Obecnie 151 forumowiczów jest online
Obecnie 151 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Dotyczy nieprawidłowych kliknięć na linki sponsorowane.

Nowicjusz ✭ ✭

Witam wszystkich serdecznie
Nie wiem czy w dobry miejscu umieszczam tego posta ale pierwszy raz tu jestem więc z góry przepraszam.
Od dłuższego czasu używam reklam na adwords i od dłuższego czasu zmagam się z jednym problemem.
Otóż, ktoś ( przypuszczam, że jeden taki niezbyt bystry człowiek z firmy konkurencyjnej ) notorycznie próbuje wyklikać nam dzienny budżet.
Gość potrafi nieraz z 200-300 a nawet 500 razy dziennie kliknąć na nasze reklamy. Niestety korzysta z modemu jednej z telefonii cyfrowej przez co nie można określić adresu IP. W statystykach wejść na stronę zawsze widnieje ta sama informacja, że wejścia były z komputera Macintosh, system taki i taki itd. Czas trwania wizyty 1s
Zablokowałem co tylko można i niby nieprawidłowe kliknięcia są wyłapywane ale kilka razy zgłosiłem do googli fakt że ktoś notorycznie klika w nasze linki i za każdym razem otrzymywałem informację, że analitycy znaleźli kilka nieprawidłowych kliknięć których nie wyłapał system i równowartość tylko kliknięć zostanie mi zwrócona na konto. Nawet nie wnikam ile tak faktycznie tych nieprawidłowych kliknięć było a za ile mi zwrócili.
Zastanawiam się tylko co z tym fantem zrobić? Ma ktoś jakiś pomysł? Zablokować adresu IP nie mogę bo go nie znam. System google też nie działa chyba tak jak powinien a gość jak klikał tak klika dalej....
Zauważyłem też że jego klikanie zawyża śr. CPC - może się mylę...

Z góry dziękuję za pomoc

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: Dotyczy nieprawidłowych kliknięć na linki sponsorowane.

Emerytowany Najlepszy Współtwórca

Jeżeli kliknięć jest tak dużo, zawsze z tego samego komputera to są one wychwytywane jako nieprawidłowe i odfiltrowywane. Google nie informuje, jak konkretnie identyfikuje niechciane kliknięcia, są dosyć ogólne informacje (linki poniżej).

Na stronie szczerze przyznają, że:

Niewątpliwie jednak nawet zaawansowane systemy i procesy nie wykrywają wszystkich nieprawidłowych kliknięć. 

Jeżeli wiesz, że wejścia następują z Macintosha, możesz sprawdzić lokalizację tego użytkownika (nawet w Analytics). Możesz dodać tę lokalizację do wykluczonych. Inna sprawa, że jeśli te niechciane wejścia zawsze są z Macka, trwają mniej więcej tyle samo, taki sam User Agent itd. to są to łatwe do wychwycenia wzorce, które powinny być odfiltrowane.

Możesz też podejrzeć statystyki w Analytics, aby sprawdzić czasy na stronie, współczynniki odrzuceń czy nie budzą podejrzeń. No i logi serwera.

Ochrona Google przed nieprawidłowymi kliknięciami

O nieprawidłowych kliknięciach

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Emerytowany Najlepszy Współtwórca

Jeżeli kliknięć jest tak dużo, zawsze z tego samego komputera to są one wychwytywane jako nieprawidłowe i odfiltrowywane. Google nie informuje, jak konkretnie identyfikuje niechciane kliknięcia, są dosyć ogólne informacje (linki poniżej).

Na stronie szczerze przyznają, że:

Niewątpliwie jednak nawet zaawansowane systemy i procesy nie wykrywają wszystkich nieprawidłowych kliknięć. 

Jeżeli wiesz, że wejścia następują z Macintosha, możesz sprawdzić lokalizację tego użytkownika (nawet w Analytics). Możesz dodać tę lokalizację do wykluczonych. Inna sprawa, że jeśli te niechciane wejścia zawsze są z Macka, trwają mniej więcej tyle samo, taki sam User Agent itd. to są to łatwe do wychwycenia wzorce, które powinny być odfiltrowane.

Możesz też podejrzeć statystyki w Analytics, aby sprawdzić czasy na stronie, współczynniki odrzuceń czy nie budzą podejrzeń. No i logi serwera.

Ochrona Google przed nieprawidłowymi kliknięciami

O nieprawidłowych kliknięciach

Nowicjusz ✭ ✭

Dzięki wielkie za odpowiedź. Mam poblokowane lokalizacje itd. Wiem, że jeśli kliknięcia się powtarzają to powinny być odfiltrowane.  Niemniej jednak jak już wspomniałem kilka razy zgłaszałem do google fakt nadmiernego klikania i za każdym razem otrzymywałem informację, że analitycy sprawdzili i znależli nieprawidłowe kliknięcia które system powinien wychwycić a tak się nie stało. Pieniądze oczywiśnie zwrócili na konto ale zastanawiam się czy jest jeszcze jakiś inny sposób blokowania?

Najlepszy Współtwórca

Pocieszę Cię, sprawa nie jest beznadziejna i są sposoby, by zidentyfikowac tę osobę / urządzenie i wyeliminować lub utrudnić jej działanie a nawet złapać na gorącym uczynku i przeprowadzć sprawę karną lub cywilną.

