Obecnie 269 forumowiczów jest online
Obecnie 269 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Różnica między kliknięciami a sesjami

Student ✭ ✭ ✭

Witam, mam pytanie, w przeciągu 3 dni moje reklamy wygenerowały 200 kliknięć i 60 sesji. Mam kampanie które wygenerowały 20 kliknięć i 1 albo nawet 0 sesji. Jak to możliwe? Ilość kliknięć w Adwords i Analytics się zgadza, konta są złączone.

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Wojciech S
września 2015

Dot.: Różnica między kliknięciami a sesjami

Profesjonalista ✭

wejdź na stronę gdzie kieruje reklama (bez www) z parametrem gclid=test np.
http://domena.pl/landing/?gclid=test i sprawdź czy gclid zostaje po przekierowaniu na www. Jak nie zostaje to poproś admina żeby teraz i przy kolejnych problemach technicznych w htaccess przy przekierowaniu na www dodał QSA np:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.
RewriteRule ^(.*)$ http://www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L,QSA]

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Profesjonalista ✭

Student ✭ ✭ ✭
znam definicję różnicy ale nie rozumiem różnicy 20 kliknięć i 0 sesji lub 20 kliknięć i 1 sesja?

Wschodząca Gwiazda
Wojtek to zgodnie z cytatem, z linka jaki podał Marcin S:

"Użytkownik może wielokrotnie kliknąć reklamę. Gdy ta sama osoba w czasie jednej sesji klika kilka razy tę samą reklamę, AdWords rejestruje kilka kliknięć, a Analytics rozpoznaje poszczególne odsłony jako jedną sesję."

Czy to by się zgadzało?

Student ✭ ✭ ✭
Paulina, nie zgadza się. W raporcie mam zupełnie inne lokalizacje użytkowników, inne pory dnia, nie ma takiej opcji aby to był jeden użytkownik. Zastanawiałem się nad złośliwym wyklikiwaniem, ale przejrzałem wymiary i są duże różnice.

Profesjonalista ✭
Przy tych kliknięciach gdzie jest 0 sesji pierwsze co bym sprawdzał to czy śledzenie analytics dobrze działa na stronach na które kierują te reklamy.
Automatyczne tagowanie jak rozumiem jest włączone skoro gdzie indziej są sesje.
Na stronach z 0 sesji nie ma żadnego przekierowania?

Student ✭ ✭ ✭
Śledzenie GA działa, tzn. kod jest osadzony, ruch rejestrowany, konta złączone. Jest przekierowanie z domena.pl na www.domena.pl. Czy to może mieć wpływ?

Profesjonalista ✭
jak reklama kieruje na domenę bez www i jest przekierowanie na www to istotne jest czy jest przekazywany parametr gclid. Jeżeli nie to już znasz przyczynę Emotikon: Szczęśliwy

Student ✭ ✭ ✭
Jak mogę to sprawdzić poza administratorem strony? Ciągle mi zmienia te przekierowania, raz w jedną stronę raz w drugą tłumacząc się problemami technicznymiEmotikon: Smutny(
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Wojciech S
września 2015

Profesjonalista ✭

wejdź na stronę gdzie kieruje reklama (bez www) z parametrem gclid=test np.
http://domena.pl/landing/?gclid=test i sprawdź czy gclid zostaje po przekierowaniu na www. Jak nie zostaje to poproś admina żeby teraz i przy kolejnych problemach technicznych w htaccess przy przekierowaniu na www dodał QSA np:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.
RewriteRule ^(.*)$ http://www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L,QSA]

Student ✭ ✭ ✭
Marcin, ok, ginie parametr przy przekierowaniu. Przerzuciłem wszystkie reklamy na obecny url i poproszę aby wstawił QSA. Dzięki za pomoc. Zawsze myślałem, że jak parametr gclid ginie, to kliknięcia w Analytics także się nie zliczają.

Profesjonalista ✭
kliknięcia przestaną się zliczać jak rozłączysz konta bo są importowane do analytics z adwords. gclid pozwala tylko łączyć odpowiednie sesje z kliknięciami

Student ✭ ✭ ✭
Ok, dzięki, ale czy brak gclid nie powoduje wrzucenia klików z cpc do organica?

Profesjonalista ✭
brak gclid (lub ręcznego tagowania) spowoduje, że sesje będą miały medium bezpłatne albo odesłanie.

Wschodząca Gwiazda
Wojciech - będzie tak jak piszesz. Brak gclid kwalifikuje wejścia do organica.
Głupie pytanie zadam, ale czy używasz może Opery? Bo Opera ukrywa w pasku adresu parametry w adresie więc może się wydawać, że parametr gclid znika po przekierowaniu, ale tak naprawdę jest ukryty. Wystarczy wkliknąć się w pasek adresu by sprawdzić stan faktyczny.
Pytam o to bo jeśli faktyczne parametr gclid jest gubiony po przekierowaniu to nie widziałbyś w ogóle ruchu z CPC. Nie byłoby też danych o kampaniach AdWords. Chyba, że część adresów jest przekierowywana, a część nie.
Tomasz Ciepłucha