AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 214 forumowiczów jest online
Obecnie 214 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Jak ustawić cel śledzenia konwersji w buttonie

Nowicjusz ✭ ✭

Witam,

mam mały problem. Chciałem zaaplikować CEL do kodu strony, a mianowicie do button, aby móc śledzić konwersję zapytań o produkt.

Standardowo kod wygląda tak:

[button_red url="mailto:zapytania@xxx.pl?subject=zapytanie o produkt x" target="_self"']ZAPYTAJ O PRODUKT[/button_red]

Ustawiłem cel jako zdarzenie wpisałem dane i umieściłem je w skrypcie. Niestety Analytics nie sczytuje danych.

Nie sczytuje ich również z takiego kodu, który nie jest wpisany do buttona:

<a onclick="_gaq.push(['_trackEvent', 'kategoria', 'e-mail', 'etykieta']);" href="mailto:zapytanie@xxx.pl" target="_blank">ZAPYTAJ O CENĘ PRODUKTU</a>

Czy w skrypcie strony muszę umieszczać jakiś dodatkowy kod?

Będę wdzięczny jeśli powiedzie mi co robię źle... Emotikon: Smutny

Pozdrawiam, 

Odpowiedź eksperta 3verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: Jak ustawić cel śledzenia konwersji w buttonie

Profesjonalista ✭

Tak jak napisałem tu: https://www.pl.adwords-community.com/t5/Google-Analytics-i-%C5%9Bledzenie/Jak-utworzy%C4%87-cel-klik...
spróbuj zamienić onclick na onmousedown w linku czyli

<a onmousedown="_gaq.push(['_trackEvent', 'kategoria', 'e-mail', 'etykieta']);" href="mailto:zapytanie@xxx.pl" target="_blank">ZAPYTAJ O CENĘ PRODUKTU</a>

jeśli chodzi o przycisk to nie wiem jakie ten BBCode obsługuje atrybuty. Możesz spróbować np tak:

[button_red url="mailto:zapytania@xxx.pl?subject=zapytanie o produkt x" target="_self" onmousedown="_gaq.push(['_trackEvent', 'kategoria', 'e-mail', 'etykieta']);"]ZAPYTAJ O PRODUKT[/button_red]

zobaczysz czy kod się wogóle wygeneruje na stronie czy onmousedown zostanie wycięte. Jak się wygeneruje to trzeba sprawdzić czy nie będzie problemu z nawiasami kwadratowymi umieszczonymi w kodzie. Jak się nie wygeneruje to można to zrobić inaczej: dodać do tego buttona jakieś id i napisać kawałek javascript który przypisze do zdarzenia click czy mousedown dla tego buttona odpowiedni kod. Zakładając że jakoś możesz umieścić javascript na stronie... przydało by się więcej szczegółów: możesz dodawać kod na stronę tylko za pomocą edytora obsługującego BBCode czy inaczej? może to jakieś gotowe rozwiązanie WordPress, Drupal, phpBB, inne...? na razie trochę mogę tylko pozgadywać co z tym zrobić Emotikon: Mrugający

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Profesjonalista ✭

Tak jak napisałem tu: https://www.pl.adwords-community.com/t5/Google-Analytics-i-%C5%9Bledzenie/Jak-utworzy%C4%87-cel-klik...
spróbuj zamienić onclick na onmousedown w linku czyli

<a onmousedown="_gaq.push(['_trackEvent', 'kategoria', 'e-mail', 'etykieta']);" href="mailto:zapytanie@xxx.pl" target="_blank">ZAPYTAJ O CENĘ PRODUKTU</a>

jeśli chodzi o przycisk to nie wiem jakie ten BBCode obsługuje atrybuty. Możesz spróbować np tak:

