AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 195 forumowiczów jest online
Obecnie 195 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Śledzenie zdarzeń a dynamiczność stron - GA

Nowicjusz ✭

Cześć, 

jestem w tym temacie nowa, także proszę Was o pomoc. Przeczytałam już wiele artykułów o samym śledzeniu zdarzeń, jednak dalej mam trudność w wyborze odpowiedniej metody.

Z góry napiszę, że mam do czynienia ze stroną dynamiczną, tj. dochodzi do interakcji użytkownika z serwisem, ale bez przeładowania strony (wciąż ten sam URL).

Chciałabym jednak śledzić sytuację, gdy po kliknięciu w pewien element zmienia się część treści na stronie. Dodatkowo (wydaje mi się jeszcze bardziej problematyczne) użytkownikowi, który kliknął w element kilka razy pod rząd wyświetla się jeszcze inna (nazwijmy ją ostateczną) treść. Dane te są zapisywane w cookies. Wyświetlenie tej ostatecznej treści również chciałabym zaobserwować w GA.

Jak mogę śledzić takie zdarzenia?

PS: Mam Universal Analytics.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc! Emotikon: Szczęśliwy

Odpowiedź eksperta 2verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
kwietnia 2016

Dot.: Śledzenie zdarzeń a dynamiczność stron - GA

Wschodząca Gwiazda

Bardzo chciałbym pomóc, ale tak jak napisał Dominik - w takiej sytuacji najlepiej jest rzucić okiem na stronę i kod.
Natomiast najogólniej rzecz biorąc mimo iż strona się nie przeładowuje (w sensie nie zmienia się adres) to wczytywany jest jakiś fragment kodu i pytanie brzmi tak - czy zmienia się przycisk? Bo jeśli tak, to do każdego przycisku można przypisać odrębną akcję - czyli przesłać odrębne zdarzenie.
Możesz sprawdzić co się dzieje z kodem po kliknięciu w przycisk i czy się on zmienia, jeśli w przeglądarce Chrome użyjesz konsoli programisty.
Wystarczy kliknąć przycisk prawym klawiszem myszy i wybrać opcję "zbadaj". Pokaże się wówczas z prawej strony takie dodatkowe okienko i będzie podświetlony ten fragment kodu, który odpowiada temu przyciskowi. Będzie się zaczynał (albo zawierał) coś takiego jak <a href='...'>, <button ..> lub <input type="button">

Zwróć uwagę, czy występują tam elementy takie jak id="..." lub class="...". 

Następnie kliknij przycisk i po załadowaniu kolejnej części treści znów wykonaj tą procedurę co powyżej i sprawdź czy te elementy się różnią. Jeśli tak, to można każdemu przyciskowi przypisać funkcję onclick, która wyśle do GA zdarzenie w taki sposób (podaję dla <a href='' >, ale zasada jest podobna we wszystkich przypadkach):

<a href="" ..... onclick="ga('send','event','Kategoria','Akcja','Etykieta')">.....

Oczywiście nazwy Kategoria, Akcja i Etykieta wprowadzasz takie jakie chcesz.

Mam nadzieję, że to choć trochę Ci pomoże, ale jeśli nie to podaj adres strony, o ile to możliwe.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Najlepszy Współtwórca
Zapewne treści wywoływane są przez java script i do każdej treści można podczepić osobne zdarzenie.

Trzeba by pewnie zobaczyć dokładnie jak to wygląda na stronie. Nie jestem programistą, ale na pewno Tomasz pomoże.
Dominik Myślak
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
kwietnia 2016

Wschodząca Gwiazda

Bardzo chciałbym pomóc, ale tak jak napisał Dominik - w takiej sytuacji najlepiej jest rzucić okiem na stronę i kod.
Natomiast najogólniej rzecz biorąc mimo iż strona się nie przeładowuje (w sensie nie zmienia się adres) to wczytywany jest jakiś fragment kodu i pytanie brzmi tak - czy zmienia się przycisk? Bo jeśli tak, to do każdego przycisku można przypisać odrębną akcję - czyli przesłać odrębne zdarzenie.
Możesz sprawdzić co się dzieje z kodem po kliknięciu w przycisk i czy się on zmienia, jeśli w przeglądarce Chrome użyjesz konsoli programisty.
Wystarczy kliknąć przycisk prawym klawiszem myszy i wybrać opcję "zbadaj". Pokaże się wówczas z prawej strony takie dodatkowe okienko i będzie podświetlony ten fragment kodu, który odpowiada temu przyciskowi. Będzie się zaczynał (albo zawierał) coś takiego jak <a href='...'>, <button ..> lub <input type="button">

Zwróć uwagę, czy występują tam elementy takie jak id="..." lub class="...". 

Następnie kliknij przycisk i po załadowaniu kolejnej części treści znów wykonaj tą procedurę co powyżej i sprawdź czy te elementy się różnią. Jeśli tak, to można każdemu przyciskowi przypisać funkcję onclick, która wyśle do GA zdarzenie w taki sposób (podaję dla <a href='' >, ale zasada jest podobna we wszystkich przypadkach):

<a href="" ..... onclick="ga('send','event','Kategoria','Akcja','Etykieta')">.....

Oczywiście nazwy Kategoria, Akcja i Etykieta wprowadzasz takie jakie chcesz.

Mam nadzieję, że to choć trochę Ci pomoże, ale jeśli nie to podaj adres strony, o ile to możliwe.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭
Dzięki za odzew Emotikon: Szczęśliwy

Niestety nie mogę zdradzić adresu witryny. Jednak jak wspomniał wcześniej Dominik - treści są bodajże wywoływane poprzez javascript (element posiada atrybut data-reactid).

W takim wypadku onclick na przycisku się sprawdzi? Obawiam się, że w ten sposób nie wykryję wyświetleń innych treści.

Najlepszy Współtwórca
Ale każda z tych treści jest wywoływana w jakiś sposób i pod każde z tych wywołań pewnie można podczepić zdarzenie.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭
Kumam, czyli spróbuję podpiąć zdarzenia pod te różne treści.

Dzięki za pomoc! Emotikon: Szczęśliwy