Obecnie 265 forumowiczów jest online
Obecnie 265 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Śledzenie konwersji Adwords w GTM

B
Student ✭ ✭

Witam,

Mam takie pytanie, chciałbym odpalić na stronie Google Tag Managera. Przeszedłem już praktycznie do samego końca, ale wyłożyłem się na wartości konwersji w kodzie śledzenia konwersji. 

Na thank-you page mam scrypt data-layer odpowiadający za wyeksportowanie wartości do GTM, czy jest możliwość skorzystania ich i podpięcia w jakiś sposób do wstawienia wartości konwersji?

Jeśli tak to w jaki sposób? Emotikon: Szczęśliwy

Pozdrawiam,

B

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: B
września 2015

Dot.: Śledzenie konwersji Adwords w GTM

Wschodząca Gwiazda
Powinno być dobrze. Możesz to sprawdzić w trybie debugowania, ale musiałbyś chyba zrobić jakąś transakcję.

Jeśli chodzi o zdarzenie do kliknięcia to nic prostszego.
Tworzysz nowy Trigger (czynnik uruchamiający), podczas jego tworzenia wybierasz:
1. Wybierz zdarzenie: kliknięcie
2. wpisujesz nazwę triggera: np. myButton Click
3. Warunki uruchamiania: niektóre kliknięcia i tam wybierasz warunki. Jeśli button ma np. id o wartości myButton wówczas wybierasz Click ID równa się myButton

Jeśli na liście nie masz Click ID musisz to najpierw uaktywnić na karcie Zmienne.

Teraz możesz utworzyć tag GA, i w 3 kroku "Co powoduje wywołanie tego tagu? " klikasz "Więcej" i tam wybierasz, to co przed chwilą utworzyłeś - czyli myButton Click
No i w kolejnym kroku konfigurujesz tag wybierając "Śledź typ": Zdarzenie i ustawiasz pozostałe rzeczy.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda

Czynnik uruchamiający musisz zdefiniować tak, jak poniżej na obrazku, przy czym oczywiście /thankyou.html zamieniasz na ścieżkę swojej strony TP.

trigger.png

Tomasz Ciepłucha

Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda

Naciśnięcie przycisku "do koszyka" powoduje wysłanie formularza, więc spróbuj w takim razie wybrać typ zdarzenia jako formularz.

trigger-form.png

Tomasz Ciepłucha

Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Kliknąłem parę razy w przycisk i za każdym razem nastąpiło przesłanie zdarzenia do GA, a nawet powiedziałbym, że niekiedy podwójnie. Raz jako etykieta podane jest Button (B), a raz Button (A). Więc coś tam w tym GTM masz jeszcze namieszane.
Co do transakcji to Ci nie pomogę niestety. Musisz sam nad tym pogłówkować.
Tomasz Ciepłucha

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda
Używasz starego czy nowego interfejsu GTM?
Tomasz Ciepłucha

Wschodząca Gwiazda
Pewnie starego, ale jeśli nowego to w zasadzie wszystko jest tak samo, tylko zamiast makra tworzysz zmienną - "zmienna warstwy danych".

Jeśli zmienna warstwy danych, która przekazuje wartość konwersji ma np. nazwę conv_value to tworzysz w GTM nowe makro, nadając mu nazwę np. Conversion Value, jako typ makra wybierasz "zmienna warstwy danych" i jako nazwę zmiennej warstwy danych wpisujesz conv_value (czyli nazwę twojej zmiennej przekazywaną przez dataLayer).

Następnie w tagu konwersji w polu "Wartość konwersji" wstawiasz {{Conversion Value}} i to koniec Emotikon: Szczęśliwy
Tomasz Ciepłucha

B
Student ✭ ✭

Na wstępie korzystam z nowej wersji GTM.

Ok, więc zrobiłem tak i proszę o pomoc czy będzie dobrze.

W dataLayer kodu ecommerce jest taka zmienna jak: transactionTotal. Dodałem ją jako zmienna warstwa danych i w śledzeniu konwersji w wartości podałem tą zmienną. 

Czy mogę w jakiś sposób sprawdzić czy odpowiedni to będzie się importować? 

Czy przy okazji ktoś może powiedzieć mi jak dodać w nowym GTM zdarzenia do kliknięcia w jakiś button? Emotikon: Mrugający

Pozdrawiam

Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Powinno być dobrze. Możesz to sprawdzić w trybie debugowania, ale musiałbyś chyba zrobić jakąś transakcję.

