AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 254 forumowiczów jest online
Obecnie 254 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

GA - problem z interpretacją statystyk

Nowicjusz ✭

Witam,

mam problem w sklepie, który prowadzę - od ponad tygodnia całkowicie zniknęły "transakcje" w polu e-commerce (w załączniku pdf z podglądem), od tego czasu sklep nie notuje żadnej sprzedaży. Wszystkie podstawowe statystyki są na tym samym poziomie (4 min czas odwiedzin, 6-7 kliknięć, bounce 20%, etc.), ma ktoś pomysł co mogło się stać?

analytics.jpg

Z góry dziękuję za pomoc,

pozdrawiam

Odpowiedź eksperta 5verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: GA - problem z interpretacją statystyk

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Na pewno szukajcie jakiejś prawidłowości. Co się mogło stać na przełomie dat, że nie ma zakupów. Czy skończyła się promocja, jakaś reklama już nie działa? Może AdWordsy już nie działają itp.

Jeśli macie ścieżki konwersji to sprawdźcie od okresu, gdy nie ma konwersji co się dzieje. Może wchodzą na ścieżkę, ale coś się dzieje...  zlokalizujecie problematyczną podstronę.

Czy nie wprowadzaliście jakiś zmian na stronie w tym okresie?

Na pewno jakaś prawidłowość jest. A dodatkowo tak na szybko...

Zastanówcie się nad kilkoma kwestiami...   na pewno przejdźcie testowo przez zakupy. Przeszedłem i kilka miejsc wręcz drażni. Nie wiem czy u mnie na moim monitorze, czy u wszystkich, ale kilka elementów w tej czcionce ciężko rozszyfrować. Pawo jest znaną marką, ale czy czerń i biel to wszystko co macie? Robi się smętnie i brak pomocy w dojściu do końca zakupów.

ScreenShot1455.jpg

czcionka się rozmazuje...  przyciski tylko w bieli...  co jest dla Was ważne? Ile produktów przeważnie ktoś kupuje? Jeśli przeważnie jeden to wyróżnijcie przejście do realizacji zamówienia i ciągnijcie ten kolor do samego końca.

ScreenShot1456.jpg

nie można dodać Pan i Pani po prawej checkboxa? W pierwszej chwili kombinowałem czy opis jest nad czy pod checkboxm by dobrze zaznaczyć.

ScreenShot1457.jpg

Co jest najpierw? Dzień, rok miesiąc? To bardzo domyślna sprawa, ale nie ułatwiacie sprawy Klientowi. Opiszcie każdą rubrykę. Do tego dopasujcie rozmiary były w jednej linii - chyba, że tylko u mnie tak się pojawiły.

ScreenShot1458.jpg

W ogóle rozjechały Wam się te opisy - Patrz na prawo. Dodatkowo lepiej sformułowałbym opis - bardziej czytelnie dla użytkowników. Darmowa wysyłka przy płatności z góry - Koszt wysyłki 15 zł przy pobraniu. Brzmi trochę lepiej - to tylko przykład.

ScreenShot1459.jpg

I nadal te nieszczęsne przyciski...  Sami spójrzcie obiektywnie... co niby na tej stronie ma zrobić Klient? Jak często dokonuje zakupów na sklepach postawionych na silniku presty to intuicyjnie na prawy dół, ale...  Klient ma nie szukać przycisków. Ma od razu wiedzieć co zrobić i co kliknąć.

Przejdźcie sobie jeszcze ścieżkę z płatnością payu - bo tej raczej nie chce przechodzić.

Dodatkowo przejdźcie jako zalogowany użytkownik i zakładający konto - ja przeszedłem jako szybkie zakupy.

Dajcie jakimś swoim znajomym, żeby dokonali próbnych zakupów. Zapytajcie o refleksje i spostrzeżenia. Gdzie mieli problemy itp.

Dominik Myślak

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wschodząca Gwiazda
Czy transakcji faktycznie nie ma, czy przestały się zliczać?

Nowicjusz ✭
Faktycznie nie ma, tzn. on tu jako transakcje zlicza koszyki, etc., prawdziwa konwersja jest zdecydowanie mniejsza jak widać - zakupów było całe 13. Natomiast od 10 marca nie było zakupu żadnego, co wcześniej od powstania sklepu się nie zdarzyło.

Wschodząca Gwiazda
Chyba cięzko nam będzie coś powiedzieć, przyczyny moga być różne.
Nowa konkurencja, sezonowość, koniec kampanii która generowała sprzedaż itp

Nowicjusz ✭
Czyli raczej nic nie jest źle pod względem technicznym, jeśli chodzi o statystyki, przyczyn szukać poza GA? Mnie dziwi po prostu że z dnia na dzień ilość "transakcji" spadła do całkowitego zera.

