Obecnie 368 forumowiczów jest online
Obecnie 368 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Klasyfikacja wejść z referalla jako direct

Nowicjusz ✭

Cześć, problem jest następujący:

Mamy określoną witryne xyz.pl. Z tej witryny można przejść do sklepu, pod adresem sklep.xyz.pl(w pasku nawigacji znajduje się link). Analytics klasyfikuje ten ruch jako wejście direct, ja natomiast chciałbym, żeby był klasyfikowany jako referral. Dzwoniłem na support, niestety dowiedziałem się tam, że nie ma takiej możliwości - ten ruch zawsze będzie klasyfikowany jako direct. Czy aby na pewno? Macie jakiś pomysł? Co z otagowaniem utm'ami linka prowadzącego do sklepu? 

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Student ✭ ✭ ✭

Przejście z xyz.pl na sklep.xyz.pl pod warunkiem poprawnej konfiguracji i zbierania danych na tej samej usłudze Universal Analytics będzie pokazywało prawidłowe źródło, tzn. to z którego wcześniej (czyli jeszcze przed xyz.pl) pochodził użytkownik.

Jeśli jest direct to znaczy, że prawdopodobnie masz witrynę xyz.pl w Lista wykluczeń stron odsyłających w Administracja -> USŁUGA (NP. WITRYNA LUB APLIKACJA) -> Informacje o śledzeniu. Jest to poprawne w przypadku jeśli śledzisz obie aktywności na tej samej usłudze. Pozwala wtedy ustalić pierwotne źródło. W innym wypadku w takiej właśnie konfiguracji będzie właśnie direct. Jeśli z jakiegoś względu (np. konieczności zbierania danych na różnych usługach) chcesz mieć w tym miejscu referral wystarczy, że usuniesz tę domenę z listy wykluczeń. Pamiętaj, że wpłynie to na ruch pomiędzy różnymi subdomenami.

Wschodząca Gwiazda

a hrefs="http://www.sklep.xyz.pl?utm_campaign=xyz&utm_medium=referral&utm_source=xyz.pl". Wypróbuj i sprawdź na żywo :-)

Adaśko

Najlepszy Współtwórca

Nie trzeba juz podawac 3 parameterow (source, medium, campaign). W tym przypadku teorertycznie wystarcza tylko 2 parametry (source, medium).

Jednak to rozwiazanie zaciemni obraz w tzw. User Journey. Bedzie widac ze ktos kliknal np. w belke, ale chwile pozniej moze pojawic sie pytanie "z jakiego zrodla wchodza osoby, ktore klikaja w belke i kupuja w sklepie".