Obecnie 221 forumowiczów jest online
Obecnie 221 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Kilka kampanii na koncie a Analytics

Student ✭ ✭

Mam pewien "problem", tylko nie wiem, czy go jasno opiszę, więc wybaczcie głupotę. 

W ramach MCK prowadzimy klientowi na 1 koncie 5 kampanii (trzy na sieć wyszukiwania i dwie na sieć reklamową), na trzy różne domeny. Klient chciałby podpiąć założyć Analytics dla tych trzech domen i podpiąć pod kampanie. Jak to ugryźć, skoro jest tylko jeden numer konta podrzędnego? Wydaje nam się, że się nie da? 

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: Kilka kampanii na koncie a Analytics

Najlepszy Współtwórca
Wszystko masz poprawnie zrobione tylko alerty po stronie GA dzialaja wedle scisle okreslonych regul. Jedna z regul mowi o tym, ze na kazda domene/strone powinno prowadzic tylko jedno konto Google AdWords. Stad komunikat Emotikon: Szczęśliwy

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Najlepszy Współtwórca
Można kombinować z takim łączeniem, ale najbezpieczniej jest, gdy jedna strona ma swoje konto adwords i analytics.

Więc zapewne macie takie rozbicie - od razu sugestia

strona A - dedykowane konto adwords i analytics
kampania na sieć reklamową
kampania na sieć wyszukiwania

strona B - dedykowane konto adwords i analytics
kampania na sieć reklamową

strona C - dedykowane konto adwords i analytics
Dominik Myślak

Student ✭ ✭
No właśnie niestety nie mamy, polityka firmy zmusiła nas do zrobienia pięciu kampanii dla tego jednego klienta na jednym koncie... Czyli w tym momencie bez rozbicia nie da rady?

Najlepszy Współtwórca
Da się, ale Ci nie doradzę jak zrobić najlepiej - nie pamiętam czy lepiej podzielić na widoki czy usługi, bądź utworzyć sobie segmenty - wiem, że dane mogą nie być wiarygodne.
Dominik Myślak

Najlepszy Współtwórca
Jesli masz Analytics dla roznych stron w osobnych uslugach to nie powinno byc problemu.

Wschodząca Gwiazda
Prowadzimy dla jednego z naszych klientów kilka kampanii w ramach jednego konta. Kampanie prowadzą do 3 różnych domen. Do tego są podłączone dwa oddzielne konta Analytics, przy czym na jednym z nich są skonfigurowane 3 usługi (z czego 2 są podpięte do AdWords).

Niby wszystko działa, ale jakiś czas temu zaczęły się w Analytics pojawiać dziwne komunikaty typu:
Docelowy URL reklamy abc.xyz na koncie AdWords XYZ:12345678 wygenerował dużą liczbę kliknięć, ale liczba sesji jest niższa od oczekiwanej, ponieważ strona nie została oznaczona tagami kodu śledzenia Google Analytics dla UA-12345678-1. Zamiast tego strona zawiera kod śledzenia dla UA-12345678-2.

Problem w tym, że na stronie reklamowanej stronie abc.xyz jest umieszczony faktycznie kod śledzenia UA-12345678-2 i to jest prawidłowy kod, więc nie wiem z czym jest problem, bo kod identyfikator UA-12345678-1 jest przypisany do drugiej reklamowanej domeny.

W związku z tym faktycznie rozwiązanie, jakie sugeruje Dominik było by najbezpieczniejsze. Chyba, że coś jednak mamy źle skonfigurowane, ale kilka razy to sprawdzaliśmy i teoretycznie jest w porządku.
Tomasz Ciepłucha
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Najlepszy Współtwórca
Wszystko masz poprawnie zrobione tylko alerty po stronie GA dzialaja wedle scisle okreslonych regul. Jedna z regul mowi o tym, ze na kazda domene/strone powinno prowadzic tylko jedno konto Google AdWords. Stad komunikat Emotikon: Szczęśliwy

Wschodząca Gwiazda
Wielkie dzięki za wyjaśnienie, bo szczerze mówiąc było to trochę frustrujące i jakby klient mnie o to zapytał, to bym nie wiedział co mu odpowiedzieć.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Przyjemnosc po mojej stronie.

Reguly sa po to zeby je lamac Emotikon: Mrugający

Najlepszy Współtwórca
ważne, żeby się nie dać złapać Emotikon: Mrugający
Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
Jest tylko jeden problem.

Podczas porównywania modelów atrybucji Analytics bierze koszty pochodzące ze wszystkich kampanii AdWords.

Czyli jak na jednym koncie AdWords mam kilka kampanii reklamujących strony pod różnymi domenami i do tego konta AdWords podczepię różne konta Analytics to zostaną one wszystkie ze sobą powiązane.

Efekt jest taki, że mam zawyżone koszty CPA bo konwersje są podliczone prawidłowo, a koszty są sumowane ze wszystkich kampanii.

Jeśli ktoś nie porównuje modelów atrybucji wówczas faktycznie może zignorować alerty.
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
jedna reklamowana strona >> jedno konto AdWords >> jedno konto analytics
Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
Oczywiście tak jest najbezpieczniej i to już wiem, tylko co zrobić jeśli już mamy skonfigurowane inaczej.
Poza tym czasem klient chce reklamować kilka stron ale korzystając z jednego budżetu. Mając kampanie na jednym koncie AdWords jest to możliwe, jeśli mamy je na różnych kontach - wówczas już nie.

Nie wiem czemu Google umożliwia powiązanie kilku kont Analytics z jednym kontem AdWords skoro potem wychodzą takie krzaczki.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭ ✭

Tomasz, klienci chcą różne rozwiązania nie zdając sobie sprawy z ograniczeń. Natomiast osoba, która kontaktuje się z klientem powinna znać ograniczenia i proponować rozwiązania, które będą optymalne. Dla klienta, który chce przeznaczyć X zł na reklamowanie np. 3 domen, można zaproponować, że X zł na początku miesiąca wpłaci agencji, a agencja te środki będzie wpłacać sukcesywnie na każde z 3 kont oceniając zapotrzebowanie na podstawie efektów.

Ale to już oczywiście tylko teoretyzowanie. Z tym klientem trzeba byłoby teraz wszystko ustalać od nowa, a to oczywiście nie z każdym klientem ma sens.

Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Wschodząca Gwiazda
Ja tylko podałem przykład. Zalet posiadania wszystkich kampanii na jednym koncie na pewno jest więcej niż tylko wspólny budżet i to akurat w tym momencie nie stanowi problemu.
Problemem jest to, że przy reklamowaniu różnych domen na tym samym koncie AdWords jest zgrzyt w przesyłaniu danych dl kont Analytics.
A pytanie to nie jak do tego nie dopuścić (to już wszyscy doskonale wiedzą), tylko co zrobić by go wyeliminować jeśli już się ma taką sytuację.
Tomasz Ciepłucha