Wschodząca Gwiazda
Jeśli zupełnie zniknęły Ci zakupy na sklepie, a nie tylko ich statystyki, to sprawdź czy po stronie samego sklepu, koszyka, nie masz jakiś błędów technicznych, które uniemożliwiają kontynuacje zamówienia. A jeszcze prościej będzie jeśli podasz adres sklepu to łatwiej będzie coś przeanalizować.

Nowicjusz ✭
http://sklep.pawo.pl

problemem jest na 100% nieposiadanie pełnej rozmiarówki w sklepie, pracujemy nad integratorem z systemem erp, natomiast co do technicznej strony - musicie ocenić sami. Bardzo będę wdzięczny za pomoc.

Profesjonalista ✭

z takich technicznych rzeczy to na pewno warto rzucić okiem na:

pawo.jpg

nie ma to co prawda wpływu na fizyczne zamówienia w sklepie ale...

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Na pewno szukajcie jakiejś prawidłowości. Co się mogło stać na przełomie dat, że nie ma zakupów. Czy skończyła się promocja, jakaś reklama już nie działa? Może AdWordsy już nie działają itp.

Jeśli macie ścieżki konwersji to sprawdźcie od okresu, gdy nie ma konwersji co się dzieje. Może wchodzą na ścieżkę, ale coś się dzieje...  zlokalizujecie problematyczną podstronę.

Czy nie wprowadzaliście jakiś zmian na stronie w tym okresie?

Na pewno jakaś prawidłowość jest. A dodatkowo tak na szybko...

Zastanówcie się nad kilkoma kwestiami...   na pewno przejdźcie testowo przez zakupy. Przeszedłem i kilka miejsc wręcz drażni. Nie wiem czy u mnie na moim monitorze, czy u wszystkich, ale kilka elementów w tej czcionce ciężko rozszyfrować. Pawo jest znaną marką, ale czy czerń i biel to wszystko co macie? Robi się smętnie i brak pomocy w dojściu do końca zakupów.

ScreenShot1455.jpg

czcionka się rozmazuje...  przyciski tylko w bieli...  co jest dla Was ważne? Ile produktów przeważnie ktoś kupuje? Jeśli przeważnie jeden to wyróżnijcie przejście do realizacji zamówienia i ciągnijcie ten kolor do samego końca.

ScreenShot1456.jpg

nie można dodać Pan i Pani po prawej checkboxa? W pierwszej chwili kombinowałem czy opis jest nad czy pod checkboxm by dobrze zaznaczyć.

ScreenShot1457.jpg

Co jest najpierw? Dzień, rok miesiąc? To bardzo domyślna sprawa, ale nie ułatwiacie sprawy Klientowi. Opiszcie każdą rubrykę. Do tego dopasujcie rozmiary były w jednej linii - chyba, że tylko u mnie tak się pojawiły.

ScreenShot1458.jpg

W ogóle rozjechały Wam się te opisy - Patrz na prawo. Dodatkowo lepiej sformułowałbym opis - bardziej czytelnie dla użytkowników. Darmowa wysyłka przy płatności z góry - Koszt wysyłki 15 zł przy pobraniu. Brzmi trochę lepiej - to tylko przykład.

ScreenShot1459.jpg

I nadal te nieszczęsne przyciski...  Sami spójrzcie obiektywnie... co niby na tej stronie ma zrobić Klient? Jak często dokonuje zakupów na sklepach postawionych na silniku presty to intuicyjnie na prawy dół, ale...  Klient ma nie szukać przycisków. Ma od razu wiedzieć co zrobić i co kliknąć.

Przejdźcie sobie jeszcze ścieżkę z płatnością payu - bo tej raczej nie chce przechodzić.

Dodatkowo przejdźcie jako zalogowany użytkownik i zakładający konto - ja przeszedłem jako szybkie zakupy.

Dajcie jakimś swoim znajomym, żeby dokonali próbnych zakupów. Zapytajcie o refleksje i spostrzeżenia. Gdzie mieli problemy itp.

Dominik Myślak

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Czy czasem nie zmieniles ustawien dla modulu e-commerce (z ulepszonego na normalne)?

Patrzac po twoich danych widze, ze bankowo masz zle zaimpelemntowany modul e-commerce. 

Nowicjusz ✭
@Maciej

Nie robiłem żadnych zmian, może Admin. Czyli spróbować zaimplementować moduł e-commerce od nowa, rajt?

@Dominik Myślak

Dziękuję za cenne wskazówki!!

Wschodząca Gwiazda
Ja tam widzę, że macie enhanced ecommerce, który przesyła do GA dane, więc implementacja od nowa raczej nie jest konieczna.
Sprawdź w GA w raportach Ecommerce->Skuteczność list, czy są odnotowywane wyświetlenia produktów na listach.
Aczkolwiek trochę ta implementacja jest niepełna, bo nie wysyłają się informacje o dodaniu do koszyka.
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Najlepiej zweryfikuj co masz ustawione na koncie vs. co masz w kodzie.

Najlepszy Współtwórca
Zatem, tak jak pisalem wyzej Tomku.