Obecnie 255 forumowiczów jest online
Obecnie 255 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Konwersje w Analytics i AdWords

Nowicjusz ✭ ✭

Witam,

Mój problem dotyczy liczenia konwersji w AdWords i Analytics dla sklepu internetowego.

Temat konwersji w AdWords i Analytics wałkowany był już tysiące razy. Jednak ostatnio spotkałem się z problemem, którego nie zauważyłem w przypadku żadnego innego konta - otóż na koncie Google Analytics zarejestrowałem więcej konwersji (last click) niż łącznie na koncie AdWords.

Kod konwersji jest podpięty dobrze i generalnie konwersje zlicza. Nic nie było majstrowane zarówno przy kodzie konwersji AdWords, jak i przy Analytics.  Zmiany zauważyłem w zeszłym miesiącu i są dość znaczne (przykładowo w bieżącym miesiącu zarejestrowałem 55 konwersji wielokrotnych w AdWords, a Analytics pokazuje mi 75 konwersji last click). 

Czy ktoś z Was miał podobny problem? Jak to interpretować?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Sylwester O
września 2015

Dot.: Konwersje w Analytics i AdWords

Wschodząca Gwiazda

Na stronie podziękowania po transakcji jest jednak jakiś problem z tagiem konwersji AdWords, gdyż tag assistant pokazuje ostrzeżenie "Missing CDATA comments". Więcej o tym błędzie znajdziesz tutaj:

https://support.google.com/tagassistant/answer/2978937?hl=en#cdata_comments

A poza tym część kodu jest "skrzaczona" - prawdopodobnie CMS przy wklejaniu kodu wyciął komentarze CDATA i zamienił niektóre znaki > < na &gt; &lt; 

Zauważyłem też, że w kodzie konwersji AdWords nie przekazujesz danych dot. wartości transakcji - tylko jest wpisana wartość1.000000.

Jest to na pewno z wielką szkodą dla danych dostępnych w AdWords jeśli nie importujesz danych o transakcjach z Analytics.

conv-tracking.png

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Student ✭ ✭ ✭

Hej,

"Nic nie było majstrowane zarówno przy kodzie konwersji AdWords, jak i przy Analytics."

Czyli masz dwa kody konwersji? Który masz włączony w Adwords (adwordsowy czy analyticsowy)?

Pozdrawiam,
Marcin Zięba

Wschodząca Gwiazda
Rozumiem, że porównujesz konwersje raportowane na koncie AdWords z konwersjami raportowanymi na koncie Analytics. Czy to są konwersje e-commerce czy masz ustawione cele w GA?
Patrząc w Analytics na konwersje patrzysz oczywiście tylko na konwersje w raporcie AdWords->Kampanie ewentualnie w innych raportach bierzesz pod uwagę wyłącznie konwersje z ruchu płatnego z AdWords?
Tomasz Ciepłucha

Wschodząca Gwiazda
Na pewno patrzysz w GA na konwersje z różnych źródeł, dlatego jest taka różnica Emotikon: Bardzo szczęśliwy. Adaśko

Nowicjusz ✭ ✭
Przepraszam, nie wyraziłem się jasno - konwersje w AdWords śledzę przy pomocy kodu konwersji, natomiast w Analytics korzystam z modułu e-commerce. Na koncie AdWords śledzę tylko konwersje, które zostały zarejestrowane przy użyciu AdWordsowego kodu konwersji Emotikon: Szczęśliwy

Nowicjusz ✭ ✭
Używam modułu e-commerce. Jak dotąd sprawdzał się całkiem dobrze, a ogólna liczba zamówień z całego konta była zbieżna z danymi sprzedażowymi klienta.

Naturalnie analizując konwersje last click biorę pod uwagę tylko konwersje z moich kampanii AdWords, najczęściej śledzę je w raporcie AdWords -> Kampanie lub dostosowanym własnym szablonie raportu, z resztą dość poobnym.

