Obecnie 155 forumowiczów jest online
Obecnie 155 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Nierealne liczby wizyt w Analytics

Nowicjusz ✭

Witam,

mam pewien problem, po wejściu w statystki Analytics z ruchu ogólnego pojawia mi się że danego dnia stronę odwiedziło 840 osób. Średnia liczba wizyt z ostatniego miesiąca to 110-120 wizyt... Jeżeli wejdę natomiast jutro do statystyk to ten dzień będzie jak zawsze miał 110-120 wizyt. W czym jest problem? Takie zawirowania pokazuje mi na różnych stronach i najlepsze jest to że gdy wejdę w te wizyty, wybiorę filtr aby sprawdzić jakie podstrony były odwiedzane to normalnie mam full statystyki z tych 840 wizyt, powyliczany średni czas, współczynnik odrzuceń, średni czas pobytu i inne...nie ma sytuacji że ktoś wszedł 840 przez direct i współczynnik odrzuceń = 100%, czas pobytu 0 sekund, po prostu to wygląda jak realnie powyliczany ruch dla tych wizyt.

Odpowiedź eksperta 2verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: Nierealne liczby wizyt w Analytics

Najlepszy Współtwórca

Hej Dorota Z, to o czym piszesz dotyczy obecnie kodow Google Universal Analytics. Przewiduje, ze niebawem GUA wyjdzie z BETY. Stad moga pojawiac sie takie anomalie.

Ponadto danych z dnia dzisiejszego nie powinno sie analizowac w GA. Tylko dane sprzed z minionego dnia. Wynika to z ograniczenia przetwarzania zbieranych danych.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Najlepszy Współtwórca
Hej Patryk,

istenie duze prawdopodobienstwo, ze masz zle zainstalowany Google Analytics. Mozesz podac URL Twojej strony?

Nowicjusz ✭

Mogę prosić o maila bo to strony klientów i nie chcę ich upubliczniać.

Wschodząca Gwiazda

Miałem dokładnie ten sam problem co Patryk. Wczoraj po północy w ciągu godziny Analytics pokazywał mi tyle wejść ile normalnie jest w ciągu całego dnia. 

Rano wszystko było już normalnie. Sytuację tą zauważyłem już kilkukrotnie i nie wiem o co chodzi.

Dodam, że korzystam na stronie z kodu Universal Analytics. Mam zrobiony dodatkowy skrypt, który ustawia specjalne ciacho (ga_off) dla moich urządzeń, żebym sam sobie statystyk nie nabijał na stronie dlatego kod GA  jest dodatkowo objęty warunkiem

if(document.cookie.indexOf("ga_off") == -1){

kod GA;

}

No ale to raczej nie powinno mieć wpływu. Jakby ktoś chciał zobaczyć dokładnie kod GA to podaję adres strony: www.remnet.pl

Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Witaj Tomku,

Universal Analytics caly czas jest w wersji BETA, wiec czasami moze cos nie dzialac jak nalezy. Ponadto ze wzgledu na metodologie dane w GA powinno sie analizowac zawsze 24h wstecz. Wynika to glownie z czasu, ktory Google Analytics potrzebuje na przetworzenie danych z ciastek na swoich serwerach oraz tym, ze po polnocy konczy sie sesja.

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

U mnie od około miesiąca jest podobnie. Statystyki spadły o połowę w analytics. Na serwerze (hostingu) statystyki są od ponad roku stabilne i do tej pory pokrywały się analyticsem, teraz analytics rano pokazuje np 2000 wizyt, by po jakims czasie pokazać dokładnie połowę czyli 1000 wizyt. I tak jest już od około miesiąca. Co możę być przyczyną takie stanu rzeczy, próbuję znaleźć rozwiązanie tego problemu i ciągle bez skutku. Wrzuciłam nawet drugi kod analytics zeby zobaczyć czy dane będą sie pokrywać i co ciekawe trochę się róznią na obu kontach. Przykładowy screen z dzisiaj rano, później wykres spada równo o połowę. ;/

analytics.jpg

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Najlepszy Współtwórca

Hej Dorota Z, to o czym piszesz dotyczy obecnie kodow Google Universal Analytics. Przewiduje, ze niebawem GUA wyjdzie z BETY. Stad moga pojawiac sie takie anomalie.

Ponadto danych z dnia dzisiejszego nie powinno sie analizowac w GA. Tylko dane sprzed z minionego dnia. Wynika to z ograniczenia przetwarzania zbieranych danych.

Wschodząca Gwiazda

Według mnie, jeżeli Google udostępnia dane z danego dnia w tym samym dniu to powinny być one poprawne. U mnie, tak jak napisałem, problem pojawiał się po północy, a w ciągu dnia wszystko się normowało.

Pamiętam jednak o tym, że Universal Analytics jest cały czas w fazie beta więc nie mam do nikogo pretensji.
Zastanawiam się czy póki co, nie powinienem jednak przejść z powrotem na klasyczny Analytics.

Ale podobną sytuację jak w Analytics widzę ostatnio w AdWords - jeśli chodzi o ilość wyświetleń.

Pomyślełem na początku, że to ktoś generuje sztuczny ruch w nocy, by obniżać CTR. Na drugi dzień jednak okazało się, że wyświetlenia są w normie, więc to trochę dziwne.

