Obecnie 244 forumowiczów jest online
Obecnie 244 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Google Analytics - implementacja ABR autorstwa Glenna Gabe'a

Student ✭ ✭ ✭

Witam, mam pytanie, zaimplementowałem kod do mierzenia rzeczywistego współczynnika odrzuceń wg strony http://searchenginewatch.com/sew/how-to/2322974/how-to-implement-adjusted-bounce-rate-abr-via-google... z uwagi na charakter witryny - współczynnik odrzuceń spadł do tego rzeczywistego, ale mam wrażenie że spadły mi także ilość sesji (o 25%) i wzrosła ilość odsłanianych podstron - czy to możliwe? Nadmienię, że jednocześnie z implementacją, przeniosłem kod UA ze struktury strony do GTM

Odpowiedź eksperta 2verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: Google Analytics - implementacja ABR autorstwa Glenna Gabe'a

Wschodząca Gwiazda
Czy ustawiłeś pole "Działanie niezwiązane z interakcją" na "Prawda" w konfiguracji tagu wysyłającego zdarzenie?
Bo jeśli nie - to to jest przyczyna obniżenia współczynnika odrzuceń.
Domyślnie wysyłając zdarzenie do GA ma ono wpływ na współczynnik odrzuceń, gdyż jest traktowane jako interakcja użytkownika na stronie.
Czyli w Twoim przypadku użytkownik wchodzi na stronę, odpala się tag GA przekazujący odsłonę, na następnie po załadowaniu skryptu pogodowego odpala się tag GA przekazujący zdarzenie. Nawet jak użytkownik wyjdzie to i tak nie będzie odrzucenia.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Najlepszy Współtwórca
Trudno powiedzieć jak to poustawiałeś w GTM

Student ✭ ✭ ✭

W zasadzie wg wskazówek w tym artykule. A gdzie mogłem popełnić błąd - gdzie szukać?

Najlepszy Współtwórca
Reguły, ustawienia, instalacja GTM

Nowicjusz ✭ ✭
Maciek, znalazłem chyba błąd, ten problem nie wiąże się z przedstawioną powyżej implementacją, ale skrytem wysyłającym pogodę do UA - http://www.simoahava.com/web-development/universal-analytics-weather-custom-dimension/ - po historii wersji widzę że problem wystąpi w momencie gdy dodałem zdarzenie "Wait for weather" opisywane w tym artykule w sekcji "Edit your GA tag" - wyedytowałem swój główny tag UA i mam tam teraz dwie reguły - jedna to odpalanie "Wszystkie strony" - standardowo, druga to właśnie zdarzenie "Wait for weather" na wszystkich podstronach? Dlaczego tak się może dziać? Na pewno mam fałszywie zliczaną ilość odsłoniętych podstron.

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Nowicjusz ✭ ✭
Tomek, co masz na myśli, mam problem z interpretacją tego postu

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

W tym poście, do którego link podałeś (http://www.simoahava.com/web-development/universal-analytics-weather-custom-dimension/ ) na dole są dodatkowe uwagi i jedna z nich to wysyłanie niestandardowych wymiarów przez zdarzenia (EDIT IV).

Nie wczytywałem się w cały artykuł, ale jeśli Twój tag GA jest wyzwalany dopiero w momencie otrzymania danych o pogodzie to tu może leżeć problem ze zmniejszeniem ilości sesji, gdyż czasem odpowiedź z serwisu pogodowego może przychodzić po kilku sekundach, gdy użytkownik opuści już stronę i tag GA w ogóle się nie uruchamia.

W związku z tym lepiej jest odpalić tag GA od razu, natomiast niestandardowy wymiar dot, pogody wysłać drugim tagiem jako zdarzenie.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
Dzięki Tomek, tak też zrobię i będę testował. Pozdrawiam

Student ✭ ✭ ✭
Witam. Mam nadal problem z tą prognozą pogody. Dane zagregowane w GA są ok - mam współczynnik odrzuceń na prawidłowym poziomie, resztę metryk także. Prognozę pogody wrzuciłem sobie jako segmenty. Gdy porównuję dane to tu mam współczynnik odrzuceń obniżony (nominalna wartość ok. 20%, a tu wypada mi 5%). Pogodę zrobiłem drugim tagiem jako zdarzenie jak wspominałeś. Czy dla tej częsci użytkowników dane się dublują? Standardowy tag mam jako pageview, pogodę jako event.
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Wschodząca Gwiazda
Czy ustawiłeś pole "Działanie niezwiązane z interakcją" na "Prawda" w konfiguracji tagu wysyłającego zdarzenie?
Bo jeśli nie - to to jest przyczyna obniżenia współczynnika odrzuceń.
Domyślnie wysyłając zdarzenie do GA ma ono wpływ na współczynnik odrzuceń, gdyż jest traktowane jako interakcja użytkownika na stronie.
Czyli w Twoim przypadku użytkownik wchodzi na stronę, odpala się tag GA przekazujący odsłonę, na następnie po załadowaniu skryptu pogodowego odpala się tag GA przekazujący zdarzenie. Nawet jak użytkownik wyjdzie to i tak nie będzie odrzucenia.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭

Tomek, tak mam to ustawione, to było w artykule dodatkowym do którego podesłałeś link.

Wschodząca Gwiazda
W takim razie nie wiem, co może stanowić problem. Musiałbyś podać adres strony, by móc coś dokładniej sprawdzać.
Tomasz Ciepłucha