Obecnie 187 forumowiczów jest online
Obecnie 187 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Użytkownicy i dostęp do danych

Nowicjusz ✭ ✭

Witam,
Mam następujący problem.
W zakładce Administracja - Zarządzanie użytkownikami jest kilku użytkowników (agencje, które korzystały z konta).
Chciałem zrobić porządek z tymi kontami i ograniczyć dostęp do danych w GA tylko dla mnie.
Okazało się, że nie jestem głównym adminem konta i nie mogę usunąć pozostałych użytkowników.
Jakie są teraz możliwości? Co mogę zrobić, żeby mieć samodzielny dostęp do danych i nie stracić danych historycznych?
Czy mogę jakoś rozpoznać na liście głównego admina i zwrócić się do niego, żeby przepisał konto na mnie?
Czy muszę zakładać nowe konto?
Jakie jest optymalne wyjście?

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: Użytkownicy i dostęp do danych

Najlepszy Współtwórca
Marek wystarczy, że zwrócisz się do użytkownika, który według Ciebie może mieć dostępy administracyjne z prośbą o nadanie takowych i Tobie. Wtedy będziesz mógł zarządzać również użytkownikami.

Natomiast zawsze w takich sytuacjach jest pewien problem. Skoro Ty nie masz dostępu, to z jakiegoś powodu go Ci nie przyznano. Czy konto Analytics nie jest jakąś częścią głównego konta tej agencji?
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭
Dominik, dziękuję za informację.
Z firmą współpracowały dwie lub trzy agencje.
Zakończyliśmy już z nimi współpracę i chcemy mieć samodzielny dostęp tylko nie wiemy co teraz zrobić.
Nie wiem jak to wyglądało na początku. Podejrzewam, że dostaliśmy tylko dostęp.

Magister ✭
Marek, czy widzisz gdziekolwiek listę użytkowników, którzy mają dostęp do konta?

Nowicjusz ✭ ✭
Paweł, tak. W zakładce administracja-zarządzanie użytkownikami jest kilka emaili. Przy każdym rozwija się lista i są "ptaszki" do odhaczenia. Wszyscy niby mają te same uprawnienia ale dla niektórych kont mogę a dla innych nie mogę zmienić tych uprawnień.

Magister ✭
Ok, czyli masz uprawnienia do zarządzania użytkownikami, ale na poziomie usługi lub widoku, a nie konta. W takim razie najprostszym sposobem jest napisanie maila do osób z listy, z prośbą o przyznanie uprawnień do zarządzania użytkownikami na poziomie konta.

Nowicjusz ✭ ✭
Czy jeżeli dostanę te uprawnienia do zarządzania użytkownikami na poziomie konta to będę mógł usunąć pozostałych użytkowników?
Czy oni mogą robić jakieś problemy, żeby to zrobić?

Magister ✭
Tak, uprawnienia do zarządzania użytkownikami, na poziomie konta, pozwolą Ci na usunięcie pozostałych użytkowników. Nie powinni robić problemów, ale różnie bywa. Czasem mogą zwyczajnie olać sprawę, że względu na to, że już nie współpracujecie. Ale z doświadczenia wiem, że to najłatwiejszy i najskuteczniejszy sposób na odzyskiwanie kontroli nad kontem GA.

Dopiero jak to zawiedzie, to pozostaje próba kontaktu z Google, a w ostateczności założenie nowego konta GA i wypięcie ze strony kodu starego konta (dobrze jest też wyeksportować ze starego konta niektóre raporty do excela).

Nowicjusz ✭ ✭
Paweł, dziękuję Ci bardzo za te informacje.
Będę próbował się kontaktować z tymi użytkownikami.
Czy jest jakiś sposób, żeby się dowiedzieć, który z tych użytkowników jest głównym administratorem?
Kolejność jest przypadkowa na liście?

Najlepszy Współtwórca
Wszystko zależy od tego jak zorganizowane mają to konto - czy nie mają na nim jeszcze innych usług dla innych stron. Wtedy możliwe, że nie uzyskasz takich dostępów, bo Ci po prostu ich nie przyznają.

Musisz poprosić ich o dostęp i poczekać co się stanie - jaka będzie ich odpowiedź.
Dominik Myślak

[ Edytowane ]
Magister ✭

Kolejność jest alfabetyczna. Na pewno powinieneś napisać tylko do tych osób, przy których widzisz, że posiadają dostęp do zarządzania użytkownikami i nie możesz im tych uprawnień odznaczyć. Niestety nie da się stwierdzić, czy mają oni również taki sam poziom uprawnień do całego konta, czy tylko do danej usługi/widoku.

I tak gwoli ścisłości - w GA nie ma jednego głównego administratora. Jest nim każdy, kto posiada uprawnienia do zarządzania użytkownikami na poziomie konta.Tak więc może się zdarzyć, że na tej liście jest więcej niż jedna osoba, która może Ci takie uprawnienia podnieść.