Obecnie 353 forumowiczów jest online
Obecnie 353 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Problem ze śledzeniem celów

[ Edytowane ]
Student ✭

Witam serdecznie

Mój problem jest następujacy - potrzebuję ustawić cel dla formularzu w google analytics na stronie (np. http://rotomshop.pl/catalog/product/offer/id/1053/). Skonfigurowalem "wirtualna strone" dla przycisku "wyślij". Niestety w url ID jest zmienne, tak więc mam problem ze zdefiniowaniem urla w celach- probowałem wyrażenia regularne jak np. ^/catalog/product/offer/id/.*

Sam już nie wiem jak to zrobić, żeby zadziałało..proszę o pomocEmotikon: Szczęśliwy

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: PawelWerner
września 2015

Dot.: Problem ze śledzeniem celów

Najlepszy Współtwórca

Jeśi cel ma być odrębny dla każdego adresu email (kazdego unikalnego adresu wirtualnej odsłony) t oustawienia powinny byc następujące:
- url celu tak jak jest 

- dopasowanie części głównej

Dla kolejnych celów (adresów e-mail) należy postąpić analogicznie zmieniając tylko adres celu.

Jeśli wszystkie kliknięcia w rózne adresy e-mail mają być liczone jako jeden cel (a nie kazdy odrębnie) należy zliczać w nim tylko stały element url'a.

Używamy wtedy dopasowania regularnego (+ ew. filtrów w dopasowaniu regularnym, by dokładnie opisać stały element urla) i adresu celu email_rotomshop (bez ".pl")

Wtedy każe odneleziony wzorzec "email_rotomshop" będzie zliczane jako cel.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Do schematu url'a dodaj informację o wysąlnym formularzu j ja filtruj wyrażeniem regularnym przy konstrukcji celu.

Url może mieć schemat: /catalog/product/offer/id/$_ID/wyslany_formularz

W konfiguracji celu wpiszesz tylko: wyslany_formularz   jako wyrażenie regularne.
Filtrując zaś raport treści po tym wyrażeniu bedziesz mógł ocenic z jakich podstron (produktów) są wysyłne eformularze i w jakiej ilości.

Jeśli nie jest Ci potrzebna taka informacja uprość wirtualny url tylko do informacji o wysyłce.

Student ✭

Dzięki za odpowiedź,

Czy bez dodania sciezki "wyslany_formularz" nie da rady tego zrobić? (niestety wszystko otwiera sie w jednej sciezce..)

Najlepszy Współtwórca

Pomiar za pomocą wirtualnej odsłony polega na tym, że do Analytics wysyłany jest sztuczny stworzony przez Cebie adres url, który nie istnieje w rzeczywistości.

Przykładowy kod wygląda następująco:
<a onclick="_gaq.push(['_trackPageview','/wyslanie-formularza'];" href="adres z przycisku formularza">wyślij</a>

"/wyslanie-formularza" - to właśnie wirtulana odsłona (adres), którą następnie możesz zliczyć jako cel.

Możesz oczywiście wzbogacić ten adres o inne elementy jesli Ci to potrzebne i dodatkowo analizować.

Taki sposób pomiaru ma jednak pewne wady:
- klikniecie w przycisk nie zawsze spowoduje wysanie formularza (np jak będzie źle wypełniony),

- tworzymy odsłoną która zwuększa nam sztucznie ilośc odłon w witrynie

Rozwiązania sa dwa:

- późniejsze filtrowanie tych odsłon w innych raportach lub na odrębnym profilu,

- użycie zliczania zdarzeń, które nie zaburzaja ilości odsłon a można je tez zliczać jako cel

- wywołanie kodu wirtualnej odsłony lub zdarzenia dopiero wraz z komunikatem "wiadomość została wysłana" , dziękujemy za wysłanie" itp.

