AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 73 forumowiczów jest online
Obecnie 73 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz
Highlighted

Remarketing - Tworzenie listy

Student ✭ ✭ ✭

Cześć,

Kilka pytań związanych z remarketingiem i listami, które chcę wykorzystać i zaimportować do Google Ads.

1. Mam prostą stronę z kilkoma podstronami. Jakie reguły mam ustawić, żeby stworzyć poniższe listy:

a) wszyscy użytkownicy strony, z wyjątkiem tych którzy nie zobaczyli podstrony "/dzekuje" oraz nie pochodzą z Warszawy

b) wszyscy użytkownicy strony, z wyjatkiem tych którzy nie zobaczyli podstrony "/dzekuje" oraz pochodzą z Warszawy

2. Czasami tworząc reguły mam wrażenie, że są one zbyt skomplikowane i w Google Ads nie mam możliwości ich uruchomienia. Lista pokazuje <1000 członków i kampania jest martwa, nie startuje. Czy są tutaj jakieś limity jeśli chodzi o tworzenie reguł ? Podobnie czasami jest tak, że dostępna jest sieć reklamowa, ale już Gmail lub Youtube nie.

3. Domyślny okres członkostwa to 30 dni. Czy warto stworzyć też inne listy mające okres 540 dni, tak żeby w przyszłości z nich korzystać ? Np. wszyscy skonwertowani użytkownicy, tak żeby Analytics miał możliwość większej analizy tworząc listy "podobne do"

4. Czy listy użytkowników tworzone przez Analytics z automatu np. do listy skonwertowanych użytkowników, są skuteczne i warto wykorzystać je w kampaniach ?

Pozdrawiam

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: Remarketing - Tworzenie listy

Wszechwiedzący ✭

Cześć Kamila,

Na początek sugeruję dodować mniej pytań na raz.

To jest po prostu za dużo pracy aby odpowiedzieć na wszystko.

1.

Przechwytywanie.JPG

2. Dla kampanii tekstowych minimum to 1000, a graficznych to 100.

Z mojego doświadczenia powiem, że zaawansowane listy remarketingowe są raczej dla rozbudowanych stron / sklepów z dużym (lub nawet bardzo dużym) ruchem. Tam możesz się pobawić w dzielenie ruchu na osoby zainteresowane danymi segmentami, przygotować dopasowane tekst - to faktycznie dziala.

Ale jeśli masz 5 podstron i maly ruch to mom zdaniem za mało aby dzielić ludzi na różne segmenty.

Możesz próbować, ale na 99% zwykle 3-4 listy (np. kupili, nie kupili, odwiedzili tylko jedną pod stronę, odwiedzili wiecej podstron) wystarczą.

3. I znowu, kto będzie pamiętał o twojej stronie za 30 dni? Kto tak długo zwleka z zakupem?

No chyba, że sprzedajesz wycieczki albo auta ;-)

4. Ja wszystkie listy tworzę ręcznie. 

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

2. Dla kampanii w Sieci Wyszukiwanie 1000, dla kampanii w Sieci Reklamowej 100
W Sieci Reklamowej też (nadal) są reklamy tekstowe - wycofywane ale są, działają i nawet można jeszcze dodawaćEmotikon: Szczęśliwy.

Dobra koncepcja na listy remarketingowe to metryka "śr. prawdopodobieństwo konwersji" Dostępna jest wraz z raportem na niektórych kontach w sekcji Odbiorcy

Analytics.png

Dostępność zależy od ilości rejestrowanych transakcji. Na ten moment to 1000 transakcji na miesiąc:
https://support.google.com/analytics/answer/7551092

Podobny raport i metryka "jakość sesji". Wymagania w tym momencie identyczne.

https://support.google.com/analytics/answer/7303153?hl=pl

Warto sprawdzić korelację pomiędzy jakością i prawdopodobieństwem Emotikon: Szczęśliwy

Uprzedzając pytania - transakcja "rzecz umowna" ale koniecznie zliczana za pomocą e-commerce.  

3. TAK. Np:
- dla sprzedaży dopełniającej lub dla stałych klientów () - listy bezpośrednie (do kierowania) o różnych długościach,
- dla pozyskania nowych użytkowników (na wzór kupujących) - aby utworzyć listy "podobne do" 

4. Wymaga zbadania na konkretnym scenariuszu. Skuteczność zależy od tego czym jest konwersja (na ile jest świadoma i wymaga konkretnej decyzji) i ilości zebranych danych.

[ Edytowane ]
Wszechwiedzący ✭

Hej @Lech Krupa,

Mam nadzieję, że się na mnie nie pogniewasz, bo bardzo cenie sobie twoje sugestie!

Jednak często się zdarza, że po prostu nie rozumiem co dokładnie masz na myśli.

Tzn. nie wiem czy mówisz o jakichś rozbudowanych działaniach czy może czymś prostrzym i tak np.

1. 

"Warto sprawdzić korelację pomiędzy jakością i prawdopodobieństwem"

*Jak sprawdziłbys coś takiego?

