Obecnie 320 forumowiczów jest online
Obecnie 320 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Jak zliczyć w analyticsie użytkowników korzystających z Adblocka

Nowicjusz ✭

Może ktoś podpowiedzieć czy da się ustawić taką analizę w analyticsie która pokaże ilu na danej stronie jest adblokowców?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: Jak zliczyć w analyticsie użytkowników korzystających z Adblocka

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Obawiam się, że ten sposób zadziała tylko wtedy, jeśli na stronie są publikowane reklamy AdSense.
Ten element będzie miał wartość null
var ad = document.querySelector("ins.adsbygoogle");
i dalszy kod nie będzie w ogóle wykonywany.

Natomiast w celu sprawdzania czy używany jest adblock na każdej stronie, bez względu na to, czy są na niej reklamy AdSense, czy nie można użyć dużo prostszej metody.

Definiujemy w kodzie strony zmienną javascript np. tak:

<script>

var isAdBlock = 1;

</script>

A następnie tworzymy skrypt .js o nazwie advertising.js w którym nadpisujemy wartość tej zmiennej:
isAdBlock = 0;

Dołączamy ten skrypt w kodzie strony:
<script src="/advertising.js"></script>

Teraz wystarczy, że sprawdzimy jaką wartość ma zmienna isAdBlock. Jeśli jest  to 1 to znaczy, że skrypt został zablokowany przez AdBlocka i zmienna nie została nadpisana. Jeśli ma wartość 0 - skrypt został wczytany - nie ma adblocka.

Wartości isAdBlock możemy użyć bezpośrednio przesyłając zdarzenie do Analyticsa.

Dla UA będzie to:

ga("send","event","adblock",isAdBlock);

Ale lepiej jest przesłać to nie jako zdarzenie, ale jako niestandardowy wymiar, wówczas oszczędzamy hity Emotikon: Szczęśliwy

Czyli najpierw w Administracja -> Usługa ->Niestandardowe definicje ->Niestandardowe wymiary dodajemy nowy niestandardowy wymiar z zakresem na hit'a o nazwie np. isAdBlock, a potem w kodzie dodajemy linię:

ga('set', 'dimension1', isAdBlock);

dimension1 - to numer naszego wymiaru niestandardowego. Jeśli w GA mamy kilka wymiarów to oczywiście w powyższej komendzie musimy użyć właściwej cyferki.

Powyższa linia powinna zostać dodana po ga("create"...) i przed ga("send","pageview");

Potem w raportach możemy użyć jako dodatkowego wymiaru naszego niestandardowego wymiaru isAdBlock.

Jeśli chcemy, by ten wymiar był również dostępny dla przesyłanych zdarzeń możemy zamiast "hit" zdefiniować zakres na "sesje". Zakładając, że nikt nie będzie zmieniał ustawień AdBlocka podczas korzystania ze strony wszystko będzie się ładnie zliczać.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Najlepszy Współtwórca
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Obawiam się, że ten sposób zadziała tylko wtedy, jeśli na stronie są publikowane reklamy AdSense.
Ten element będzie miał wartość null
var ad = document.querySelector("ins.adsbygoogle");
i dalszy kod nie będzie w ogóle wykonywany.

Natomiast w celu sprawdzania czy używany jest adblock na każdej stronie, bez względu na to, czy są na niej reklamy AdSense, czy nie można użyć dużo prostszej metody.

Definiujemy w kodzie strony zmienną javascript np. tak:

<script>

var isAdBlock = 1;

</script>

A następnie tworzymy skrypt .js o nazwie advertising.js w którym nadpisujemy wartość tej zmiennej:
isAdBlock = 0;

Dołączamy ten skrypt w kodzie strony:
<script src="/advertising.js"></script>

Teraz wystarczy, że sprawdzimy jaką wartość ma zmienna isAdBlock. Jeśli jest  to 1 to znaczy, że skrypt został zablokowany przez AdBlocka i zmienna nie została nadpisana. Jeśli ma wartość 0 - skrypt został wczytany - nie ma adblocka.

Wartości isAdBlock możemy użyć bezpośrednio przesyłając zdarzenie do Analyticsa.

Dla UA będzie to:

ga("send","event","adblock",isAdBlock);

Ale lepiej jest przesłać to nie jako zdarzenie, ale jako niestandardowy wymiar, wówczas oszczędzamy hity Emotikon: Szczęśliwy

Czyli najpierw w Administracja -> Usługa ->Niestandardowe definicje ->Niestandardowe wymiary dodajemy nowy niestandardowy wymiar z zakresem na hit'a o nazwie np. isAdBlock, a potem w kodzie dodajemy linię:

ga('set', 'dimension1', isAdBlock);

dimension1 - to numer naszego wymiaru niestandardowego. Jeśli w GA mamy kilka wymiarów to oczywiście w powyższej komendzie musimy użyć właściwej cyferki.

