Obecnie 304 forumowiczów jest online
Obecnie 304 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Przekierowany URL z Kampanii Adwords liczony jako ruch organic?

Nowicjusz ✭

Witam, 

Mam pytanie odnośnie zliczania danych w GA z kampanii w przypadku przekierowanego parametru gclid w adresie URL. 

Przykład:

domena.pl/kategoria-nazwa-id-1.html?a=1 - link na który kierowana była kampania

Po przejściu przez AdWordsa użytkownik został skierowany na adres:

domena.pl/kategoria-nazwa-id-1.html - bez mojego parametru oraz dopisanego gclid'a.

Czy w przypadku takiego przekierowania, ruch mógłby być zliczany jako organic? 

W Analyticsie wyraźnie widać w dniu usunięcia błędu z przekierowaniem (wynikał on z konfiguracji silnika) mocny spadek ruchu z organic'a i znaczny wzrost ruchu Paid Search.

Dziwi mnie również, że AdWords w tym przypadku nie zablokował kampanii.

Dodatkowo zrobiłem sobie test po inną domeną polegającą na przekierowaniu adresu z gclid i odpalany w przeglądarce albo przez Messengera, zliczany był jako ruch bezpośredni lub społecznościowy. 

Czy jeśli spotkał się ktoś z podobnym problemem, istnieje jakaś szansa na odzyskanie/przetworzenie danych w taki sposób aby były zgodne z prawdą?

Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Łukasz F
maj

Najlepszy Współtwórca

Podczas przekierowania zostało przekazane pierwotne źródło ale brakowało medium płatnego, więc sesje przypisane zostały do medium bezpłatnego (organic)

Co do blokowania kampanii przez Google - nie doszło do naruszenia zasad. Dopuszczalne jest przekierowywanie docelowego adresu URL pod warunkiem zachowania tej samej domeny.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

[ Edytowane ]
Magister ✭

Tak, w takim przypadku ruch jest zliczany do organica. AdWords nie zablokował Ci kampanii, no bo skąd ma wiedzieć czy prawidłowo przekierowujesz urle, czy nie? Przekierowanie jest po stronie Twojego serwera i to Ty musisz dbać o prawidłowość adresów. Na przyszłość korzystaj z alertów w Analytics - możesz tam sobie ustawić powiadomienie, np. jeśli ruch z danego medium spadnie/wzrośnie znacząco, dostaniesz maila i będziesz mógł szybko zareagować na anomalie.

Co do przetworzenia danych wstecznie - niestety, nie ma opcji.

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Łukasz F
maj

Najlepszy Współtwórca

Podczas przekierowania zostało przekazane pierwotne źródło ale brakowało medium płatnego, więc sesje przypisane zostały do medium bezpłatnego (organic)

Co do blokowania kampanii przez Google - nie doszło do naruszenia zasad. Dopuszczalne jest przekierowywanie docelowego adresu URL pod warunkiem zachowania tej samej domeny.