Obecnie 106 forumowiczów jest online
Obecnie 106 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Kilka prostych pytań - Wejścia unikalne i sesje

Student ✭ ✭

Cześć,

zapewne są to banalne pytania, ale bardzo proszę o odpowiedzi i pomoc.

1. Robię raport za 1 miesiąc w GA. Wybieram segment wejścia bezpłatne (organic). W karcie odbiorcy widzę dane liczbowe takie jak:

- Użytkownicy: 45

- Sesje: 53

- Odsłony 59

- Returning visitors  83% / 17% New (Sesje)

I teraz jak to jest:

a. Użytkownicy to liczba unikalnych osób które odwiedziły stronę w okresie 1 miesiąca. Czy jeśli ten sam użytkownik będzie codziennie zaglądał na stronę, to będzie liczony w tym raporcie jako 1, czy jako 30 wejść ? Jeśli jako 1 to czy tak będzie zawsze do czasu skasowania ciasteczek/zmiany przeglądarki ?

b. Sesje - to liczba wizyt tego samego użytkownika po upływie 30min ?

c. Odsłony - tutaj liczy wszystkie odsłony strony, wszystkich użytkowników łącznie. Bez podziału na unikalne/powtórne wizyty. 

d. Nowi/Powracający (Sesje) - wykres kołowy na karcie odbiorcy. Jak mam to interpretować. Czy to oznacza np. że 83% z moich unikalnych użytkowników to powracający ludzie? Czy optymalizując konwersję powinnam tylko ograniczyć się do nowych użytkowników strony ? Bo zakładając że nowych mam tak mało, to może to sztucznie obniżać konwersję

Bardzo proszę o pomoc, bo opis w pomocy Google jest dla mnie mało czytelny. Starałam się to opisać dokładanie, mam nadzieję że rozumiecie z czym mam problem.

Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Kamila S
czerwca 2016

Dot.: Kilka prostych pytań - Wejścia unikalne i sesje

Najlepszy Współtwórca
Użytkownicy to unikalne przeglądarki - czyli jedna osoba i 2 różne otwarte przeglądarki na tym samym lub rożnych urządzeniach to dla GA 2 użytkowników.
Sesje to inaczej odwiedziny. 30 min to domyślny czas bezczynności, po którym kończy się sesja (i zaczyna kolejna), nie limit czasu trwania sesji.
Odsłony - tak wszystkie odsłony.
Nowe / powracające sesje to proporcja pomiędzy sesjami pierwszymi a powtórnymi liczone w zadanym okresie czasu (w Twoim przypadki 30 dni).

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Kamila S
czerwca 2016

Najlepszy Współtwórca
Użytkownicy to unikalne przeglądarki - czyli jedna osoba i 2 różne otwarte przeglądarki na tym samym lub rożnych urządzeniach to dla GA 2 użytkowników.
Sesje to inaczej odwiedziny. 30 min to domyślny czas bezczynności, po którym kończy się sesja (i zaczyna kolejna), nie limit czasu trwania sesji.
Odsłony - tak wszystkie odsłony.
Nowe / powracające sesje to proporcja pomiędzy sesjami pierwszymi a powtórnymi liczone w zadanym okresie czasu (w Twoim przypadki 30 dni).

Student ✭ ✭
Czyli jeśli ta sama osoba przez tą samą przeglądarkę będzie wchodziła na moją stronę raz w miesiącu przez rok, to w raporcie miesięcznym jak i 12 miesięcznym pojawi się jako 1 użytkownik ?

Czy w takim razie konwersję lepiej jest analizować/optymalizować na podstawie wyłącznie nowych sesji (o ile jest taka możliwość w GA) czy jako mix nowych/powracających (jak to jest w standardzie) ? Bo może być taka sytuacja że dzięki mojej pracy konwersja na nowych się poprawi np. z 1% do 5%, ale powracających użytkowników będzie na tyle dużo (np. ze względu na panel klienta obecny na stronie), że w raportach konwersji nadal będzie 1%.

Najlepszy Współtwórca
1. Tak, nawet jeśli to nie ta sama osoba a ta sama przeglądarka (i urządzenie).

