Obecnie 202 forumowiczów jest online
Obecnie 202 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Śledzenie konwersji - jaki podać adres

Nowicjusz ✭ ✭

Witam,

mam stronę strona.pl, na której zachęcam do pobrania. Klikając pobieranie przekierowuje do mini formularza, po wysłaniu którego użytkownik trafia na splash page, rozpoczyna się pobieranie i przekierowany jest na stronę z podziękowaniami. Chcę mierzyć konwersję na splash page. Niby fajnie ale jak ma to skonfigurować. Problem jest z adresem. 

1. strona z CTA: strona.pl

2. strona z formularzem: pl.witryna.com

3. splash page: pl.witryna.com/pobieranie

4. strona: pl.witryna.com/podziękowanie

Na wszystkich tych stronach powyżej mam GTM (ale tylko na tych - na witryna.com już nie). 

W jaki sposób mam określić miejsce docelowe? Wpisać pełen adres splash page? A może tylko "/pobieranie"? A może jeszcze jakieś inne rozwiązanie.

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Anna C
września 2015

Dot.: Śledzenie konwersji - jaki podać adres

Wschodząca Gwiazda
Możesz skonfigurować celu nie mając skonfigurowanego śledzenia w wielu domenach i będzie on działał, tyle że będzie przypisywał konwersje do strony odsyłającej (w Twoim przypadku według przykładu z pierwszego postu do strona.pl)
A przecież zależy Ci na tym by wiedzieć skąd pierwotnie przyszli użytkownicy.
W tym celu właśnie potrzebne jest skonfigurowanie śledzenia w wielu domenach, jeśli użytkownicy przemieszczają się między nimi.
W artykule, do którego link podałaś wszystko jest wyjaśnione.
Przy czym opcja "Kliknięcia z A.pl do B.pl (automatyczne powiązanie domen)" jest szybsza do wdrożenia.
Wystarczy, że zaktualizujesz istniejący tag śledzący GA. W "Więcej ustawień" znajdź opcje "Śledzenie w wielu domenach" i tam powinnaś mieć "Automatyczne powiązanie domen", gdzie wstawiasz domeny, które chcesz powiązać oraz włączasz opcję "Zezwól na korzystanie z powiązania" na "Prawda" lub jeśli jej nie masz to ustawiasz ręcznie parametr allowLinker na true - taj jak jest w artykule.
Potem tworzysz w GA dodatkowy widok z filtrem takim jak na końcu tego artykułu:
https://support.google.com/analytics/answer/1034342?hl=pl
żeby mieć pełne adresy wraz z hostem w raportach.

I wówczas możesz zdefiniować cel na podstawie pełnego adresu.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Po skonfigurowaniu śledzenia w wielu domenach i filtru, który będzie dodawał do adresu nazwę domeny jako miejsce docelowe w definiowaniu celu podajesz adres danej strony wraz z jej domeną.
Czyli jeżeli Twoim celem, który chcesz raportować, jest odwiedzenie przez internautę strony xyz.html w domenie pl.witryna.com to jako cel podajesz:
Miejsce docelowe równa się pl.witryna.com/xyz.html

Możesz też monitorować całą ścieżkę włączając opcję "ścieżka" i wówczas podajesz wszystkie kroki, które ktoś po drodze przechodzi by zrealizować cel, przy czym definiując kroki ścieżki nie podajesz ponownie adresu ostatecznego celu, który masz zdefiniowany wcześniej jako "Miejsce docelowe".

Przy zdefiniowanej ścieżce możesz potem w raporcie Konwersje->Cele->Wizualizacja ścieżek bardzo ładnie obserwować jak następował przepływ użytkowników na kolejnych etapach ścieżki co pozwala między innymi na optymalizację samej strony w celu optymalizacji wsp. konwersji.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda
Jeżeli masz skonfigurowane śledzenie w wielu domenach i masz filtr, który powoduje, że w raportach masz pełen adres wraz z nazwą hosta wówczas przy definiowaniu celu również musisz podać pełen adres, czyli pl.witryna.com/pobieranie
Ponadto weź pod uwagę, czy po tym /pobieranie występują jakieś parametry, czy nie.
Jeżeli tak wówczas przy definiowaniu celu wybierz "zaczyna się od" zamiast "równa się".
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
A takie rozwiązanie:
na wszystkich stronach umieszczam jeden kod GTM. W Analytics ustawiam jako cel wyświetlenie konkretnej strony (splash page) i podaje "Równa się" i pełen adres. Zadziała?

Wschodząca Gwiazda

Anno - nie chodzi o to, czy masz jeden kod GTM, czy wiele - tylko czy masz skonfigurowane śledzenie w wielu domenach. Umieszczenie tego samego kodu kontenera GTM na wszystkich stronach nie wystarczy.

