Obecnie 242 forumowiczów jest online
Obecnie 242 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Google Analytics - Problem z naliczaniem statystyk

Nowicjusz ✭

Witam,

Od pewnego czasu mam dosyć spory problem ze statystykami Google Analytics, mniej więcej miesiąc temu założyliśmy na nowo statystyki Google Analytics i dodaliśmy je na nowo do kodu naszej nowej strony. Właśnie wtedy drastyczne w analizach Google spadły nam odwiedziny. Poza statystykami Google posiadamy również statystyki prowadzone przez hosting i one nadal są na tym poziomie, na którym były (aktualnie często ponad 10-cio krotnie wyższym, niż Google Analytics, dla przykładu, gdy na hostingowych statystykach, które się kiedyś zgadzały z Google Analytics jest danego dnia 10tys. PageViews, 5tys. Visits i 110tys. Hits, to na Google jest 3tys. Pageviews, 689 Visits i 590 Unique Visitors). Usiłowaliśmy stworzyć jeszcze raz konto Google Analytics (tym razem Basic) myśląc, że to winna ich nowego algorytmu, jest problem nadal był ten sam, później próbowaliśmy dokonać tego samego jeszcze na innym mailu rejestrując analityki i dokładnie problem powracał.

Google Analytics działa na podstawie JS i ciasteczek, dlatego też sprawdziłem, czy na stronie nie działa coś co by zakłócało, ale ani w konsoli nie widzę błędów z tym związanych, ani skryptów, które by mogły kolidować. Strona stoi na CMS'ie Joomla!, więc domyślnie używa biblioteki Mootools, ma również podpiętą bibliotekę jQuery w trybie noConflict - nie powinien więc robić problemów. Nie ma na stronie również niczego, co by ograniczało zapis ciasteczek - a ponad 90% użytkowników raczej nie ma wyłączonego zapisu cookies.

Niestety Google nie posiada jakiegoś ogólnego supportu, czy też supportu związanego z innymi usługami poza reklamami z tego co dostałem informację od firmy - a tam nie mają pojęcia na ten temat, stąd też wrzucam temat na to forum.

Może ktoś spotkał się wcześniej z takim przypadkiem? Adres strony to: virtualstudy.pro, może rzuci się Wam w oczy coś, co by mogło powodować taki konflikt, a może problem leży po stronie Google?

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: Google Analytics - Problem z naliczaniem statystyk

Najlepszy Współtwórca
@DanielG virtualstudy.pro/AkademiaAnalytics i przekierowalo na glowna virtualstudy.pro/pl/. Wczoraj 404 nie dzialala na pewno, ale tu mam sie robi OT Emotikon: Mrugający

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Najlepszy Współtwórca

Dość dziwna sytuacja.

Testowałeś powrót do starego konta i kodu?

Nowicjusz ✭
Nie, ale sprawdzałem stary i nowy kod i oba były identyczne, nawet linki do skryptu były te same. Jedyna różnica to numer powiązany z kontem, ale te zakładałem 3 razy, raz na nowych statystykach GA (wtedy z nowym kodem) i 2 razy na Basic'u (z identycznym kodem do skryptu co wcześniej) i zawsze ten sam efekt.

Nowicjusz ✭
Witaj,

proponuję przenieś kod do sekcji <head>. Najlepiej przed tą linijką: <style type="text/css">.
Swoją drogą strona trochę długo się wczytuje (sporo js jest wywoływane przez stronę). Ewentualnie zamieniłbym kod bieżący na kod uniwersalny. Miałem identyczny problem i o dziwo pomogło..

Pozdrawiam.

Najlepszy Współtwórca
@DanielG z czystej ciekawosci zapytam dlaczego zmieniles kod Google Analytics na nowy?
Czy ustawienia konta/uslugi/profilu Google Analytics sa identyczne na nowym jak i na starym koncie?
Czy mozesz zdardzic jaki miales bounce rate przed zmiana kodu Google Analytics na nowy?

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

@PawełWarżała - niestety nie pomogło. Chyba, że mieliśmy na myśli inną wersję skryptu GA?

@Maciej Lewiński - zmienialiśmy analityki, gdyż zmianie uległa domena oraz strona została stworzona na nowo, dlatego chcieliśmy mieć zupełnie nowe statystyki zaczynające się od momentu startu nowej strony, ustawienia jak i kod są identyczne, jak w przypadku starej wersji (teraz jedynie zmieniłem ich umiejscowienie po propozycji Pawła) , próbowałem również innych ustawień oraz nowej wersji beta statystyk i niestety nic z tego.

Co do Bounce Rate, to był wyższy wcześniej o mniej więcej 7% niż aktualnie.

