Obecnie 237 forumowiczów jest online
Obecnie 237 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Ginący parametr gclid i nie tylko

Student ✭ ✭ ✭

Witam,

Mam dwa pytania, proszę o pomoc:

1) Analytics komunikuje, że strona gubi parametr gclid - do jakiego kanału przypisywane są w takiej sytuacji wejścia?

2) Dlaczego na części kont klientów mam remarketing wrzucany do źródła other a nie cpc?

Odpowiedź eksperta 3verified_user
2 ZAAKCEPTOWANYCH ROZWIĄZAŃ ()

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Wojciech S
września 2015

Dot.: Ginący parametr gclid i nie tylko

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Rozwiazaniem jest modyfikacja|stworzenie wlasnego zgrupowania kanalow:
https://support.google.com/analytics/answer/1191184?hl=pl

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Wojciech - jeszcze raz to zaznaczę, bo może nie doczytałeś.
Other masz wówczas, gdy masz reklamy tekstowe w sieci reklamowej.

To co radzi Maciek jest dobrym rozwiązaniem - czyli dostosowanie grupowania kanałów.

Wejdź do Administracja i na poziomie widoku kliknij Ustawienia kanałów->Grupowanie kanałów.
Tam możesz dodać nowy kanał np. Reklamy tekstowe GDN, który zdefiniujesz jako:
źródło ściśle pasuje do google
Format reklamy ściśle pasuje do Text

Wówczas w domyślnym grupowaniu kanałów zamiast other powinno Ci się pojawić Reklamy tekstowe GDN (dla wejść z reklam tekstowych w sieci reklamowej) .

Pamiętaj, że odzwierciedlenie zmian może zająć do 24 godzin.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca
  1. Przede wszystkim sprawdź czy Google AdWords generuje parametr gclid po kliknięciu w Twoją reklamę.
  2. Może też dziać się tak, że nawet jak masz włączone autotagowanie w Google AdWords np. Twój plik .htaccess na serwerze usuwa parametry z adresów URL po wywołaniu strony (w tym gclid) przekierowaniem 301. Trzeba to sprawdzić. Wystarczy, że na stronie docelowej dla Twojej kampanii AdWords np. www.domena.pl dodasz domena.pl/?test=test i naciśniesz Enter. Jeśli w pasku adresu nadal będziesz widzieć domena.pl/?test=test to sprawdź punkt 1.
  3. BTW masz dobrze połączone konto AdWords z Analytics?

Jeśli Google Analytics nie może przypisać ruchu z google / cpc to prawdopodobnie jest on w ramach google / organic. Jako słowo kluczowe znajdziesz (not set).

Student ✭ ✭ ✭
Maciek, parametr jest generowany, wina leży najpewniej po stronie serwera, ale wykonawca nie spieszy się z jego poprawieniem - uznał problem, naprawia. Z ciekawości pytałem gdzie wtedy lądują kliknięcia, bo nie wiedziałem.

Co do drugiej kwestii - dlaczego GA nie może przypisać ruchu z cpc? Konta są połączone, wejścia z wyszukiwarki mi się mniej więcej zgadzają i mam dostęp do wszystkich danych (kampanii, grup, słów itp). Natomiast mam jeszcze źródło Other i gdy w nie wejdę, tu z kolei jest google plust jakieś drobiazgi. Ta ilość zgadza mi się z kolei mniej więcej z kampaniami remarketingowymi. Taki problem mam na wielu kontach.

Najlepszy Współtwórca
Google Analytics jest narzędziem darmowym i niestety niesie to za sobą pewne ograniczenia. Jednym z tych ograniczeń jest górny limit liczby wierszy, które może zawierać tabela z jednego dnia. Ten limit ustalony jest na 50.000 rekordów. W momencie, gdy zostaje on osiągnięty, wszystkie pozostałe rekordy z danej tabeli są grupowane w formie (other)

Student ✭ ✭ ✭
Adres ze zmienną test=test zostaje, nie ucina, a w Adwords autotagowanie włączone. Nie wyłapię teraz reklamy remarketingowej pewnie do sprawdzenia, ale jeśli gclid jest dołączany do kamanii wyszukiwarkowej to i w sieci reklamowej powinien także być?