Nowicjusz ✭ ✭
Właśnie chyba nie, bo w tym przypadku chodzi tylko o konwersje Last Click z moich kampanii (chociażby z raportu AdWords -> Kampanie)

Nowicjusz ✭ ✭
Z resztą, w innym raporcie wyciągnąłem wszystkie konwersje i specjalnie policzyłem na kalkulatorze te z moich kampanii, bo nie mogłem dojść co jest nie tak i byłem pewien że coś źle sprawdzam Emotikon: Bardzo szczęśliwy niestety, kalkulator również stwierdza, że coś tu nie gra.

Student ✭ ✭ ✭
jak dla mnie sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytania - masz dwa różne sposoby zliczania konwersji - kod Adwords i "kod Analytics" (moduł e-commerce) - temat był wałkowany wiele razy:
https://support.google.com/analytics/answer/2679221?hl=pl

Wczytaj się uważnie i zauważysz w czym tkwi problem Emotikon: Szczęśliwy
Pozdrawiam,
Marcin Zięba

Nowicjusz ✭ ✭
Właśnie niestety nie znajduję w tym artykule odpowiedzi na moje pytanie.
Przy liczeniu transakcji "last click" w Analytics i jednoczesnym śledzeniu (wielokrotnych) konwersji na koncie AdWords w najlepszym wypadku liczba konwersji powinna być równa. Naturalnym jest, że na koncie Analytics konwersji pochodzących z AdWords jest mniej (w modelu "last click"), jednak nijak nie mogę znaleźć odpowiedzi, dlaczego jest ich więcej.

Jak wiemy, model "last click" słabo odwzorowuje skuteczność działań reklamowych. Dlatego zawsze uważałem, że nawet liczenie konwersji AdWords posiadające "okno konwersji" jest systemem bardziej miarodajnym. Tu okazuje się jednak, że w "last clicku" jest więcej konwersji (nawet przy 30 dniach, czyli standardowym oknie) niż na koncie AdWords.

Wybaczcie zamienne używanie transakcja - konwersja, akurat u tego klienta transakcja = konwersja.

Student ✭ ✭ ✭
Napisałeś, że kowersja jest zliczana innymi kodami:
w Adwords - kod konwersji Adwords
w Analytics - moduł e-commerce (naturalnie)

Czy w grę wchodzi sytuacja w której kod konwersji Adwords jest błędnie zaimplementowany?
Pozdrawiam,
Marcin Zięba

Nowicjusz ✭ ✭
Specjalnie złożyłem teraz zamówienie testowe - tag jest umieszczony poprawnie, na stronie z podziękowaniem za zakup, bez uwag. Także odpada. Może jest jakieś problem z modułem e-commerce? Tylko wtedy w ogóle liczba zamówień ze wszystkich źródeł byłaby błędna, a suma zamówień się zgadza.

Wschodząca Gwiazda
To, że Tobie tag się odpalił nie oznacza, że tak jest za każdym razem.
Musi być jakiś problem, który powoduje, że tag AdWords się nie wykonuje
Czy to jest implementacja przez GTM, czy tagi są implementowane bezpośrednio na stronie?
I jeśli na stronie to jakie jest umiejscowienie tagów w kodzie strony?
Najlepiej by było, jakbyś podał adres strony.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
www.erakiety.com.
Tag był dodawany najprawdopodobniej przez interface IAI (nie robiłem tego osobiście)
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Sylwester O
września 2015

Wschodząca Gwiazda

Na stronie podziękowania po transakcji jest jednak jakiś problem z tagiem konwersji AdWords, gdyż tag assistant pokazuje ostrzeżenie "Missing CDATA comments". Więcej o tym błędzie znajdziesz tutaj:

https://support.google.com/tagassistant/answer/2978937?hl=en#cdata_comments

A poza tym część kodu jest "skrzaczona" - prawdopodobnie CMS przy wklejaniu kodu wyciął komentarze CDATA i zamienił niektóre znaki > < na &gt; &lt; 

Zauważyłem też, że w kodzie konwersji AdWords nie przekazujesz danych dot. wartości transakcji - tylko jest wpisana wartość1.000000.

Jest to na pewno z wielką szkodą dla danych dostępnych w AdWords jeśli nie importujesz danych o transakcjach z Analytics.

conv-tracking.png

Tomasz Ciepłucha