Rozumiem oczywiście, że wszelkie dane - w tym w szczególności kliknięcia - pokazują się z opóźnieniem. Ale odwrotna sytuacja - czyli że mamy dużą liczbę wyświetleń reklam w danym dniu, a na drugi dzień okazuje się, że wyświetleń było o połowę mnie - to jest zastanawiające.

Może to jednak jest tak, że są jakoś sztucznie nabijane wyświetlenia, które są najpierw zliczane w statystykach, a następnie Google je odfiltrowuje?

Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Uwielbiam teorie spiskowe, ale to nie to forum Emotikon: Szczęśliwy

Nie wszystkie dane z dzisiejszego dnia sa kompletne. Wynika to z metodologii zbierania danych w GA oraz z opoznien (zjawisko Google Dance). O polnocy resetuja sie dane sesji wiec liczba wizyt moze sie zwiekszyc. GUA, a GA naprawde sie roznia miedzy soba. Polecam odwiedzic centrum developerskie.
Jesli analizujesz dane to bazuj na trendach, nie bezwzglednych wartosciach liczbowych. GA to nie apteka.

Co do AdWords.... Emotikon: Szczęśliwy
Zawyzona liczba wyswietlen wplywalaby na CTR, a ten na QS i wzrost CPC i/lub spadek pozycji. Ma to sens z punktu widzenia Google?

Wschodząca Gwiazda

Źle się zrozumieliśmy. Nie sugerowałem, że Google "nabija" sztuczne wyświetlenia, tylko np. może robić to konkurencja, a jakieś tam algorytm później to wykrywa i koryguje.

W przypadku słów w dopasowaniu ścisłym kierowanych na konkretną lokalizację teoretycznie miałoby to sens, bo kilkadziesiąt dodatkowych wyświetleń mogło by znacząco zaniżać CTR.

To co piszę wcale nie jest takie nieprawdopodobne, bo w niektórych branżach jest bardzo dużo nieprawidłowych kliknięć, co świadczy o tym, że konkurencja w swoich działaniach za nic ma jakieś podstawowe zasady etyki i uczciwej konkurencji.

I nie chodzi mi o snucie teorii spiskowych, tylko szukam jakiegoś racjonalnego wytłumaczenia.

Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Myslalem, ze kwestie nabijania fraudow wytlumaczylem na szkoleniu we Wroclawiu? Emotikon: Szczęśliwy
No coz. Odsylam tu po wiecej informacji racjonalnych:
http://www.google.com/intl/pl_ALL/ads/adtrafficquality/invalid-click-protection.html
https://support.google.com/adwords/answer/42995?hl=pl

Wschodząca Gwiazda

Temat nieprawidłowych kliknięć wytłumaczyłeś na szkoleniu bardzo dobrze, jak również inne kwestie Emotikon: Szczęśliwy

A artykuły z linków są mi znane, ale mowa w nich wyłącznie o nieprawidłowych kliknięciach.

Ale mnie zastanawia temat sztucznych wyświetleń reklam.

Czy każdorazowe odświeżenie strony z wynikami wyszukiwania zwiększa liczbę wyświetleń reklamy? Na pewno tak, bo często pokazują się inne reklamy lub reklamy w innej kolejności w związku z tym każdorazowo przeprowadzana jest aukcja i licznik bije dla każdej reklamy. 

Czy zatem można nabijać sztuczne wyświetlenia reklam? Wydaje się, że tak.

Czy takie duże ilości wyświetleń reklam dla tego samego słowa kluczowego następujące pod rząd z tego samego komputera są w jakis sposób korygowane w statystykach AdWords? Tego właśnie próbuję się dowiedzieć. Może uda mi się to ustalić eksperymentalnie.

Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Kliki czy wyswietlenia dzialaja tak samo i podlegaja tej samej weryfikacji. Google rzadzi Emotikon: Szczęśliwy

Wschodząca Gwiazda

Tak jak napisałem przeprowadziłem eksperyment. Dodałem reklamę z niszowym słowem kluczowym, a nastepnie w krótkim czasie poprzez zwykłe odświeżanie strony "nabiłem" 50 wyświetleń reklamy.

Po kilkunastu odświeżeniach reklama przestała się wyświetlać, ale po wyczyszczeniu pamięci podręcznej znów się wyświetlała.

Po niedługim czasie w danych AdWords widziałem już moje wszystkie wyświetlenia. Do dziś nic się nie zmieniło.

Wniosek z tego jest taki, że wyświetlenia jednak nie są filtrowane. W związku z tym dziwne zwyżki wyświetleń reklam w danych AdWords i późniejsze ich zmiany dalej pozostają niewytłumaczone.

Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

W internecie nie jestes sam. Wiec nie masz pewnosci, ze tylko Ty wpisywales to konkretne slowo w okreslonym przez siebie przedziale czasu. Moze pojawic sie opoznienie w przesyle danych do AdWords wiec to tez moze zaburzyc wyniku Twojego testu. O to slowo mogles pytac ty + ktos inny.
Pamietaj, ze Google dziala wedle algorytmu, ktory przypisuje wyswietlenie do danego slowa na podstawie regul, ustawien i struktury konta.