Obecnie 233 forumowiczów jest online
Obecnie 233 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Tworzenie tagu do śledzenia zdarzeń w Google Analytics

Student ✭ ✭

Chciałem otworzyć zdarzenie dla rejestracji w grze i zaciąłem się na tym punkcie Tworzenie tagu do śledzenia zdarzeń w Google Analytics w tym poradniku http://www.marketinglab.pl/wp-content/uploads/2014/03/gtm_przewodnik_marketinglab.pdf na stronie 56. 

Niestety, ale tam nie ma takiego obrazka jak jest w tym poradniku i nie wiem jak zacząć tworzyć taki tag dla zdarzenia. 

Czy muszę poczekać, aż informatycy zmienią kod na stronie i wtedy będę miał taką opcję w GTM. 

2. Chłopakom podałem taką instrukcję do wdrożenia kodu na stronie. Czy powinienem coś zmienić? 

Spoiler

Chciałbym utworzyć zdarzenie dla rejestracji użytkownika w best-you zapomocą data layer.

W tym celu musimy edytować przycisk utwórz konto i dodac prawdopodobnie ten link: <a href="http://pewnie-kolejna-strona.pl" onclick="dataLayer.push({'event':'rejestracja do best you'});">Utworz Konto</a>5

Więcej informacji znajdziecie w tym poradniku na stronie 55 od sekcji: "Jak to zatem będzie wyglądać w praktyce dla zdarzenia mierzonego w Google Analytics?" do "Tworzenie tagu do śledzenia zdarzeń w Google Analytics"

Szczerze mówiąc to nie znam się na zmianie kodu, więc musicie pokombinować sami. Emotikon: Szczęśliwy Powodzenia

I tak dla jasności to jest strona na której chce utworzyć wydarzenie: http://snap.ashampoo.com/Rx656SCL

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
kwietnia 2016

Dot.: Tworzenie tagu do śledzenia zdarzeń w Google Analytics

Wschodząca Gwiazda
Z udostępnionego przez Ciebie zrzutu ekranu wynika, że jest kilka możliwości rejestracji.
Dlatego wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie wykorzystanie niestandardowego zdarzenia w GTM. Czyli w momencie prawidłowej rejestracji strona musi wykonać następujący kod javascript, który przekaże do GTM informację o niestandardowym zdarzeniu:
dataLayer.push({"event": "rejestracja"});
Zamiast słowa rejestracja możesz wpisać inną nazwę.
Potem w GTM tworzysz nową regułę na podstawie zdarzenia niestandardowego i podajesz nazwę tego zdarzenia. Tak utworzoną regułą możesz potem uruchamiać tag GA przesyłający zdarzenie lub wirtualną odsłonę.
Dzięki temu bez względu na sposób rejestracji - czy przez formularz, czy G+, czy FB przy odpowiedniej implementacji zawsze do GTM będzie się wysyłać informacja o zdarzeniu "rejestracja".
Jeśli chcesz dodatkowo w GA gromadzić dane dotyczące sposobu rejestracji użytkowników kod js, który podałem wcześniej możesz wzbogacić o przesyłanie tej informacji np. w taki sposób:
dataLayer.push({'event': 'rejestracja', 'typ': 'Google+'});
czyli info o sposobie rejestracji przekazujesz za pomocą zmiennej 'typ', którą w GTM możesz wyciągnąć tworząc nową zmienną warstwy danych, i potem tą zmienną możesz użyć w tagu przesyłającym zdarzenie lub wirtualna odsłonę.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda
Kamil ten poradnik opisuje konfigurowanie śledzenia zdarzeń przez GTM. Jeśli dobrze zrozumiałem to ty chcesz bezpośrednio przez GA. W takim razie dla Ciebie jest ta strona https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/events . Oczywiście przez GTM jest łatwiej. Adaśko

Student ✭ ✭
NIe, nie ja chce właśnie przez GTM. Ale wygląda na to, że google zmieniło design strony.

Najlepszy Współtwórca
Poradnik Przemka byl robiony na v1 GTM. Obecna wersja GTM to v2.
Tworzenie zdarzen w GTM 2.0 bardzo fajnie opisal Simo: http://www.simoahava.com/analytics/auto-event-tracking-gtm-2-0/

Student ✭ ✭
Tak, tylko ten link jest do auto event, a ja potrzebuje do rejestracji w grze. Po drugie czy zdarzenia nadają się rejestracji w grze, jeśli link strony się nie zmienia?

Najlepszy Współtwórca
To zalezy. Jesli bedziesz chcial ustawic cel na wygenerowanie zdarzenia jakim jest rejestracja, nie bedziesz mogl ustawic sciezki do realizacji celu. Z kolei jesli ustawic cel na wirtualna odslone, ktora pojawi sie po poprawnej rejestracji bedziesz mogl ustawic sciezke do celu.
Implementacja rozwiazan Analytics zalezy glownie od celu jaki chcesz osiagnac Emotikon: Szczęśliwy
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
kwietnia 2016

Wschodząca Gwiazda
Z udostępnionego przez Ciebie zrzutu ekranu wynika, że jest kilka możliwości rejestracji.
Dlatego wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie wykorzystanie niestandardowego zdarzenia w GTM. Czyli w momencie prawidłowej rejestracji strona musi wykonać następujący kod javascript, który przekaże do GTM informację o niestandardowym zdarzeniu:
dataLayer.push({"event": "rejestracja"});
Zamiast słowa rejestracja możesz wpisać inną nazwę.
Potem w GTM tworzysz nową regułę na podstawie zdarzenia niestandardowego i podajesz nazwę tego zdarzenia. Tak utworzoną regułą możesz potem uruchamiać tag GA przesyłający zdarzenie lub wirtualną odsłonę.
Dzięki temu bez względu na sposób rejestracji - czy przez formularz, czy G+, czy FB przy odpowiedniej implementacji zawsze do GTM będzie się wysyłać informacja o zdarzeniu "rejestracja".
Jeśli chcesz dodatkowo w GA gromadzić dane dotyczące sposobu rejestracji użytkowników kod js, który podałem wcześniej możesz wzbogacić o przesyłanie tej informacji np. w taki sposób:
dataLayer.push({'event': 'rejestracja', 'typ': 'Google+'});
czyli info o sposobie rejestracji przekazujesz za pomocą zmiennej 'typ', którą w GTM możesz wyciągnąć tworząc nową zmienną warstwy danych, i potem tą zmienną możesz użyć w tagu przesyłającym zdarzenie lub wirtualna odsłonę.
Tomasz Ciepłucha