Powyższa linia powinna zostać dodana po ga("create"...) i przed ga("send","pageview");

Potem w raportach możemy użyć jako dodatkowego wymiaru naszego niestandardowego wymiaru isAdBlock.

Jeśli chcemy, by ten wymiar był również dostępny dla przesyłanych zdarzeń możemy zamiast "hit" zdefiniować zakres na "sesje". Zakładając, że nikt nie będzie zmieniał ustawień AdBlocka podczas korzystania ze strony wszystko będzie się ładnie zliczać.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Ciekawe i proste rozwiązanie. Warunkiem skuteczności jest rozpoznawanie pliku (nazwy pliku) "advertising.js" przez AdBlocker'a jako reklamy. Działa na Firefox z adblockerem i QupZilla z wbudowanym adblockiem. A czy można utworzyć taki segment?

Wschodząca Gwiazda
Oprogramowanie do blokowania reklam nie rozpoznaje reklam samych w sobie tylko pewne określone nazwy w plikach/adresach, które wskazują, że może to być reklama.
Przykładowo AdBlock Plus w Firefox korzysta z listy "easylist":
https://easylist-downloads.adblockplus.org/easylist.txt
A tam na liście jednym z blokowanych plików jest między innymi plik pasujący do wzorca "/advertising." Tak naprawdę można nazwać plik w dowolny sposób, który pasuje do typowych wzorców blokowanych przez adblockery.

Jeśli chodzi o tworzenie segmentu to możesz stworzyć segment na podstawie niestandardowego wymiaru korzystając z warunków zaawansowanych.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Student ✭

Utworzenie segmentu póki co bez rezultatu. Próbowałem z różnymi warunkami: ściśle pasuje, zaczyna się itd. do 1, dostaję cały czas 0%. Utworzyłem nową zmienną z wartościami tekstowymi "Y" i "N" i plikiem "advertising_.js", też z tej listy. Wynik niestety ten sam. Natomiast raport niestandardowy wydaje się działać.

Wschodząca Gwiazda
Sprawdź, czy zmienna niestandardowa jest w ogóle wysyłana do GA używając trybu debugowania GA dostępnego we wtyczce tag assistant jeśli jest to zobacz w dowolnym raporcie dodając jako wymiar dodatkowy twój wymiar niestandardowy, jaki stworzyłeś, czy są jakieś wartości.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Student ✭

Wymiar dodatkowy działa od samego początku. Zarówno w wersji liczbowej 1, 0 jak i tekstowej "Y", "N". Dlatego to rozwiązanie jest O. K. Wyniki są wiarygodne po przeprowadzonych testach. Natomiast w raportach niestandardowych też dostaję takie same, poprawne wartości. Tylko podczas tworzenia segmentu jest jakiś problem. W warunkach podaję tylko isAdBlock ściśle pasuje do 1. Ciekawe, po wpisaniu isAdBlock ściśle pasuje do isAdBlock działa. Otrzymałem takie same wyniki przy segmencie połączonym z wymiarem dodatkowym.  Trochę nielogiczne. Niestety, te moje dociekania są niewiele warte.

Wschodząca Gwiazda
Ja też zrobiłem kilka testów i nie wiem dlaczego, ale jak miałem ustawione wartości na 0 i 1 to wymiar mi się przesyłał, ale w żadnym raporcie nie był widoczny. Dopiero jak zmieniłem na wartości tekstowe enabled/disabled to mam w raportach i mogę bez problemu utworzyć na tej podstawie segment.
Tomasz Ciepłucha

Wschodząca Gwiazda
Dzisiaj sprawdziłem jeszcze raz z wartościami 0 i 1 jako tekst i liczba i wszystko się ładnie zlicza, pokazuje w raportach i nie ma problemu z utworzeniem segmentu.
Wniosek jest taki, że po utworzeniu nowego wymiaru niestandardowego należy trochę odczekać.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Spróbuję jeszcze u siebie. Niestety popełniłem błąd w ścieżce dostępu do pliku js, czyli wydawało mi się, że działa. Czy jest jakiś przybliżony czas od utworzenia wymiaru niestandardowego do poprawnego działania? Przygotuję się jeszcze teoretycznie do tego zadania.