Obecnie 182 forumowiczów jest online
Obecnie 182 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Podmiana kodów UTM przez webmaile na portlach - jak uniknąć?

Nowicjusz ✭

Witam,

Mam problem ze śledzeniem mailingów.
W GA 1/3 moich klików w linki Newslettera przechodzi z moimi ustawieniami kodów UTM.
Niestety kolejna 1/3 wraca do mnie jako np.  poczta.onet.pl / referral, poczta.wp.pl / referral itd.
Kolejna 1/3 wraca zupełnie bez jakichkolwiek parametrów (ląduje w odesłania) z poczta.onet.pl,  poczta.wp.pl itp.

Nie bardzo wiem skąd ten problem i czy można mu jakoś zaradzić?

Pozdrawiam
Konrad 
Odpowiedź eksperta 4verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Konrad D
października 2015

Dot.: Podmiana kodów UTM przez webmaile na portlach - jak uniknąć?

Najlepszy Współtwórca
Konrad rozwiazanie jest dosc proste. Stosuj skracacze linków (np. bit.ly, goo.gl, itp.) z otagowanymi juz wczesniej linkami. Nic nie powinno sie lamac.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda
Na pewno wszystkie linki w mailingu otagowałes?

Inna sprawa jest taka, że najzwyczajniej w świecie niektórzy mogą przychodzić z tych referrali/(ów?) ale nie z mailingu.

Wschodząca Gwiazda
Konrad a miałeś otagowane wszystkie wychodzące linki w mailingu. Kiedyś widziałem mailing, gdy główna reklama była otagowana i ok, ale w stopce był adres do strony WWW i nie był otagowany. Adaśko

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Przejrzałem, przepisałem nawet spory fragment kodu newslettera. Niestety w analyticks nadal widzę masę wejść z poczta.onet.pl, poczta.wp.pl oraz poczta.o2.pl i wszystkie jako referral. Wygląda to tak, jakby moje UTM były wykasowane zupełnie.

Gdyby to były jakieś stałe referale to OK, ale peak przejść jest dokładnie po wysyłce i pokrywa się z wykresami dla utm_source=newsletter. Trochę za mocno jak na "zbieg okoliczności".

Wschodząca Gwiazda
Tak jak sugerują koledzy - mimo wszystko prawdopodobnie gdzieś w newsletterze jest link, który jest nieotagowany lub są tam jakieś drobne literówki.
Załóż sobie konto pocztowe na onecie czy wp i każdorazowo wysyłaj również do siebie newsletter, a następnie przeklikaj się we wszystkie dostępne linki by sprawdzić, czy aby na pewno nie ma tam błędów w adresach.
Tomasz Ciepłucha
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Konrad D
października 2015

Najlepszy Współtwórca
Konrad rozwiazanie jest dosc proste. Stosuj skracacze linków (np. bit.ly, goo.gl, itp.) z otagowanymi juz wczesniej linkami. Nic nie powinno sie lamac.

Magister ✭
Kiedyś już taki problem był gdzieś poruszany. Czasami zdarza się że klienci pocztowi (przede wszystkim ci online) usuwają dodatkowe otagowania linków. Jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się rozwiązanie Maćka.

Nowicjusz ✭
OK. Sprawdzę z ręki przez tydzień. Jeśli pomoże to będę musiał dopisać do edytora połączenie po API Emotikon: Szczęśliwy

Wschodząca Gwiazda
Konrad - jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, o której nikt nie napisał.
Sprawdź, czy przypadkiem nie masz przekierowań 301, które gubią parametry UTM.
W tym celu najlepiej otwórz newsletter, z którym był ten problem i przeklikaj po kolei wszystkie linki bez wyjątku. Jeśli po którymkolwiek kliku okaże się, że w adresie nie będziesz mieć UTM'ów, a w klikanym linku były - wówczas będziesz mieć przyczynę.
W takiej sytuacji skracanie linków nie pomoże, bo link może być poprawny, a po przekierowaniu i tak UTM'y zostaną zgubione.
Możesz też sprawdzić raport Zachowanie > Zawartość witryny > Strony docelowe i po włączeniu wymiaru dodatkowego Źródło / medium użyj zaawansowanego filtrowania by uwzględnić tylko wejścia z poczta.onet.pl / referral i innych by sprawdzić czy problem dotyczy jakichś konkretnych stron wejścia.
Tomasz Ciepłucha