Student ✭

Witam ponownie i dziękuję za odpowiedzi,

Obecnie przykładowy kod, który się generuje na stronie np. http://rotomshop.pl/catalog/product/offer/id/1053

wygląda następująco:

<button type="submit" onclick="_gaq.push(['_trackPageview','http://rotomshop.pl/catalog/product/offer/id/1053');" title="Wyślij" class="button"><span><span>Wyślij</span></span></button>

czyli rozumiem, że muszę go zmienić, by wyglądał w taki sposób:

<button type="submit" onclick="_gaq.push(['_trackPageview','http://rotomshop.pl/catalog/product/offer/id/1053'/wyslij);" title="Wyślij" class="button"><span><span>Wyślij</span></span></button>

potem definiuje cel jako: /catalog/product/offer/id/$_ID/wyslij

+ nakładam filtr, żeby nie zliczał mi dodatkowych odsłon - dobrze zrozumiałem?Emotikon: Szczęśliwy

Najlepszy Współtwórca

Jeśli, jak pisałem wcześniej zależy Ci na zliczaniu kliknięć w przycisk "wyślij" bez gwarancji, że została wysłana wiadomość jest prawie ok.

Jeśli chodzi o generowany adres to może byc taki jaki proponujesz lecz przy zliczaniu celu zmienna ID_$ musiałbyś opisać w wyrażeniu regularnym (bo to element zmienny). Łatwiej jest wyfiltrować z tego adresu samo  "wyslij" jako cel. Jeśli na stronie masz inne formularze i je śledzisz wystarczy, że zróżnicujesz sztuczny url na wyslij_produkt i wyslij _kontakt (przykladowo dla strony produktowej i kontaktu).

A w konfiguracji celu ustawisz odpowiednio wyslij_produkt lub wyslij_kontakt  jako wyrażenie regularne.

Student ✭

Witam Panie Lechu,

zmieniłem linki na stronie kontaktu: http://rotomshop.pl/kontakt/

obecnie każdy link wygląda następująco:

<a href="mailto:info@rotomshop.nl" onclick="_gaq.push(['_trackPageview','/email_nl');">info@rotomshop.nl</a></p>

czy teraz analytcs będzie go widzial?

zmieniłem również link na stronie zapytania:

http://rotomshop.pl/catalog/product/offer/id/1053/

<button type="submit" onclick="_gaq.push(['_trackPageview','http://rotomshop.pl/catalog/product/offer/id/1053/Wyslij');" title="Wyślij" class="button"><span><span>Wyślij</span></span></button>

czy teraz w źrodle strony jest ok? Jeśli Pan potrzebuje, proszę złożyc testowe zapytanieEmotikon: Szczęśliwy

Najlepszy Współtwórca

Wszystko powinno być ok.

Oczywiście należy odpowiednio do tych ustawień skonfigurować Cele wysłania formularza oraz kliknięcia w link e-mail na stronie kontakt.

No i trzeba mieć świadomość, że ta metoda powoduje dodatkoweodsłony i ew. odfiltrowywać je w raportach.

Proszę o informację czy wszystko działa, jak nazbieraja się dane.

[ Edytowane ]
Student ✭

Niestety tamten kod strony kontaktu (<a href="mailto:info@rotomshop.nl" onclick="_gaq.push(['_trackPageview','/email_nl');

">info@rotomshop.nl</a></p>) nie jest widoczny dla googla.

Zmieniłem go na : <a onClick="_gaq.push(['_trackPageview', '/email_rotomshop.pl']);"href="mailto:info@rotomshop.pl">info@rotomshop.pl</a><br />

I teraz jest widoczny w treści strony..

trescstrony.png

Czy to wina serwera? Moze platformy sklepu?

Teraz chciałbym ustawić cel..ustawiłem go następująco, ale nie jestem do tego przekonany:

ustawienia.png

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: PawelWerner
września 2015

Najlepszy Współtwórca

Jeśi cel ma być odrębny dla każdego adresu email (kazdego unikalnego adresu wirtualnej odsłony) t oustawienia powinny byc następujące:
- url celu tak jak jest 

- dopasowanie części głównej

Dla kolejnych celów (adresów e-mail) należy postąpić analogicznie zmieniając tylko adres celu.

Jeśli wszystkie kliknięcia w rózne adresy e-mail mają być liczone jako jeden cel (a nie kazdy odrębnie) należy zliczać w nim tylko stały element url'a.

Używamy wtedy dopasowania regularnego (+ ew. filtrów w dopasowaniu regularnym, by dokładnie opisać stały element urla) i adresu celu email_rotomshop (bez ".pl")

Wtedy każe odneleziony wzorzec "email_rotomshop" będzie zliczane jako cel.

Student ✭

Bardzo dziękuję za pomoc! Wszystko działa jak należyEmotikon: Szczęśliwy