Obecnie 257 forumowiczów jest online
Obecnie 257 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Konfiguracja modułu ecommerce w platformie do sprzedaży pożyczek

Nowicjusz ✭ ✭

Witam,

chciałbym dodać kod śledzenia ecommerce na stronie podziękowania za wzięcie pożyczki online. 

Są tam dostępne dane: ID transakcji, adres mailowy, oraz długość pożyczki

zrzut.PNG

W jaki sposób mam skonfigurować kod śledzenia aby pobrać te dane do analytics? Proszę o wskazówki.

Wszystkie dostępne instrukcje tyczą się raczej sklepów i sprzedaży produktów, gdzie są automatyczne integracje. Nasz system niestety nie ma takiej możliwości

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
kwietnia 2016

Dot.: Konfiguracja modułu ecommerce w platformie do sprzedaży pożyczek

Wschodząca Gwiazda
Wysyłając zdarzenie najlepiej podawać wszystkie trzy elementy, czyli Kategorię, Działanie i Etykietę. Tylko ostatni z nich jest opcjonalny, więc nie możesz wysyłać zdarzeń bez kategorii i działania.
Wprawdzie GTM zezwala na utworzenie takiego tagu, ale to naprawdę mija się z celem.

Natomiast jeśli chodzi o pobieranie zmiennej opi_order_no to chcesz ja mieć w GA jako wymiar niestandardowy?
Jeśli tak, to oczywiście możesz tak zrobić. Przy konfigurowaniu tagu wchodzi do "Więcej ustawień" > "Niestandardowe wymiary" i dodajesz niestandardowy wymiar wypełniając pola indeks (najpierw utwórz niestandardowy wymiar w GA, żebyś wiedział jaki ma indeks) oraz wartość - w Twoim przypadku będzie to wartość zmiennej javascript, której konfigurację podałem wcześniej - czyli {{opi_order_no}}.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda
Niestety nie możesz przesyłać do Google Analytics danych takich jak adresy email.
Poza tym nie wiem czy moduł e-commerce jest w Twoim przypadku potrzebny, skoro nie ma danych o transakcji takich jak kwota i nazwa pożyczki.
Mając te dane, jakie napisałeś, to najlepiej będzie skonfigurować cele - albo na podstawie adresu strony podziękowania, albo na stronie podziękowania ustawić wysyłanie zdarzenia, ale to uniemożliwi konfigurację ścieżki.
Widzę też, że masz podwójny kod śledzący na stronie - klasyczny i Universal - i oba przesyłają dane do tej samej usługi w związku z tym masz wszystko liczone podwójnie i powoduje to, że masz nieprawidłowo liczony współczynnik odrzuceń, który teoretycznie powinien wynieść u Ciebie zero (jest na pewno bliski zeru).
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
Dziękuję za szybką odpowiedź. Chodzi mi jednak o to aby analytics pobierał dane o numerze transakcji, adres mailowy nie jest potrzebny. Czy jest jakiś sposób aby pobrać tylko tą wartość ze strony podziękowania?

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Jeżeli potrzebujesz przekazywać numery transakcji to doskonale do tego celu nadadzą się zdarzenia.
Jeśli numer transakcji zawarty jest w zmiennej opi_order_no wówczas (korzystając z kodu Universal Analytics) na stronie podziękowania możesz dodać taką linijkę:
ga("send","event","Transakcje","Wzięcie pożyczki",opi_order_no, {'nonInteraction': 1});

Spowoduje to przesłanie zdarzenia w kategorii Transakcje, z akcją Wzięcie pożyczki i etykietą o wartości numeru transakcji. W powyższym kodzie został również ustawiony parametr nonInteraction by nie wpływało to na współczynnik odrzuceń na stronie podziękowania.

Oczywiście nazwy dla kategorii i akcji możesz ustawić wedle własnego upodobania.

Gdy dane zaczną spływać znajdziesz je w raportach Zachowanie > Zdarzenia.

Linijkę kodu, którą podałem musisz oczywiście wstawić w kodzie strony po zasadniczym kodzie śledzącym UA oraz po tym jak zostanie zdefiniowana zmienna opi_order_no.

Czyli np. w tym miejscu:

<script type="text/javascript">
opi_email="...";
opi_order_no="..";
opi_queue="....";

ga("send","event"....);
</script>

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
Witam,
czy takie rozwiązanie pozwoli mi zaimportować dane z systemu zewnętrznego?

Chciałbym zaimportować do analyticsa dane o tym czy dane pożyczka była zrealizowana oraz jaka była jej kwota. Aby to zrobić potrzebuję w analytics numer transakcji, który muszę pobrać ze zmiennej "opi_order_no".

Jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem?

Magister ✭
Łatwiej będzie zrobić to w drugą stronę. Eksportuj dane z Analytics do Arkuszy Google za pomocą dodatku Google Analytics albo Supermetrics.

Nowicjusz ✭ ✭
Nie rozwiązuje to problemu ponieważ nie będę miał wtedy wszystkich możliwości analitycznych, które oferuje GA.

Magister ✭
Np jakich?

Nowicjusz ✭ ✭
czy po dodaniu tego kodu to treści strony zdarzenia w GA będą tworzone od razu czy też muszę stworzyć jakieś niestandardowe wymiary/ dane?

Wschodząca Gwiazda
Przesyłanie zdarzeń nie wymaga żadnej dodatkowej konfiguracji w samym Google Analytics. Wystarczy skonfigurować przesyłanie zdarzeń na stronie.
Jeśli zdarzenia są przesyłane to powinny być od razu widoczne w widoku na żywo i po kilunastu - kilkudziesięciu minutach już w niektórych raportach.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
Chciałem dodać tag do śledzenia zdarzenia

ga("send","event","Transakcje","Wzięcie pożyczki",opi_order_no, {'nonInteraction': 1});

za pomocą google tag managera
mam jednak problem ponieważ kod google tag managra jest powyżej zmiennej "opi_order_no" przez co nie pobiera wartości.

czy da się to jakoś skonfigurować w GTM aby dodany tag zadziałał dopiero po zdefiniowaniu zmiennej ?

Wschodząca Gwiazda
Przede wszystkim w GTM nie rób tego przez niestandardowy tag HTML tylko użyj normalnego tagu Google Analytics.

W trakcie konfigurowania tagu wypierz "Śledź typ": Zdarzenie

Ale zanim to zrobisz stwórz nową zmienną typu "Zmienna JavaScript" i tam wstaw w pole "Nazwa zmiennej globalnej" wartość: opi_order_no
Nawę zmiennej możesz dać taka samą.

Jako regułę uruchomiającą tag skonfiguruj nową regułę Wyświetlenie strony wybierając jako typ "Element DOM dostępny" i określając na jakiej stronie ma ma być uruchamiana ta reguła (czyli np. Page Path zawiera thankyou.html)

Jak to będziesz mieć utwórz nowy tag GA wybierając zdarzenie jako typ śledzenia i w polu etykieta wstaw {{opi_order_no}}

Dla pola "Działanie niezwiązane z interakcją" wybierz wartość "Prawda"
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
1. Czy konfigurując zdarzenie w GTM muszę podawać kategorię i działanie?

2. Czy za pomocą GTM mogę tak skonfigurować kod GA aby pobierać zmienną opi_order_no jako dane niestandardowe? jeśli tak to jak to zrobić?
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
kwietnia 2016

Wschodząca Gwiazda
Wysyłając zdarzenie najlepiej podawać wszystkie trzy elementy, czyli Kategorię, Działanie i Etykietę. Tylko ostatni z nich jest opcjonalny, więc nie możesz wysyłać zdarzeń bez kategorii i działania.
Wprawdzie GTM zezwala na utworzenie takiego tagu, ale to naprawdę mija się z celem.

Natomiast jeśli chodzi o pobieranie zmiennej opi_order_no to chcesz ja mieć w GA jako wymiar niestandardowy?
Jeśli tak, to oczywiście możesz tak zrobić. Przy konfigurowaniu tagu wchodzi do "Więcej ustawień" > "Niestandardowe wymiary" i dodajesz niestandardowy wymiar wypełniając pola indeks (najpierw utwórz niestandardowy wymiar w GA, żebyś wiedział jaki ma indeks) oraz wartość - w Twoim przypadku będzie to wartość zmiennej javascript, której konfigurację podałem wcześniej - czyli {{opi_order_no}}.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
Dziękuję za pomoc. Udało mi się pobrać numery przesyłane przez zmienną "opi_order_no"
do GA jako wymiar niestandardowy.
Chciałbym teraz zaimportować do GA dane z zewnętrznego systemu.

Wykonałem 3 nowe definicje niestandardowych danych. Ustawiłem import danych jako "dane niestandardowe" jako klucz przypisałem wymiar niestandardowy ze zmiennej opi_order_no, przygotowałem CSV z danymi według instrukcji. Przesłałem plik (nie było błędów) - dana które zaimportowałem nie pojawiają się jednak w raportach.

W czym może być problem?