Student ✭ ✭ ✭
Co to znaczy w praktyce? Co zawiera ta tabela - wizyty? Nie mam na ogół więcej niż 1000 jednego dnia.

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Parametr gclid może być gubiony np przez przekierowanie adresów bez zachowania parametrów po znaku ?:
Nie dotyczy to tylko przekierowania z www na bez www czy na odwrót.
Częstym problemem jest przekierowanie:
- z /costam na /costam/ i odwrotnie.

Jeśli coś jest nie tak z identyfikacją ruchu cpc z GDN to oprócz źródła/medium "google / cpc" zobaczysz w raporcie "googleads.g.doubleclick.net / referral".

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Wystarczy prosta tabela z podstawowym raportem źródeł ruchu. Tutaj masz trochę więcej informacji: https://support.google.com/analytics/answer/1009671?hl=pl

Wschodząca Gwiazda
Wojciech - rozumiem, że to (Other) masz np. w raporcie Pozyskiwanie->Cały ruch->Kanały.
Jeśli tak, to weź pod uwagę, że nie jest to źródło tylko domyślne grupowanie kanałów.
Jeśli włączysz sobie jako wymiar dodatkowy "Kampania", a potem "Format reklamy" to zobaczysz, że to (Other) pochodzi z kampanii na sieć reklamową i są to reklamy tekstowe.
Reklamy tekstowe w sieci reklamowej są kwalifikowane właśnie w taki sposób w domyślnym grupowaniu kanałów.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

Panowie sporo tych odpowiedzi:
1) Leszek, faktycznie taką sytuację że źródłem jest doubleclick mam na pewno na jakiś kontach
2) Maciek, ja na pewno nie dochodzę do takiego limitu, zwłaszcza, że te problemy mam na małych kontach i stronach o niewielkim ruchu
3) Tomek, tak korzystam z domyślnego zgrupowania kanałów bo z tego korzysta klient, który później zadaje pytania, a ja nie zawsze potrafię racjonalnie odpowiedzieć - tak jak ten przypadek. Na niektórych kontach jest to jako other, na innych ten kanał praktycznie nie występuje.

Co sugerujecie jako rozwiązanie? Nie rozumiem dlaczego ruch z wyszukiwarki jest prawidłowo przypisywany do kanały, a display już nie. Sprawdzałem gdn klikając w reklamy remarketingowe - gclid jest obecny przy pierwszej odsłonie strony docelowej, później przy zmianie strony już nie ale to chyba normalne.

Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Rozwiazaniem jest modyfikacja|stworzenie wlasnego zgrupowania kanalow:
https://support.google.com/analytics/answer/1191184?hl=pl

Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Wojciech - jeszcze raz to zaznaczę, bo może nie doczytałeś.
Other masz wówczas, gdy masz reklamy tekstowe w sieci reklamowej.

To co radzi Maciek jest dobrym rozwiązaniem - czyli dostosowanie grupowania kanałów.

Wejdź do Administracja i na poziomie widoku kliknij Ustawienia kanałów->Grupowanie kanałów.
Tam możesz dodać nowy kanał np. Reklamy tekstowe GDN, który zdefiniujesz jako:

Wówczas w domyślnym grupowaniu kanałów zamiast other powinno Ci się pojawić Reklamy tekstowe GDN (dla wejść z reklam tekstowych w sieci reklamowej) .

Pamiętaj, że odzwierciedlenie zmian może zająć do 24 godzin.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭
Dzięki panowie, rozjaśniło mi to moją wiedzę, przygotuję sobie własne grupowanie kanałów.

Wschodząca Gwiazda
Mała poprawka do mojego wcześniejszego posta.
Żeby wydzielić reklamy tekstowe w sieci reklamowej warunki muszą być takie:
Sieć dystrybucyjna reklam ściśle pasuje do Content

Jeśli interesują nas reklamy pochodzące tylko z Google AdWords możemy dodać dodatkowo:

Wcześniej podane warunki działały gdy ten nowy kanał był w kolejności na liście za "płatnymi wynikami wyszukiwania".
Jak był przed to wchłaniał ruch z reklam tekstowych również w sieci wyszukiwania.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭
Ok, dzięki, co prawda jeszcze tego nie testowałem, ale dzięki za poprawkę. Co oznacza Content w sieci dystrybucyjnej?