2. "dla sprzedaży dopełniającej lub dla stałych klientów () - listy bezpośrednie (do kierowania) o różnych długościach"

*Co rozumiesz w tym wypadku przez sprzedaż dopełniającą

*Kiedy klient jest stałym klientem?

*Co to jest lista bezpośrednia do kierowania o róznych długościach?

3. "Wymaga zbadania na konkretnym scenariuszu. Skuteczność zależy od tego czym jest konwersja (na ile jest świadoma i wymaga konkretnej decyzji) i ilości zebranych danych"

*Jak zbadałbyś taki scenariusz?

*Co to jest świadoma konwersja i czym się różni od nie świadomej

Piszę to bez żadnej złośliwości - po prostu jest mi trudno to zrozumieć i przełożyć na praktykę.

Z góry dzięki.

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Smutny mężczyznaSmutny mężczyznaSmutny mężczyzna

Coś ściemniasz,... Nie wierzę, że sobie cenisz coś czego nie rozumiesz...  Emotikon: Szczęśliwy

Postaram się w miarę obrazowo.

1.

- przeczytanie i zrozumienie dokumentacji, czym są te metryki i co obrazują, na podstawie czego są wyznaczane
- zestawienie wartości wspomnianych metryk dla poszczególnych analizowanych wymiarów z metrykami dot rzeczywistego zachowania i konwersji, segmentacja

- warto się zagłębić w różne wymiary np porównać dane  , źródeł, kanałów, poszczególnych kampanii (nie tylko G. Ads)

- forma: np raport custom + dodatkowo wizualizacja wartości, bo lepiej widać (Table Booster itp), lub jeśli wolisz eksport do arkusz kalk., ew. wizualizacja zależności odpowiednim wykresem,

2. 

Sprzedaż uzależnioną od wcześniej kupionego lub posiadanego produktu / usługi  

Kupuję w Twoim sklepie ekspres do kawy z młynkiem, więc:
- nie męcz mnie remarketingiem ekspresu, bo już go od Ciebie kupiłem (lista rem),

- wyświetl mi reklamę kawy, bo gratisową dodaną do ekspresu szybko wypiję (listy + kombinacja i/lub zaawansowana definicja),

- wyświetl mi reklamę serwisu do kawy - filiżanek, dzbanków itp, nie mylić z serwisem gwarancyjnymEmotikon: Szczęśliwy

- wyświetl mi reklamę syropów i innych dodatków do kawy (listy + kombinacja i/lub zaawansowana definicja),

- nie wyświetlaj mi reklamy kawy mielonej, bo sprzedałeś mi ekspres z młynkiem Emotikon: Szczęśliwy 

- potrzebuję 2kg kawy / mc  - wymyślisz jak to zrobić i będę Twoim stałym klientem (listy + kombinacja i/lub zaawansowana definicja)

3.

Scenariusz testu musisz zaplanować.

W skrócie:

- lista bezpośrednio użyta do kierowania w kampanii:

rodzaj konwersji (co będzie konwersją) > zapis na listę różnej długości (ilości dni) > cel do zrealizowania za pomocą listy opartej na wybranej konwersji

- lista utworzona w celu uzyskania listy "podobni do":

rodzaj konwersji (co będzie konwersją) > zapis na listę różnej długości (ilości dni) > automatyczna lista podobni do  > kierowanie na listę podobni > cel do zrealizowania za pomocą listy "podobni do"

Konwersja to rzecz umowna. Ty, a nie Klient, decydujesz co liczysz jako konwersję dla danej kampanii. Klient zaś patrzy przez pryzmat swojej potrzeby, którą powinieneś / musisz brać pod uwagę żeby to wszystko miało sens i jakąkolwiek szansę powodzenia poza przypadkiem.

Każda kampania powinna mieć cel. Cele dla niektórych kampanii mogą być konwersją ale nie zawsze to od razu transakcja (cel makro) czyli finał działań marketingowych. Często jest to jakiś wcześniejszy etap np zapis na newsletter, wrzutka do koszyka ale i wydawało by się bardziej prozaiczny jak zobaczenie jakiejś strony, czy zachowanie w postaci pobranie pliku (cel mikro).

Im działanie wymaga większego świadomego działania lub zaangażowania (i jest krokiem zbliżającym do celu biznesowego wręczy wymaganym krokiem, tym oparta na nim lista lub lista podobna będzie miała wyższą jakość i dotrzesz do węższej ale lepszej grupy docelowej. 

Remarketing - Tworzenie listy

Wszechwiedzący ✭

Sorki nie chciałem żeby to tak zabrzmiało.

Chodziło mi o to, że czasem osobom z mniejszym doświadczeniem (takim jak ja) trudno jest zrozumieć doświadczonych użytkowników.

Wydaje mi się, że problemem właśnie jest ta różnica w doświadczeniu. 

Takie osoby (a przynajmniej ja na pewno) potrzebują prostego języka aby coś zakumać :-)

I tak, twoja druga odpowiedź jest czymś co mogę przyłożyć na praktyczne działania - dzięki za to.