Obecnie 223 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Śledzenie pobrań pliku

Nowicjusz ✭

Witam,

mam klienta u którego chcielibyśmy sledzić ilość pobranych katalogów pdf ze strony. Niestety przy pobraniu takiego katalogu nie zmienia się adres url i nie wiem jak ustawić cele pod to tak, żeby to zliczać. Słyszałem o czyms takim jaki "wirtualny przycisk", czy jakoś tak, który po prostu zlicza kliknięcia w dany button i nie potrzebuje do tego unikalnego adresu url.

Z góry dzięki za pomoc,

Pozdrawiam, Jacek

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Jacek K
września 2015

Dot.: Śledzenie pobrań pliku

[ Edytowane ]
Magister ✭

Najłatwiej jest zastosować śledzenie zdarzeń (trackEvent). Wywołanie metody:

_trackEvent(category, action, opt_label, opt_value, opt_noninteraction)

Przykłady wywołań znajdziejsz na stronie:

Google Analytics (ga.js)

Universal Analytics (analytics.js)

Dodaj do przycisku/linku (Google Analytics): 

onclick="_gaq.push(['_trackEvent', 'Pobranie', 'Oferta', 'nazwa pliku']);"

Wyniki sprawdzasz w zakładce: Zachowanie/Zdarzenia. 

Powinno pomóc. 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭

Zależy czy pobieranie jest obsługiwane przez javascript czy nie. Mimo wszystko lepiej zrobić tak jak sugeruje Adrian czyli dodać do linka kod (wklejam poniżej jeszcze raz bo u Adriana zabrakło jednego apostrofu)

przy takim zastosowaniu nie będą się generowały dodatkowe "wyświetlenia stron" a cel możesz ustawić korzystając ze zdarzeń czyli dla powyższego kodu mógłby wyglądać tak:

cel.jpg

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Magister ✭

Najłatwiej jest zastosować śledzenie zdarzeń (trackEvent). Wywołanie metody:

_trackEvent(category, action, opt_label, opt_value, opt_noninteraction)

Przykłady wywołań znajdziejsz na stronie:

Google Analytics (ga.js)

Universal Analytics (analytics.js)

Dodaj do przycisku/linku (Google Analytics): 

Wyniki sprawdzasz w zakładce: Zachowanie/Zdarzenia. 

Powinno pomóc. 

Nowicjusz ✭
Dziękuję bardzo, właśnie przejrzałem stronę trochę dokładniej i widzę, że po najechaniu na dany link, na dole na pasku podglądu url wyświetla się osobny adres, mimo iż po kliknięciu nie ma go w pasku adresu przeglądarki. Czy w takim przypadku, jeśli po prostu ustawię ten adres z podglądu, jako "miejsce docelowe" to cele będą się zliczać prawidłowo. Problem polega na tym, że kilka dni jestem bez wsparcia programistycznego i muszę sobie jakoś radzić "domowymi" metodami ;p

[ Edytowane ]
Magister ✭

Trudno odpowiedzieć nie widząc strony, jednak jeśli strona nie przeładowuje się po pobraniu pliku, to ustawienie takiego celu może być problematyczne. Wejdź w zakładkę Zachowanie->Zawartość witryny->Wszystkie strony i korzystając z filtra, sprawdź czy ta strona znajduje się w raporcie i jak występuje na tle innych. Wejdź w tą stronę i przejdź do zakładki "Podsumowanie nawigacji". Żeby potraktować ją jako cel, teoretycznie w ścieżce poprzedniej strony powinna być tylko jedna pozycja (chyba, że plik można pobrać z wielu lokalizacji - to robi się problem). 

Zrzut ekranu 2013-11-06 o 11.48.29.png

Oczywście URLu nie można otworzyć w żaden inny sposób (nie ma innego linka w całej stronie poza tym przy  pliku do pobrania). 

Jeśli niedochodzi do przeładowania strony, trudno będzie określić to jako cel nie stosując znacznika onclick. Edycja tego elementu nie powinna sprawiać trudności, nie mniej wymaga podstawowej wiedzy z budowy dokumentów HTML. Czy możesz edytować link z poziomu CMS ? 

Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭

Zależy czy pobieranie jest obsługiwane przez javascript czy nie. Mimo wszystko lepiej zrobić tak jak sugeruje Adrian czyli dodać do linka kod (wklejam poniżej jeszcze raz bo u Adriana zabrakło jednego apostrofu)

przy takim zastosowaniu nie będą się generowały dodatkowe "wyświetlenia stron" a cel możesz ustawić korzystając ze zdarzeń czyli dla powyższego kodu mógłby wyglądać tak:

cel.jpg

Magister ✭

Marcin: Faktycznie zjadłem apostrof. Poprawiłem dla potomnych. Dziękuję.

Nowicjusz ✭

No tak faktycznie, nie da sie w ten sposób śledzić.

Sam tego niestety nie ogarnę, więc muszę czekać na programistę.

Dziękuję za pomoc!

Najlepszy Współtwórca
Jacek K warto rowniez rozwazyc pobieranie plikow jako wywolanie tzw. wirtualnej odslony _trackPageview poslugujac sie metodyka przedstawiona przez Adriana.
Warto to zrobic jesli dla Ciebie pobranie pliku jest celem i sledzisz sciezke realizacji takie go celu po URL w Google Analytics.

Nowicjusz ✭
Maciej, dzięki właśnie o to mi chodziło pisząc "wirtualny przycisk" ;p pamiętałem, że coś takiego jest, ale nie pamiętałem jak się nazywa. Dzięki !

Student ✭ ✭ ✭
W przypadku wirtualnej odsłony również potrzebna będzie ingerencja w kod strony.

Podobno można zdefiniować mierzenie eventów korzystając z GTM. Piszę podobno, ponieważ miałem kilka podejść step-by-step do tego tematu i niestety nie udało mi się tego zdefiniować. Poczekam na więcej materiałów na ten temat.

Najlepszy Współtwórca
W GTM to inna bajka. Trochę inaczej się tam koduje.
Jesli mowa o alternatywnych sposobach to ciekawym rozwiazaniem jest bazowanie na class'ach CSS, ktore z okreslona etykietowa maja wywolac zdarzenie/wirtualna odslone. Mozna podejrzec to rozwiazanie u mnie na doladujtelefon.pl

Student ✭ ✭ ✭
I tu wracamy do punktu wyjściaEmotikon: Szczęśliwy Albo koder mądrze zdefiniował elementy CSS i można to ogranąć GTM bez jego pomocy, albo trzeba poprosić kodera/programistę, aby mądrze to zrobiłEmotikon: Szczęśliwy

Najlepszy Współtwórca
Konkludujac.. samo sie nie zrobi Emotikon: Mrugający

Student ✭ ✭ ✭
HahahaEmotikon: Szczęśliwy DokładnieEmotikon: Szczęśliwy