Obecnie 147 forumowiczów jest online
Obecnie 147 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Śledzenie zdarzenia w Google Analytics - jak podłączyć?

Nowicjusz ✭ ✭

Cześć,

bardzo prosiłbym o wytłumaczenie krok po kroku, jak właściwie wygenerować i podłączyć tagi, które pozwolą na śledzenie w GA celu (a konkretnie zdarzenia).

Chodzi o śledzenie klikalności buttona dla osób zapisujących się na informację o uruchomieniu usługi w bazie mailingowej (formularz na stronie głównej serwisu).

W panelu administratora Google Analytics stworzyłem już niestandardowy cel (typ celu: zdarzenie + nazwałem kategorię i działanie). 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Odpowiedź eksperta 3verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: Śledzenie zdarzenia w Google Analytics - jak podłączyć?

Wschodząca Gwiazda
Czy po kliknięciu tego buttona następuje wysłanie formularza i przeładowanie strony? Bo jeśli tak to możesz skonfigurować cel na tą stronę, która wyświetla się po wysłaniu formularza.
A jeśli wysyłanie następuje w tle i na końcu otrzymujesz jakiś komunikat (potwierdzenie, że ktoś się poprawnie zapisał) to wystarczy, że odszukasz fragment kodu odpowiedzialny za wyświetlenie tego potwierdzenia i tam dopiszesz linijkę:

ga('send', 'event', 'category', 'action');
lub
ga('send', 'event', 'category', 'action', {'nonInteraction': 1});
jeśli nie chcesz by kliknięcie miało wpływ na współczynnik odrzuceń.

Najprostszym rozwiązaniem jest podpięcie kodu bezpośrednio po kliknięcie buttona, czyli jeśli masz np. jakiś kod przycisku z takim kodem:
<button>Zapisz mnie</button>
to wstawiasz tam
<button onClick="ga('send', 'event', 'category', 'action')">Zapisz mnie</button>

Gdzie category to Twoja kategoria, a action to akcja zdarzenia jaka określiłeś w panelu GA.
Powyższy kod jest dla kodu śledzącego Universal Analytics.

W podanych przez Dominika wątkach są przykłady dot. śledzenia zdarzeń zarówno dla kodu UA jak i klasycznego.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Najlepszy Współtwórca
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Wschodząca Gwiazda
Czy po kliknięciu tego buttona następuje wysłanie formularza i przeładowanie strony? Bo jeśli tak to możesz skonfigurować cel na tą stronę, która wyświetla się po wysłaniu formularza.
A jeśli wysyłanie następuje w tle i na końcu otrzymujesz jakiś komunikat (potwierdzenie, że ktoś się poprawnie zapisał) to wystarczy, że odszukasz fragment kodu odpowiedzialny za wyświetlenie tego potwierdzenia i tam dopiszesz linijkę:

ga('send', 'event', 'category', 'action');
lub
ga('send', 'event', 'category', 'action', {'nonInteraction': 1});
jeśli nie chcesz by kliknięcie miało wpływ na współczynnik odrzuceń.

Najprostszym rozwiązaniem jest podpięcie kodu bezpośrednio po kliknięcie buttona, czyli jeśli masz np. jakiś kod przycisku z takim kodem:
<button>Zapisz mnie</button>
to wstawiasz tam
<button onClick="ga('send', 'event', 'category', 'action')">Zapisz mnie</button>

Gdzie category to Twoja kategoria, a action to akcja zdarzenia jaka określiłeś w panelu GA.
Powyższy kod jest dla kodu śledzącego Universal Analytics.

W podanych przez Dominika wątkach są przykłady dot. śledzenia zdarzeń zarówno dla kodu UA jak i klasycznego.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
Dziękuję za odpowiedź. Zastanawiam się tylko, czy ta procedura zadziała, jeśli do śledzenia strony używam tagu wygenerowanego w Google Tag Manager?

Nowicjusz ✭ ✭
Dziękuję bardzo za odpowiedź Emotikon: Szczęśliwy. Po kliknięciu w button nie następuje przekierowanie. Od razu w miejscu zapisu pojawia się informacja z podziękowaniem.

Fragment kodu wygląda tak: <button id="newsletter-submit" class="button" type="submit"><span class="icon-submit"></span></button>

Do śledzenia używam tagu wygenerowanego w Google Tag Manager. W Google Analytics ustawiłem cel: zdarzenie, Kategoria równa się: Zapisy, Działanie równa się: Informacja o starcie porownywarki

Będę wdzięczny za informację, jak w takiej sytuacji powinien wyglądać zmieniony fragment kodu.

Najlepszy Współtwórca
Przepraszam, że tak rzucam linkami, ale to dosyć obszerne tematy Emotikon: Szczęśliwy

Tutaj masz artykuł Przemysława Modrzewskiego http://www.marketinglab.pl/rewolucja-w-konfiguracji-zdarzen-na-stronie-za-pomoca-google-tag-managera...
Dominik Myślak

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Jak masz GA skonfigurowane przez GTM to możesz też przez GTM dodać śledzenie zdarzeń.
Wystarczy, że dodasz dwa nowe tagi.
1. Najpierw tworzysz odbiornik kliknięć (nie odbiornik kliknięć linków) z domyślną regułą dla wszystkich stron
2. Następnie tworzysz nowy tag Universal Analytics wybierając rodzaj śledzenia "Zdarzenia" i tam wpisujesz kategorię i akcję dla zdarzenia i dodajesz regułę:
{{event}} jest równe gtm.click
{{element.id}} jest równe newsletter-submit

Tomasz Ciepłucha

Magister ✭

Skoro używasz GTM, to najwłaściwszym będzie użycie automatycznego śledzenia wypełnionych formularzy. Czyli najpierw dodajesz tag z automatycznym śledzeniem formularzy (z walidacją poprawności wysłania), następnie dodajesz tag Google Analytics jako event gdzie podajesz kategorię i akcję (które jak piszesz, już sobie wcześniej zdefiniowałeś), a jako warunek uruchomienia podajesz event równy gtm.formSubmit. 

W ten sposób będziesz miał informację o prawidłowo wypełnionych formularzach, a nie tylko o kliknięciach w przycisk wysyłania.

Wschodząca Gwiazda
Ale Wojciech napisał, że po kliknięciu w button nie następuje wysłanie formularza. Pewnie dane są przesyłane w tle z użyciem AJAX'a.
W takiej sytuacji włączenie walidacji poprawności wysłania spowoduje chyba, że tag nie zadziała, bo formularz nie jest wysyłany.
Tomasz Ciepłucha

Magister ✭
Napisał tylko, że nie nie następuje przekierowanie. Czyli wnioskuję, że wysyła formularz, bez przeładowania strony. Nie widzę problemu, żeby w tym przypadku użyć gtm.formSubmit.

Nowicjusz ✭ ✭
Dzięki, spróbuję w ten sposób Emotikon: Szczęśliwy!

Nowicjusz ✭ ✭
Po kliknięciu buttona adres e-mail użytkownika zostaje przesłany do bazy mailingowej (bez przeładowania strony). Czy w tym wariancie Twoje rozwiązanie też powinno działać?

Nowicjusz ✭ ✭
Dzięki za pomoc!

Nowicjusz ✭ ✭
Jeszcze tylko pytanie - w którym miejscu dane dla tego zdarzenia powinny być widoczne w Google Analytics i po jakim czasie?

Magister ✭
Tak, powinno zadziałać. Jak do tej pory spotkałem się tylko z jednym przypadkiem, kiedy mi to nie działało, ale to było spowodowane konfliktami po stronie javascript.