Obecnie 294 forumowiczów jest online
Obecnie 294 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Migracja z ga.js - w którym kierunku?

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Cześć,

Mam dość poważną zagadkę, dot. migracji z ga.js w serwisie e-commerce'owym. Zaimplementowane są tam również m.in. skrypty śledzące AdWords (conversion.js),  śledzenie transakcji e-commerce dla GA w podstawowej wersji, czy skrypty DoubleClick.

W związku z tym, że ga.js jest przestarzały, zapewne przydałaby się migracja. Opcje są zasadniczo dwie:

1) Migracja do analytics.js oraz zaimplementowanie Google Tag Managera (tutaj pewnie dodanie również poszerzonego e-commerce).

2) Migracja na nowy gtag.js (tutaj GTM chyba nie jest potrzebny, ale może się mylę).

Dodatkowo chciałbym wdrożyć w serwisie śledzenie eventów. 

Moje pytania/wątpliwości są następujące:
1) Jakie macie doświadczenia w tym zakresie?
2) Którą opcję wybrać dla biznesu e-commerce? Czy jest sens przeskakiwać na gtag.js? A może jest inna właściwa droga w tej sytuacji, której nie wymieniłem? Emotikon: Szczęśliwy

3) Co z enhanced e-commerce w przypadku gtag.js?

4) Co ze śledzeniem eventów dla obu ścieżek? Jeśli chodzi o pierwszą, załatwia to chyba GTM. W drugiej po prostu eventy w wersji dla gtag.js?

Z góry dzięki za wszystkie podpowiedzi, wskazówki, uwagi (również krytyczneEmotikon: Język).

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Wschodząca Gwiazda

Proponuję wybrać GTM'a.

Dokumentacja jest lepsza, możesz liczyć na lepsze wsparcie - chociażby tu na forum Emotikon: Szczęśliwy

W przypadku gtag.js wg. mnie zdarzają się jeszcze jakieś błędy, nie wszystko jest dobrze udokumentowane, a niektórych funkcji w ogóle nie ma (aczkolwiek EEC jest).

Wprawdzie wdrażanie EEC przez GTM w przypadku niestandardowej implementacji do prostych nie należy, ale ogólnie wdrażanie nowych tagów i śledzenie zdarzeń będzie prostsze. 

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭

Ale czy jest sens przenosić się z ga.js na analytics.js+GTM, jeśli na horyzoncie jest gtag.js? Emotikon: Szczęśliwy

Wschodząca Gwiazda

Gdy korzystasz z gtag.js i tak ładowana jest biblioteka analytics.js Różnica jest tylko w sposobie implementacji.

W związku z tym jeżeli byś zapytał czy wdrażać na stronie kod Universal czy gtag.js to bym napisał, że nowszy - czyli gtag.js

Ale jeśli pytasz czy GTM czy gtag.js no to odpowiadam GTM. Dlaczego? O tym pisałem w poprzednim poście.

Tomasz Ciepłucha

Magister ✭ ✭ ✭

@Tomasz C również jak @Tomasz_C proponuje GTM + UA.

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

Wschodząca Gwiazda

Gtag.js powstał po to aby umożliwić osobą, które nie mogą zaimplementować GTM, większe możliwości w tagowaniu witryny. Jeżeli masz możliwość zastosowania GTM, to wybór jest prostu, bo GTM ma o wiele większe możliwości niż gtag :-).