Najlepszy Współtwórca
@DanielG OK to mniej wiecej mamy juz jakis trop. Byc moze zmiana domeny mogla spowodowac spadek ruchu z google / organic lub innych zrodel ruchu. Upewnij sie, ze zrobiles dobrze przekierowania ze starych URLi na nowe itp.

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Gdy analizuję poszczególne miesiące na starych statystykach (wcześniejsze miesiące) i aktualnych (ostatnie 2 miesiące), to procentowo mniej więcej równowaga ruchu z wyszukiwarek google/bing jest na tym samym poziomie co wcześniej, liczbowo jednak zmniejszyła się mniej więcej o połowę. Natomiast w ogólnych statystykach trafienia z Google/organic stanowiły kiedyś mniej więcej 46-47% ruchu w danym miesiącu, przy aktualnych jest to około 33-34% całego ruchu, znacznie wzrósł teraz ruch z Facebooka (co jednak nie odzwierciedla rzeczywistego wzrostu ruchu z Facebooka, bo ten w rzeczywistości jest jeszcze większy niż pokazują statystyki) i linków zawartych w mailingu.

Jak chodzi o starą domenę, to wszystkie wejścia na wszelkiego rodzaju linki ze starej domeny odwołują się aktualnie do strony głównej portalu, gdyż została zmieniona zupełnie struktura i zawartość strony, więc nie istnieją już treści, jakie były wcześniej. Stara domena również została usunięta z Google, aby nie mieszać wyników i nie prowadzić do niedziałających już linków, więc w Google pojawiają się już tylko linki z nową domeną. Sprawdzałem też pozycjonowanie w Google, strona pojawia się na 1 miejscu na zapytaniach, na których pojawiała się ze starą domeną, co potwierdzają też GA, bo słowa kluczowe są podobne - można by ująć jest identyczny zakres.

Najlepszy Współtwórca
@DanielG jesli ustawienia kont GA (stare i nowe) masz 1:1 to nie ma mowy o wadliwym zbieraniu danych przez GA. Pozostaje wnikliwa analiza danych zrodel ruchu oraz przyjrzenie sie blizej serwerowi, bo nie jest on demonem predkosci (moj traceroute nie doszedl do konca takze nie wiem u kogo masz hosting). Strony bledu 404 nie ma, bo kieruje na glowna, co chyba z punktu widzenia SEO nie jest fajne... Z GA jest OK

Nowicjusz ✭
Na nowej domenie od samego początku jest strona błędu 404 ustawiona, jedynie na starej domenie, z której rezygnujemy jest ustawione przekierowanie wszelkich linków na nową domenę (tj. na stronę główną nowej strony) tak, aby ludzie trafili na nową stronę. Stara domena również jest usunięta już z wyników google tak, aby nie powodowała problemów. Więc to akurat nie jest problemem.

Co do prędkości działania serwera, to tutaj muszę się zgodzić - demon szybkości to nie jest, dlatego myśleliśmy nad zmianą serwera dla skryptów strony, aby wszystko sprawniej działało. W każdym razie wcześniej ta strona stała na tym samym hostingu, więc to akurat nie powinno mieć aż takiego wpływu (acz ostatnimi czasy częściej znacznie widuję na tym hostingu losowe błędy 500 i pady serwera - na serwerze mimo to jednak statystyki nadal są 10krotnie wyższe niż te z GA).

W przypadku ustawień GA, to miałem już tyle kombinacji ustawień (w tym 1:1 do starych), acz jeszcze dzisiaj sprawdzę, czy rzeczywiście teraz są 1:1 bo nie pamiętam, czy później czegoś jeszcze nie zmieniałem dla testów, że nie bardzo mam pomysł co by jeszcze mogło być przyczyną.

Najlepszy Współtwórca
@DanieG wczoraj jeszcze 404 nie bylo Emotikon: Szczęśliwy
Probowalem wczoraj sprawdzic czy w obrebie Twojej calej strony jest zainstalowany poprawnie GA, ale Twoj serwer odmowil wspolpracy.
Porownaj sobie zrodla ruchu i zobacz gdzie masz najwieksze spadki, bo to tez bedzie wskazowka gdzie lezy przyczyna spadku.

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

A gdzie dokładnie natrafiłeś na miejsce, gdzie nie dostałeś 404 gdy link nie działał? Bo możliwe, że CMS coś narzucił wtedy, więc warto by było to naprawić jeżeli działa coś nie tak, jak powinno Emotikon: Język.

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Najlepszy Współtwórca
@DanielG virtualstudy.pro/AkademiaAnalytics i przekierowalo na glowna virtualstudy.pro/pl/. Wczoraj 404 nie dzialala na pewno, ale tu mam sie robi OT Emotikon: Mrugający