2. Ciekawe spostrzeżenia, ale:
- warto stosować dodatkowo inne segmenty dla oceny zachowań,
- proporcje nowych i powracających przy ocenie wsp, konwersji, wartości konwersji zazwyczaj są odwrotne ale to zleży od konkretnej sytuacji i rodzaju konwersji,
- możesz odfiltrować użytkowników korzystających z panelu np oznaczyć ich wcześniej jako klientów i nie brać pod uwagę w danym raporcie skoro już kupili tak by nie fałaszowali pomiaru,
- nowy / powracający rozpatrywane jest w czasie określonym w raporcie czyli:

1 użytkownik (przeglądarka) przychodzi 1 raz na mc przez 5 m-cy i:
- w raporcie za 5 mies będzie raz nowym a w kolejnych mies. będzie już traktowany jako powracający,
- w raporcie miesięcznym zawsze będzie nowym.

Student ✭ ✭

Dzięki.

1. A jak mogę to zrobić: - możesz odfiltrować użytkowników korzystających z panelu np oznaczyć ich wcześniej jako klientów i nie brać pod uwagę w danym raporcie skoro już kupili tak by nie fałaszowali pomiaru

2. I proszę w takim razie o poradę - to jak Twoim zdaniem powinnam analizować wejścia/konwersję, aby dane pokazujące konwersję były  były wiarygodne ? Może robić raporty miesięcznie licząc konwersje jako Liczba wysłanych wniosków/liczba użytkowników ? Dzięki temu będę porównywała co miesiąc jabłka do jabłek...

Najlepszy Współtwórca
1. Możesz np:
- oznaczyć użytkowników korzystających z panelu czy kupujących "Wymiarem niestandardowym" o konkretnej wartości i następnie podczas przeglądania raportów zastosować segment wykluczający użytkowników z takim wymiarem i określoną jego wartością,
- utworzyć segment wykluczający użytkowników (ważne użytkownik a nie sesja) jeśli był wcześniej na określonej stronie (to sprawdzi się tylko dla użytkowników którzy w czasie zadanym w raporcie odwiedzili kluczową stronę, która jest podstawą filtrowania)

Rozwiązanie pierwsze pozwala też odfiltrować ruch tych użytkowników do osobnego widoku i analizować pod innym kątem . Klient korzyta z usługi ma inne zachowanie i inne potrzeby.
Drugie ma wadę polegającą na tym, że filtr (segment) będzie działał tylko na danych z wybranego zakresu czasu.

2. Mój punkt widzenia.
Wsp. konwersji = (konwersje/sesje) *100%
Jednak nie każda sesja kupuje, bo nie zawsze użytkownik jest na odpowiednim etapie decyzji o zakupie i w kolejnych sesjach może mieć różne cele do zrealizowania.
Pierwsza sesja może mieć na celu poznanie usługi / produktu a np jedna z kolejnych zakup a jeszcze następne korzystanie z usługi.
Realizację danego celu (wsp.) moim zdaniem warto liczyć dla sesji, które miały taki cel / intencję. I tak dla każdego celu osobno.
Dla przykładu jeśli sesja nie obejmowała stron z produktem, listą produktów nie było możliwości dokonania zakupu więc może cel wizyty był inny niż zakup. Czasem użytkownik dociera na str produktu ale nie jeszcze w celu zakupu lecz poznania produktu (ogląda zakładki "dane techniczne") a dopiero w kolejnej sesji kupuje lub ma taki zamiar.
Inny przykład: forum powiązane ze sklepem internetowym. Użytkownicy korzystający z forum nie zawsze mają cel w postaci zakupu w tej samej sesji lub w ogóle Często to już klienci, którzy kupili lub osoby, które dopiero zbierają informację. A licząc ich wszystkie sesje mocno zaniżymy wsp. konwersji oraz zmniejszamy korelację pomiędzy

Tak więc segmentacja sesji nie tylko ze względu na źródło ale i na zachowanie (etap decyzji o zakupie, lub cel do zrealizowania) zmienią diametralnie i urealnią pogląd na sytuację.