[button_red url="mailto:zapytania@xxx.pl?subject=zapytanie o produkt x" target="_self" onmousedown="_gaq.push(['_trackEvent', 'kategoria', 'e-mail', 'etykieta']);"]ZAPYTAJ O PRODUKT[/button_red]

zobaczysz czy kod się wogóle wygeneruje na stronie czy onmousedown zostanie wycięte. Jak się wygeneruje to trzeba sprawdzić czy nie będzie problemu z nawiasami kwadratowymi umieszczonymi w kodzie. Jak się nie wygeneruje to można to zrobić inaczej: dodać do tego buttona jakieś id i napisać kawałek javascript który przypisze do zdarzenia click czy mousedown dla tego buttona odpowiedni kod. Zakładając że jakoś możesz umieścić javascript na stronie... przydało by się więcej szczegółów: możesz dodawać kod na stronę tylko za pomocą edytora obsługującego BBCode czy inaczej? może to jakieś gotowe rozwiązanie WordPress, Drupal, phpBB, inne...? na razie trochę mogę tylko pozgadywać co z tym zrobić Emotikon: Mrugający

Nowicjusz ✭ ✭
Strona działa pod wordpressem. Generalnie z onmousedown w linku nie ma problemu.

Za to w buttonie jest problem z nawiasem jak mówiłeś: http://www.dabrowent.pl/odkurzacz-centralny-seria-i-one/...

Generalnie ten kod nadal nie sczytuje danych chociaż cel skonfigurowany jest jako zdarzenie:

Profesjonalista ✭
na stronie masz GTM więc proponuję zacząć od tego
https://support.google.com/tagmanager/answer/3420054?hl=pl#ClicksOnLinks

Na stronie nie masz zdefiniowanego gaq żeby tak wysyłać zdarzenia do analytics. zrób to przez tag managera.

Nowicjusz ✭ ✭
Ok dodałem zdarzenie....

...A macie jakieś pomysły jak ubrać kod buttona?

Profesjonalista ✭
a może ten edytor ma opcję bezpośredniego wklejania kodu html zamiast wysiwyg? wkleiłbyś wtedy normalnie kod <a href=.... z klasą button_red i swoim zdarzeniem onmousedown bo widzę że ten bbcod po prostu dodaje klasę do linka

Nowicjusz ✭ ✭
Zrobiłem coś takiego - tylko zdjęty jest kwadratowy nawias w sekcji zdarzenia... jak myśli Marcin S - będzie sczytywało?

[button_red url="mailto:zapytania@dabrowent.pl?subject=zapytanie o I one" target="_blank" onmousedown="_gaq.push('_trackEvent', 'odkurzacz', 'e-mail', 'i.one');"]ZAPYTAJ O PRODUKT [/button_red]

Nowicjusz ✭ ✭
Jednak nie sczytuje danych... może jeszcze jakieś pomysły?

Wschodząca Gwiazda
jezeli chodzi o strone dabrownet to ma on już kod universal analytics, a wtedy to wyglada nieco inaczej tutaj masz specyfikacje https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/events?hl=pl

Wschodząca Gwiazda

Łukasz twój link w kodzie strony (html) wygląda tak  :

<a class="button red" href="mailto:zapytania@dabrowent.pl?subject=zapytanie o cmo19hp" target="_self">ZAPYTAJ O PRODUKT</a>

Raczej na pewno usuwany jest dla bezpieczeństwa kod javascript z BBcoda i dlatego nie masz w kodzie zdefiniowanego zdarzenia dla GA. Musisz to ominąć przez poprawienie skryptu, który generuje przycisk i w nim zrobić automatyczne generowanie kodu javascript ze zdarzeniem.

Adaśko

Nowicjusz ✭
Możesz spróbować nadać id temu buttonowi (o ile twój BBCode obsługuje) i potem w swoim pliku z JavaScriptem dodać kod, który wyśle zdarzenie po kliknięciu w to id.

Najlepszy Współtwórca
Takie cuda juz lepiej zrobic za pomoca Google Tag Managera z Click Listenerem. Prosciej i przyjemniej Emotikon: Szczęśliwy