Brałem udział w rozpracowaniu podobnych sytuacji. Nie mogę na ten temat pisać publicznie. W tej sprawie zapraszam do kontaktu prywatnego. Wiem, że to dośc nietypowe zachowanie na Forum ale publiczne ujawnienie szczegółów nie jest możliwe - również i Twoich danych np o kliknięciach, adresie strony i innych danych które pozwoliły by Cię zidentyfikować np przez tą osobę. To delikatna sprawa i należy zachować ostrożność.

Oczywiście to co możliwe napiszemy i pozostawimy tu na Forum, by inni w przyszłości w podobnej sytuacji mogli skorzystać.

Możliwe, że już niedługo będzie można sobie poradzić z niektórymi tego typu sytuacjami w dość prosty sposób.

Sprawdź proszę czy ruch, który generuje ten ktoś, klasyfikowany jest przez G. Analytics jako nowy czy też powracający użytkownik.

W sprawie CTR - jeśli kliknięcia są odfiltrowane to CTR nie jest zawyżony. Jeśli są takie, które pozostały niezauważone przez system to faktycznie CTR może być zawyżony.

Ale wzrost CTR ma dobre strony.

CTR to najmocniejszy czynnik wpływający na Wynik Jakości a poprzez niego na rzeczywiste koszty kliknięć.

Im wyższy CTR tym wyższy WJ.

Im wyższy WJ tym niższe rzeczywiste cpc Emotikon: Szczęśliwy

Nowicjusz ✭ ✭

Dzięki wielkie za odpowiedź

Sprawdzę to G. Analytics i dam znać

pozdr

Nowicjusz ✭ ✭

Witam ponownie

Trochę to trwało bo musiałem zasilić konto i z 2 dni puścić reklamy żeby mieć jakieś dane.

A więc tak -
24 lipca
według adwords:
19 kliknięć,
155 wyświetleń,
śr cpc 5,70 zł
nieprawidłowych kliknięć 95
według Analytics
odwiedzin 88
nowych użytkowników 68
powracających 20

25 lipca
według adwords:
6 kliknięć,
138 wyświetleń,
śr cpc 8,05 zł
nieprawidłowych kliknięć 143
według Analytics
odwiedzin 68
nowych użytkowników 52
powracających 16

Jeśli są potrzebne jakieś inne dane to proszę o info jakie. Ewentualnie proszę pisać na prv

pozdr

r

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Można jeszcze zawsze sprawdzić adresy IP z logów serwera. Może zauważymy coś ciekawego. Jednak wystarczy, że dany użytkownik będzie miał zmienne IP i wówczas nic nam IP'ki nie pomogą. Ale warto przejrzeć. Poza tym zdarza się, że większa ilość komputerów korzysta z tego samego IP. Ale tak jak mówiłem, może znajdzie się jakieś pdoejrzane IP, które można spróbować wykluczyć.

Najlepszy Współtwórca
bardzo dużo niechcianych kliknięć - ewidentnie ktoś wyklikuje reklamę, ale dobre jest w tym to, że za te kliknięcia nie płacisz - cierpi sama kampania danego dnia bo osiąga małą skuteczność.

Zmienne adresy ip również są do wykrycia, ale trzeba poświęcić na to więcej czasu - wystarczy zlokalizować adresy ip z jednej puli - tego samego dostawcy i ładnie się do niego zgłosić. Procedura może być inna również, czyli np. policja, ale tutaj już trzeba mieć spore dowody na to, że dana osoba w danym momencie wyklikuje nam reklamę.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭

Witam
To czy nie płacę za pojedyncze kliknięcia ten osoby to tego nie wiem - jak już wspomniałem kilka razy zgłaszałem do googli fakt że ktoś wyklikuje nam budżet i za każdym razem po sprawdzeniu przez analityków okazywało się, że system nie wychwycił tych wszystkich kliknięć. Raz zwrócili mi na konto - jeśli dobrze pamiętam - 80 zł innym razem 40 zł itd.
Sprawdzałem logi na serwerze ale gość łączy się za pomocą modemy i za każdym razem ma inne IP. Poznaję, że to ta sama osoba po ilości kliknięć i tym, że za każdym razem jest to z komputera Macintosh, system taki i taki itd.

Najlepszy Współtwórca

Odfiltruj ten ruch w G. Analytics i włącz (u góry po lewej) zaawansowane segmenty: nowi a drugi powracający. Zobacz jakie są proporcje i ilości.

Nowicjusz ✭ ✭

A więc tak - zrobiłem tak jak pisałeś czyli odfiltrowałem nowych i powracających. Wyszło:
Nowi użytkownicy
Odwiedzin 284 ( % całości : 81,14 % ( 350 ))
Współczynnik odrzuceń : 67,96 % Średnia dla witryny : 62,57% (8,61%)

Powracający :
Odwiedzin 66 ( % całości : 18,86 % ( 350 ))
Współczynnik odrzuceń : 39,39 % Średnia dla witryny : 62,57% (-37,04 %)

Najlepszy Współtwórca

Chyba niezbyt jasno napisałem.

Czy ten ruch, który odfiltrowałes dotyczy tylko tych "nieprawidłowych kliknięć" czyli to co zidentyfikowałeś (system operacyjny, itp)?