Obecnie 261 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Kanały i parametry UTM

Student ✭ ✭

Witam,

mam kilka pytań odnośnie kanałów w Google Analitycs i parametrów UTM - dzięki za dokładną pomoc - wiem że jesteście najlepsi Emotikon: Szczęśliwy

1. Parametry wymagane to źródło, medium oraz kampania. Jednocześnie wiem, że Google Analitycs ma już zaszyte własne oznaczenia domyślne. Gdzie znajdę ich listę i jak mam oznaczać swoje kampanie np. na facebooku, adwords, adkontekst lub w sieci reklamowej GDN,żeby te dane
nie zaczęły się mieszać ze sobą. Tzn. żebym całą aktywność darmową i płatną z facebooka widział jako ruch z facebooka, a nie jako np. odesłanie.

2. Czy warto tagować kampanie Adwords w sieci wyszukiwania ? Źródło, kampanie i frazy i tak są widoczne w raportach z automatu, w ramach sekcji Pozyskiwanie->Adwords

W sekcji Konwersje->Ścieżki wielokanałowe, w Google analitycs używa polskich nazwy kanałów m.in. Odesłania, Bezpłatne wyniki wyszukiwania.
Jednocześnie w sekcji Pozyskiwanie->Cały ruch->Kanały, widzę nazwy kanałów po angielsku - Organic search, referral, Social, Direct, (Other).
Z czego to wynika ?

3. Z czego wynika fakt, że ruch z forum A widoczny jest jako kanał Referral, a z forum B jako (Other) ? czy mogę ten błąd ręcznie poprawić?

4. Na koniec, czy możecie mi podać kilka przykładów, jak prawidłowo i sensownie oznaczyć kampanie płatny ruch z Adkontekt, Adwords search i GDN

Dzięki

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Kamila S
września 2015

Dot.: Kanały i parametry UTM

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Hej,

1. UTMy stosuj w linkach z działań marketingowych np. na facebooku. Zmieniaj nazewnictwo w medium. Dla reklam Facebook Ads dawaj np. cpc, a dla postów na ścianie np. wall. Wtedy ruch ze zrodla, ktore bedzie stale np. facebook, bedzie pokazywal w ramach niego rozne aktywnosci z medium. 

2. Kampanie AdWords warto tagować za pomocą autotagowania: 

https://support.google.com/adwords/answer/1752125?hl=pl

3. O zgrupowaniu kanalow mozesz poczytac tu https://support.google.com/analytics/answer/1191184?hl=pl i tu https://support.google.com/analytics/answer/1250116?hl=pl

4. domena.pl/?utm_source=Adkontekt&utm_medium=cpc&utm_campaign=testowa reszte (search i GDN) zrobi za Ciebie autotagowanie parametrem GCLID.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Kamila S
września 2015

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Hej,

1. UTMy stosuj w linkach z działań marketingowych np. na facebooku. Zmieniaj nazewnictwo w medium. Dla reklam Facebook Ads dawaj np. cpc, a dla postów na ścianie np. wall. Wtedy ruch ze zrodla, ktore bedzie stale np. facebook, bedzie pokazywal w ramach niego rozne aktywnosci z medium. 

2. Kampanie AdWords warto tagować za pomocą autotagowania: 

https://support.google.com/adwords/answer/1752125?hl=pl

3. O zgrupowaniu kanalow mozesz poczytac tu https://support.google.com/analytics/answer/1191184?hl=pl i tu https://support.google.com/analytics/answer/1250116?hl=pl

4. domena.pl/?utm_source=Adkontekt&utm_medium=cpc&utm_campaign=testowa reszte (search i GDN) zrobi za Ciebie autotagowanie parametrem GCLID.

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭

Czyli mam nie używać utm_source w przypadku pkt1 ? Ale ten parametr jest obowiązkowy... I nie wiem, czy jako source mam podać facebook, Facebook, a może jeszcze inaczej, żeby Analitycs wiedziało że to ten Facebook Emotikon: Szczęśliwy

Ad2 - a z czego wynika ta różnica w angielskim/polskim nazewnictwie ?

Najlepszy Współtwórca
Source = zrodlo. Masz uzywac. Zmieniaj wartosc medium.

O jakim nazewnictwie piszesz?

Student ✭ ✭
W sekcji Konwersje->Ścieżki wielokanałowe, w Google analitycs używa polskich nazwy kanałów m.in. Odesłania, Bezpłatne wyniki wyszukiwania.

Jednocześnie w sekcji Pozyskiwanie->Cały ruch->Kanały, widzę nazwy kanałów po angielsku - Organic search, referral, Social, Direct, (Other).

Najlepszy Współtwórca
Zgrupowania kanałów zawierają w sobie źródła. Niestety nazw zgrupowań tłumacz nie dotłumaczył Emotikon: Mrugający

Wschodząca Gwiazda

Grupowanie kanałów ścieżek wielokanałowych jest zupełnie niezależne od grupowania kanałów (Default Channel Grouping), które występuje w pozostałych raportach.

Jeśli chcesz mieć polskie nazwy wejdź do Administracja i z poziomu widoku wybierz Ustawienia kanałów->Grupowanie kanałów.

Tam możesz poprawić etykiety wszystkich kanałów lub skopiować całe grupowanie i na jej podstawie utworzyć nowe.

Natomiast w przypadku grupowania kanałów ścieżek wielokanałowych możemy utworzyć własne grupowanie bezpośrednio z poziomu raportu poprzez skopiowanie domyślnego szablonu lub utworzenie niestandardowego grupowania od zera.

grupowanie-kanalow-sciezek-wielokanalowych.png

To co zmienimy w  Ustawienia kanałów->Grupowanie kanałów dla widoku nie przekłada się na grupowanie kanałów ścieżek wielokanałowych i na odwrót.

Tomasz Ciepłucha

Wschodząca Gwiazda
I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz:
"Edycja domyślnego grupowania kanałów danego widoku danych powoduje trwałą zmianę klasyfikacji nowego ruchu. Nie ma jednak wpływu na dane historyczne."

Mówiąc inaczej, jeśli zmieniamy tylko nazwy etykiet to wszystko okej. Ale jeśli modyfikujemy istniejące kanały lub tworzymy nowe to będzie do nich "zbierany" ruch dopiero od modyfikacji.

Natomiast tworząc kopię grupowania kanałów możemy modyfikować kanały i od razu widzimy zmiany również dla danych historycznych.

Minusem jest to, że trzeba się przełączać na to własne grupowanie, chyba że ktoś wie, jak własne grupowanie ustawić domyślnym.
Tomasz Ciepłucha