Obecnie 157 forumowiczów jest online
Obecnie 157 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Rozbieżność danych: Analytics vs. Adwords

Nowicjusz ✭

W ostatnim czasie, w serwisie, który analizuję, zauważyłem dużą rozbieżność pomiędzy liczbą konwersji w AdWords oraz transakcjami z AdWords w Google Analytics. Problem można podzielić na dwa mniejsze:

1) Różnica AdWords vs GA: Wykresy konwersji AdWords i transakcji z AdWords w GA nijak mają się do siebie. Ten AdWordsowy ma łagodne wahania, natomiast Google Analytics skacze, jakby był wykresem EKG. Czy to normalny, dopuszczalny stan rzeczy? Wydaje mi się, że trendy powinny mniej więcej się pokrywać.

2) Liczba transakcji AdWords w Google Analytics: na podstawie porównania z punktu 1) doszedłem do wniosku, że być może w GA problem jest pogrzebany. Zgodnie z tym, co pisałem wyżej, wartości transakcji AdWords w GA, w ujęciu tygodniowym różnią się od siebie - często o 50% (tydzień do tygodnia). Sprawdziłem jednak poprawność integracji GA z serwisem i wygląda na to, że zostało zaimplementowane praktycznie wszystko, czego brak mógłby wpłynąć na poprawność działania GA. Czy aż takie wahania liczby transakcji, pochodzących z ruchu Google/CPC, są dopuszczalne? Podobno norma to 15-20%

gacase.png

Zastanawiam się, w czym może tkwić problem. Być może ktoś miał do czynienia z podobnym casem - wówczas będę wdzięczny za pomoc i wskazówki, co sprawdzić i jakie ewentualnie kroki podjąć.

Pozdrawiam,
TD

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Wschodząca Gwiazda

W AdWords konwersja jest przypisana do dnia w którym doszło do kliknięcia w reklamę, w GA do dnia, w którym dokonano konwersję. Po drugie widać, że porównujesz konwersje z AdWords z transakcjami z GA, a to różne parametry. Np. konwersją w AdWords może być dodanie do koszyka, a transakcja to już zakup. A to dwie różne działania. Przeanalizuj to dokładniej. 

Wschodząca Gwiazda

Jeszcze jedna rzecz, o której Adam nie wspomniał, to "pazerność" AdWords na konwersje Emotikon: Szczęśliwy

W przypadku np. takiej ścieżki:

CPC > Organic > Direct (konwersja)

Analytics przypisze konwersje do kanału Organic, ale AdWords przypisze ją sobie.

Tu masz takie podsumowanie w różnicach w sposobie zliczania celów, transakcji i konwersji AdWords:

https://support.google.com/analytics/answer/2679221?hl=pl

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭

Czyli jeśli w serwisie jest używane tagowanie UTM wewnętrznych placementów reklamowych (np. slider) - co jest rzecz jasna błędem - przy ścieżce AdWords - slider - konwersja, AdWords przypisze konwersje sobie, a GA już sliderowi, tak? Czyli teoretycznie może to powodować rozbieżności.

Dot.: Rozbieżność danych: Analytics vs. Adwords

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭ ✭

Cześć,

stosując parametry UTM do śledzenia kampanii wewnętrznych nadpisujesz źródła zewnętrzne. Dodatkowo po kliknięciu w otagowany link zostanie naliczona kolejna sesja w GA. (z powodu zmiany parametrów kampanii)

AdWords przypiszę tę konwersję do kampanii AdWords, natomiast GA do ostatniego znanego źródła ruchu.