Obecnie 319 forumowiczów jest online
Obecnie 319 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Wartość porzuconego koszyka

Student ✭

Hej,

czy mogę w GA wyciagnąć dane odnośnie wartości koszyka w momencie jego porzucenia?

Chciałbym sprawdzić jak wartość koszyka wpływa na współczynnik jego porzucania.

Jakiś pomysł?

Dzięki 

Paweł

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
kwietnia 2016

Dot.: Wartość porzuconego koszyka

Wschodząca Gwiazda
Obawiam się, że nie jest to możliwe, gdyż nie ma odpowiedniej metryki w Google Analytics, która pokazywała by wartość koszyka. Nawet gdybyś sobie taką metrykę stworzył to pojawia się problem w którym momencie ją wysyłać. Jeśli będziesz to robić za każdym razem, gdy ktoś np. przejdzie do widoku koszyka to wartości się zsumują i będziesz mieć nieprawidłowe dane. A ponieważ nie wiesz, kiedy ktoś opuści stronę nie możesz wybrać tego właściwego momentu, żeby przesłać te dane jednorazowo.
Teoretycznie możesz stworzyć niestandardowy wymiar np. "wartoscPorzuconegoKoszyka" ustawiając jego zakres na sesję i przy każdym wejściu do koszyka ustawiać go na aktualną wartość koszyka, natomiast po realizacji transakcji ustawiać go na wartość zero.
Następnie tworzysz raport niestandardowy w którym jako wymiar wybierasz "wartoscPorzuconegoKoszyka", a jako metrykę wybierasz "Sesje", a następnie za pomocą filtru wykluczasz sesje w których "wartoscPorzuconegoKoszyka" była równa 0.
Taki raport pokaże Ci wszystkie sesje w których nie doszło do transakcji, a w których było coś w koszyku. Tyle że nie będzie to wszystko zsumowane. Ale może coś takiego Ci wystarczy Emotikon: Szczęśliwy
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
kwietnia 2016

Wschodząca Gwiazda
Obawiam się, że nie jest to możliwe, gdyż nie ma odpowiedniej metryki w Google Analytics, która pokazywała by wartość koszyka. Nawet gdybyś sobie taką metrykę stworzył to pojawia się problem w którym momencie ją wysyłać. Jeśli będziesz to robić za każdym razem, gdy ktoś np. przejdzie do widoku koszyka to wartości się zsumują i będziesz mieć nieprawidłowe dane. A ponieważ nie wiesz, kiedy ktoś opuści stronę nie możesz wybrać tego właściwego momentu, żeby przesłać te dane jednorazowo.
Teoretycznie możesz stworzyć niestandardowy wymiar np. "wartoscPorzuconegoKoszyka" ustawiając jego zakres na sesję i przy każdym wejściu do koszyka ustawiać go na aktualną wartość koszyka, natomiast po realizacji transakcji ustawiać go na wartość zero.
Następnie tworzysz raport niestandardowy w którym jako wymiar wybierasz "wartoscPorzuconegoKoszyka", a jako metrykę wybierasz "Sesje", a następnie za pomocą filtru wykluczasz sesje w których "wartoscPorzuconegoKoszyka" była równa 0.
Taki raport pokaże Ci wszystkie sesje w których nie doszło do transakcji, a w których było coś w koszyku. Tyle że nie będzie to wszystko zsumowane. Ale może coś takiego Ci wystarczy Emotikon: Szczęśliwy
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Osobiscie kombinuje czesto tak, ze licze nie wartosc koszyka lecz zdolnosc danego produktu lub kategorii produktow do kupna online.
Wtedy bazuje na 2 uslugach. W jednej usludze zliczam jako transakcje produkty dodane do koszyka, a w drugiej usludze sprawdzam, ktore produkty zostaly finalnie kupione. Efekt mam tego taki, ze powstaje mi % produktow/kategorii kupionych online oraz roznica % porzucen produktow/kategorii.

Poznaje w ten sposób odpowiedzi na pytania:
1. Które produkty (lub kategorie produktowe) są rzadko porzucane po dodaniu do koszyka?
2. Które produkty (lub kategorie produktowe) mają wysoką zdolność do porzuceń koszyka?

Wschodząca Gwiazda
To można zrobić z wykorzystaniem jednej usługi za pomocą np. metryk "Kupione produkty" i "Produkty dodane do koszyka". Za pomocą opcji "Obliczone dane" możemy stworzyć metrykę, która nam przedstawi w procentach iloraz {{Kupione produkty}} / {{Produkty dodane do koszyka}}
Taką metrykę następnie możemy wykorzystać w niestandardowym raporcie gdzie jako wymiar użyjemy nazwy produktu "Produkt" i będziemy widzieć jaki procent poszczególnych produktów był sprzedawany w stosunku do dodań do koszyka.
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Oczywiście, ze można. Można tez to robić innymi metodami. Napisałem jak ja to robiłem do tej pory zanim pojawiły sie odliczone dane, które są w becie.

Student ✭
Właśnie tak to chciałem zrobić tylko brakowało mi tego sumowania ... ale obejdę się i bez tego.
Dzięki za potwierdzenie słuszności moich dywagacji :-)

Student ✭
Świetny pomysł bo faktycznie takie dane są bardziej użyteczne niż to co chciałem zrobić aczkolwiek mój pomysł ma inny cel bo nie wiem czy rabat który userzy dostają po przekroczeniu kwoty X zamówienia wpływa na porzucanie koszyka którego wartość jest mniejsza od X