Jeśli chodzi o zdarzenie do kliknięcia to nic prostszego.
Tworzysz nowy Trigger (czynnik uruchamiający), podczas jego tworzenia wybierasz:
1. Wybierz zdarzenie: kliknięcie
2. wpisujesz nazwę triggera: np. myButton Click
3. Warunki uruchamiania: niektóre kliknięcia i tam wybierasz warunki. Jeśli button ma np. id o wartości myButton wówczas wybierasz Click ID równa się myButton

Jeśli na liście nie masz Click ID musisz to najpierw uaktywnić na karcie Zmienne.

Teraz możesz utworzyć tag GA, i w 3 kroku "Co powoduje wywołanie tego tagu? " klikasz "Więcej" i tam wybierasz, to co przed chwilą utworzyłeś - czyli myButton Click
No i w kolejnym kroku konfigurujesz tag wybierając "Śledź typ": Zdarzenie i ustawiasz pozostałe rzeczy.
Tomasz Ciepłucha

B
Student ✭ ✭

Wracając jeszcze na chwilę do śledzenia konwersji AdWords.

Gdy wchodzę na stronę w Tag Assistant pokazuje mi uruchomiony kod. Dałem regułę, żeby pojawiał się na stronie potwierdzającej oraz czynnik gtm.dom (ponieważ dataLayer na stronie potwierdzającej jest poniżej kontenera).

Przez to wszystko się posypało. Przy każdym wejściu użytkownika na stronę w AdWords została zliczona informacja o wykonaniu konwersji.

Jak w takim razie można wykonać by tag został uruchomiony dopiero po spełnieniu obu czynników?

Wywołanie na stronie Thank-you page mam jako zdarzenie: wyświetlenie strony.

Zaś gtm.dom jako zdarzenie niestandardowe. 

Pomocy...

Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda

Czynnik uruchamiający musisz zdefiniować tak, jak poniżej na obrazku, przy czym oczywiście /thankyou.html zamieniasz na ścieżkę swojej strony TP.

trigger.png

Tomasz Ciepłucha

B
Student ✭ ✭

Ok, zmieniłem. To w takim razie chciałbym jeszcze spytać o tagowanie zdarzeń, ponieważ skonfigurowałem tak, jak pisałeś ale nadal nic do GA nie wspływa Emotikon: Smutny

Najpierw skonfigurowałem czynnik:

1.jpg

A następnie tag:

2.jpg

Z uwagi na brak jakiegokolwiek ruchu domyślam się, że coś musiałem zrobić błąd. Czy może dostrzegasz coś?

Wschodząca Gwiazda

Nie skonfigurowałeś, wg. instrukcji jaką napisałem. Przeczytaj uważnie jeszcze raz.
W konfiguracji czynnika uruchamiającego wybrałeś "zdarzenie niestandardowe", a miałeś wybrać "kliknięcie".
To co skonfigurowałeś wymagało by pojawienia się zdarzenia o nazwie "do-koszyka". Generujesz w dataLayer takie zdarzenie? Emotikon: Szczęśliwy

gtm-click.png

Tomasz Ciepłucha

B
Student ✭ ✭
Ok, poprawiłem to, ale nadal nie działa.

W kodzie strony button oznaczony jest w taki sposób:
<button class="addtobasket btn btn-red" type="submit>

Więc zmieniłem click classes i podałem, żeby rozpoczynało się od: addtobasket.

Czy może jakiś wpływa na to ma: "Działanie niezwiązane z interakcją: Fałsz"?

Wschodząca Gwiazda
To nie ma wpływu. Włącz sobie tryb debugowania i po kliknięciu w ten przycisk z lewej strony powinieneś zobaczyć coś takiego jak gtm.click.
Kliknij w to i przełącz się na kartę Variable i zobacz czy jest tam na liście Click Classes i czy jest tam wymieniona klasa addtobasket
W zasadzie powinny być wszystkie: addtobasket btn btn-red

A co się właściwie dzieje po kliknięciu w ten przycisk? Strona się przeładowuje?
Tomasz Ciepłucha

B
Student ✭ ✭
Tak przeładowuje się, tzn. po kliknięciu w button użytkownik jest przenoszony do strony koszyka. Może to coś zmienia?

Wschodząca Gwiazda
Podasz adres strony? Będzie naprawdę szybciej.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Jasne, nie ma problemu. http://sklep.szykownydom.pl
Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda

Naciśnięcie przycisku "do koszyka" powoduje wysłanie formularza, więc spróbuj w takim razie wybrać typ zdarzenia jako formularz.

trigger-form.png

Tomasz Ciepłucha