Jeżeli masz kilka różnych domen i chcesz śledzić ruch między nimi to powinnaś skonfigurować śledzenie w wielu domenach i wówczas potrzebne jest skonfigurowanie filtru widoku, który będzie dodawał nazwę hosta do adresu by można było rozróżnić strony pomiędzy domenami.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
Tomaszu, dziekuję za odpowiedź. Czyli mam rozumieć, że pomimo iż stworzę regułę dla celu, jak powyżej, Analytics nie będzie mi jej zliczał? (aa, zapomniałam dodać - chyba to dość istotne - wejście na konkretny splash page możliwe jest tylko w jeden sposób, czyli tylko dla użytkowników, którzy trafili z tej pierwszej strony).
Znałam na supporcie taką instrukcję: https://support.google.com/tagmanager/answer/3561401?hl=pl
Mam wykonać "Kliknięcia z A.pl do B.pl (śledzenie automatycznych zdarzeń)"?
Czy coś dalej mam robić? Bo przyznam, że to co opisałeś, chociaż trochę czytałam i coś robiłam w GTM, to nie mam pojęcia o co chodzi i jak to w tym wypadku ma zadziałać. Ale wierzę, że wiesz lepiejEmotikon: Szczęśliwy Będę wdzięczna za informację.
Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Możesz skonfigurować celu nie mając skonfigurowanego śledzenia w wielu domenach i będzie on działał, tyle że będzie przypisywał konwersje do strony odsyłającej (w Twoim przypadku według przykładu z pierwszego postu do strona.pl)
A przecież zależy Ci na tym by wiedzieć skąd pierwotnie przyszli użytkownicy.
W tym celu właśnie potrzebne jest skonfigurowanie śledzenia w wielu domenach, jeśli użytkownicy przemieszczają się między nimi.
W artykule, do którego link podałaś wszystko jest wyjaśnione.
Przy czym opcja "Kliknięcia z A.pl do B.pl (automatyczne powiązanie domen)" jest szybsza do wdrożenia.
Wystarczy, że zaktualizujesz istniejący tag śledzący GA. W "Więcej ustawień" znajdź opcje "Śledzenie w wielu domenach" i tam powinnaś mieć "Automatyczne powiązanie domen", gdzie wstawiasz domeny, które chcesz powiązać oraz włączasz opcję "Zezwól na korzystanie z powiązania" na "Prawda" lub jeśli jej nie masz to ustawiasz ręcznie parametr allowLinker na true - taj jak jest w artykule.
Potem tworzysz w GA dodatkowy widok z filtrem takim jak na końcu tego artykułu:
https://support.google.com/analytics/answer/1034342?hl=pl
żeby mieć pełne adresy wraz z hostem w raportach.

I wówczas możesz zdefiniować cel na podstawie pełnego adresu.

Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

Dzięki! teraz rozumiem.
Mam jeszcze jedno pytanie. Do połączenia powinnam wpisać domenę najwyższego poziomu (pl.witryna.com - na której nie mam umieszczonego kodu GTM) czy każdej witryny, na której mam umieszczony kod (i wejście na które chcę mierzyć)?

Po połączeniu obydwu witryn normalnie definiuję cel w Analyticsie? Czy w inny sposób jeszcze to można rozwiązać?

Wschodząca Gwiazda
Wszystkie witryny, które chcesz wspólnie śledzić.
Czyli jeżeli np. masz dwie strony pod adresami pl.domena-a.pl oraz domena-b.com to podajesz po przecinku pl.domena-a.pl, domena-b.com
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
A później cele konfiguruję w Analyticsie dla domenty, z której ruch wychodził (strona.pl), czy tej, na którą przychodził (pl.witryna.com)?
Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Po skonfigurowaniu śledzenia w wielu domenach i filtru, który będzie dodawał do adresu nazwę domeny jako miejsce docelowe w definiowaniu celu podajesz adres danej strony wraz z jej domeną.
Czyli jeżeli Twoim celem, który chcesz raportować, jest odwiedzenie przez internautę strony xyz.html w domenie pl.witryna.com to jako cel podajesz:
Miejsce docelowe równa się pl.witryna.com/xyz.html

Możesz też monitorować całą ścieżkę włączając opcję "ścieżka" i wówczas podajesz wszystkie kroki, które ktoś po drodze przechodzi by zrealizować cel, przy czym definiując kroki ścieżki nie podajesz ponownie adresu ostatecznego celu, który masz zdefiniowany wcześniej jako "Miejsce docelowe".

Przy zdefiniowanej ścieżce możesz potem w raporcie Konwersje->Cele->Wizualizacja ścieżek bardzo ładnie obserwować jak następował przepływ użytkowników na kolejnych etapach ścieżki co pozwala między innymi na optymalizację samej strony w celu optymalizacji wsp. konwersji.

Tomasz Ciepłucha