfiguracji-zdarzen-na-stronie-za-pomoca-google-tag-managera...

Nowicjusz ✭
Marcin,
Kod GTM zniknął bo go na razie tymczasowo usunąłem, żeby nie mieć 2 kodów (skoro GTM nie działał poprawnie to wróciłem do GA,).

Mam na swojej stronie kody wysyłające do Google Analytics zdarzenia takie jak: rejestracja, trsansakcja (z przekazaniem informacji o wartości transakcji, kategorii, itp) i kilka innych. Wszystko działa dobrze w GA. Czy to znaczy, że muszę je ręcznie poustawiać w GTM, żeby je widział?

To dziwne, bo GA sam je wiedział, nie trzeba było nic ustawiać. Więc oczywiście nie pomyślałem o tym, żeby ustawiać coś w GTM.

Najlepszy Współtwórca
Kody, o których piszesz są na innej warstwie. Stad konieczność dopasowania do tego co zbiera Google Tag Manager.

Nowicjusz ✭
Maciej,
Aha, czyli muszę wszystkie zdarzenia ustawić w GTM?
To dziwne, bo w Google Analytics nie musiałem ich ustawiać. Po prostu dodaliśmy kod w kodzie strony w odpowiednich miejscach i dzięki temu zdarzenia w GA same się zliczają.

To dziwne, bo myślałem, że przejście z GA na GTM ma ułatwić sprawy, a tu się okazuje, że muszę właśnie więcej ręcznie konfigurować.

Powiedzcie mi proszę, czy oprócz zdarzeń, są jeszcze jakieś dane, które nagle przestają być śledzone po wymianie kodu GA na GTM?

Dzięki!