Obecnie 293 forumowiczów jest online
Obecnie 293 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Nadmiarowe sesje z subdomen

Nowicjusz ✭

Od kilku dni rozważam nad jednym zjawiskiem w Google Analytics i nie potrafię ogarnąć. Może ktoś będzie wiedział co i jak.

Chodzi o śledzenie subdomen, należących do jednej strony w ramach jednego trackera. Według dokumentacji, nie potrzeba nic robić aby takie śledzenie działało prawidłowo i wszystko zbierało się w jednym miejscu. Jednak po kilku testach oraz przeczytaniu http://www.simoahava.com/analytics/cross-domain-tracking-across-subdomains/ okazuje się, że jest inaczej.

Owszem dane zbierają się w jednym miejscu, ale przechodzenie między subdomenami powoduje nadpisanie istniejącego źródła ruchu, zastąpienie go źródłem z subdomeny, zamknięciem istniejącej sesji i rozpoczęciem nowej. UserID na szczęście pozostaje ten sam, ale to bez znaczenia, skoro liczba sesji jest mocno nieprawdziwa.

Próbowałem już ustawić cookieDomain: auto ale niczego to nie zmienia. Ustawienie śledzenie trackera między subdomenani, tak samo jak w przypadku różnych domen przez opcję autolink, również nic nie zmienia.

Poniżej ilustracja przykładu, że 3 faktyczne wizyty, robią 7 sesji na stronie.

Ruch z witryn odsyłających - Google Analytics 2015-07-21 13-18-04.png

Jak wykonałem test: pierwszy krok przejście z domeny silesiasem.pl do subdomeny web2.ue.katowice.pl/strzelecki, drugi krok to przejście z subdomeny web2.ue.katowice.pl/strzelecki poprzez odnośnik na niej do strony www.ue.katowice.pl - oczywiście strony mają ten sam tracker i ustawienie auto.

Czy ktoś wie, jak poprawnie ustawić, by przechodzenie między subdomenami nie powodowało powstawania nowych sesji?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: Nadmiarowe sesje z subdomen

Wschodząca Gwiazda
Śledzenie domeny głównej i subdomen przy użyciu kodu analytics.js faktycznie nie wymaga używania jakiejś ekstra konfiguracji.
Na stronie web2.ue.katowice.pl/strzelecki z kodu śledzącego można wyrzucić te dwie linijki:
ga('require', 'linker');
ga('linker:autoLink', ['ue.katowice.pl'] );

Poza tym sprawdź w konfiguracji usługi, czy masz dodaną domenę ue.katowice.pl do listy wykluczeń stron odsyłających. Znajdziesz ją w Administracja i z poziomu Usługi Informacje o śledzeniu > Lista wykluczeń stron odsyłających

Po zrobieniu tego powinno wszystko działać poprawnie.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Najlepszy Współtwórca
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Wschodząca Gwiazda
Śledzenie domeny głównej i subdomen przy użyciu kodu analytics.js faktycznie nie wymaga używania jakiejś ekstra konfiguracji.
Na stronie web2.ue.katowice.pl/strzelecki z kodu śledzącego można wyrzucić te dwie linijki:
ga('require', 'linker');
ga('linker:autoLink', ['ue.katowice.pl'] );

Poza tym sprawdź w konfiguracji usługi, czy masz dodaną domenę ue.katowice.pl do listy wykluczeń stron odsyłających. Znajdziesz ją w Administracja i z poziomu Usługi Informacje o śledzeniu > Lista wykluczeń stron odsyłających

Po zrobieniu tego powinno wszystko działać poprawnie.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭
Dziękuję za podpowiedź z dodaniem domeny do ignorowanych. Rozwiązuje to problem, ale nie tłumaczy dlaczego on powstaje.

Wykonałem dziś 3 niezależne testy na 3 różnych domenach, w dwóch przypadkach subdomena nadpisuje źródło i powoduje powstanie nowej sesji, w jednym przypadku nie. Kody konfiguracyjne były wszędzie identyczne, oczywiście poza numerem trackera. Ponadto na subdomenach testowych zastosowałem identyczne podstrony, żeby zminimalizować różnorodność w teście. Nadal nie wiem, dlaczego w jednym przypadku to działa jak należy a w innych nie. Jedyną różnicę jaką dostrzegam w konfiguracji to w działającym przypadku w administracji cały czas na zielono świeci się że zakończono transfer do Universal Analytics, ale to było ponad rok temu.

Pracownik Google
Cześć Artur,

Porada Tomasza dotycząca wykluczenia domen odsyłających jest rzeczywiście rozwiązaniem problemu.

Jeżeli chcesz zbadać przyczynę takiego zachowania, to warto skorzystać z narzędzia Analytics Debugger: https://chrome.google.com/webstore/detail/google-analytics-debugger/jnkmfdileelhofjcijamephohjechhna
Może uda się Tobie wyciągnąć dodatkowe informacje

Pozdrawiam,
Michał