AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 215 forumowiczów jest online
Obecnie 215 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Problem z sledzeniem konwersji

Student ✭ ✭

TO znowu ja z innym zagadnieniem.

w piątek ustawiłem cel rejestracji do gry. 

Ustawienia wyglądały tak:

cel-best-you.png

Konwersja wyniosła ok.255 razy, ale to jest niemożliwe, bo na stronę /mjm, którą oznaczyłem wejście weszło jedynie 55 osób. 

Wygląda na to, że analytics policzyło wszystkie wejścia na stronę docelową .../drzewko/

A wydawało mi się, że analytics nie zliczy wejśc na str. doecelową jeśli dałem powyższe ustawienia. 

Odpowiedź eksperta 3verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Kamil K
września 2015

Dot.: Problem z sledzeniem konwersji

Wschodząca Gwiazda
Kamil ustawiona ścieżka jest tylko opcją i są potrzebne do "wizualizacji ścieżek". Jeżeli nawet któryś z kroków z twojej ścieżki zostanie pominięty a cel (miejsce docelowe) zostanie osiągnięty to taki cel się też zlicza. Adaśko. ps. poczytaj https://support.google.com/analytics/answer/2976313?hl=pl

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Kamil K
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Kamil ustawiona ścieżka jest tylko opcją i są potrzebne do "wizualizacji ścieżek". Jeżeli nawet któryś z kroków z twojej ścieżki zostanie pominięty a cel (miejsce docelowe) zostanie osiągnięty to taki cel się też zlicza. Adaśko. ps. poczytaj https://support.google.com/analytics/answer/2976313?hl=pl

Student ✭ ✭
To po h.. oni dodają wymaganą opcję?

To teraz zastanawiam się jak ustawić cel konwersji, jeśli strona zapisu jest w środku tutorialu, powiedzmy na jednej z stron gry?

Chyba tylko zdarzeniami dla rejestruj, albo dalej.

Wschodząca Gwiazda
Kamil jak nazwa mówi, to tylko opcja i nie jest wymagana :-). Tak, zdarzenie może być celem. Adaśko

Student ✭ ✭
Ale to nadal dziwne, bo ta opcja jest wymagana. Więc po co to?

Wschodząca Gwiazda
Jeśli zaznaczysz pierwszy krok jako wymagany wówczas w raporcie Konwersje > Cele > Wizualizacje ścieżek pojawią się tylko te konwersje, dla których użytkownik "zaliczył" na ścieżce wymagany krok (nie koniecznie jako pierwszy). Jeśli tej opcji nie zaznaczysz w raporcie wizualizacji ścieżek pojawią się wszystkie konwersje, bez względu na to czy użytkownik był, czy nie był w poprzednich krokach.

Natomiast co do zliczania celów to wystarczy, że użytkownik odwiedzi stronę celu by cel w
ogóle był zliczony. Po to jest ta opcja. Adam podał link do pomocy, który to dokładnie omawia.
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Wydaje mi się że dodatkowym problemem jest znak "#" w adresie url.
Czy zmodyfikowałeś kod aby Analytics interpretował # i to co po nim następuje?
W raportach Analytics widzisz pełne adresy zawierające "#" ?

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Jeśli nie byłoby znaków # w raportach (czyli byłyby pomijane podczas zbierania danych) wówczas tak zdefiniowany cel nie zostałby osiągnięty ani razu, gdyż wszystko co od znaku # standardowo jest pomijane i wejścia na strony /gra/#/magazyn/drzewko/ widziane byłyby jako wejścia na stronę /gra/ dokładnie tak samo jak dla strony /gra/#/biuro/
Więc jestem przekonany, że Kamil ma adresy z # w raporcie, a problemem jest jedynie błędne założenie, że zaznaczanie pola "Wymagane" przy określeniu ścieżki oznacza, że jak ktoś nie odwiedzi strony z pierwszego kroku to nie może zrealizować celu.

Kamil - w poniższym wątku na końcu:
https://www.pl.adwords-community.com/t5/Google-Analytics-i-%C5%9Bledzenie/Ci%C4%85g-akcji-jako-cel/t...
podawałem przykład implementacji kodu śledzącego, który wysyła zdarzenie na stronie docelowej tylko wówczas, gdy użytkownik odwiedził wcześniej inną stronę.
Rozwiązanie nie jest idealne, bo wymaga włączonej obsługi ciasteczek.
Można również wykorzystać inne mechanizmy javascript zamiast ciasteczek, takie jak sessionStorage.
Wymaga to trochę zabawy z javascriptem, ale pozwala śledzić konwersje dla dowolnych ścieżek, których kroki faktycznie będą wymagane.

Zapominałem jeszcze dodać, że w Twoim przypadku w tym przykładowym kodzie js z w/w wątku musisz sprawdzać nie samo location.pathname tylko location.pathname+location.hash

W przeciwnym wypadku warunek nigdy nie będzie spełniony bo dla strony /gra/#/magazyn/drzewko/ location.pathname będzie równe po prostu /gra/

Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭

"Jeśli zaznaczysz pierwszy krok jako wymagany wówczas w raporcie Konwersje > Cele > Wizualizacje ścieżek pojawią się tylko te konwersje, dla których użytkownik "zaliczył" na ścieżce wymagany krok (nie koniecznie jako pierwszy). "
No wlaśnie w tym sęk, że wygląda na to, że nie tylko. Nie widzę, aby ktoś wchodził przez sronę mjm, a wiem, że było kilka rejestracji: http://snap.ashampoo.com/dJJipp1Y

"Więc jestem przekonany, że Kamil ma adresy z # w raporcie, a problemem jest jedynie błędne założenie, że zaznaczanie pola "Wymagane" przy określeniu ścieżki oznacza, że jak ktoś nie odwiedzi strony z pierwszego kroku to nie może zrealizować celu."->

Tak, w raportach mam linki z #. Jesteś w tym obcykany Tomaszu. Tak i w tym leżał problem. 

Następnym razem, jak już informatycy wdrożą GTM będę operował na zdarzeniach. Czy do wdrożenia zdarzeń potrzeba specjalistycznej wiedzy czy zwykły html i css wystarczy?

Dzieki wam. 

Wschodząca Gwiazda
Do wdrażania zdarzeń w GTM nie potrzeba jakiejś mega specjalistycznej wiedzy. Zazwyczaj wystarczy podstawowa znajomość html i css oraz umiejętność korzystania z podglądu źródła lub narzędzi dla programistów w przeglądarce Chrome (w celu przeanalizowania struktury strony).
Trzeba tylko pamiętać by przesyłać zdarzenia korzystając z tagu Google Analytics, a nie własnego tagu HTML.
W tym celu w trakcie konfiguracji tagu Google Analytics w 3 kroku należy wybrać z listy "Śledź typ" opcję "Zdarzenia".
Tomasz Ciepłucha