Obecnie 240 forumowiczów jest online
Obecnie 240 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Czy można ustalić koszt kampanii w GA,by porównać z kosztami Adwords?

Student ✭ ✭

Witam serdecznie.

Bardzo proszę o pomoc. Mam takie pytanie: Na kilku stronach partnerskich mam ustawione banery reklamowe (odpowiednio otagowane) i śledzę ich konwersje na Google Analitycs w Pozyskiwanie-->Kampanie. Jednocześnie prowadzę kampanie w Google Adwords. Chciałabym porównać, która z nich jest bardziej skuteczna. Czy mogę tego dokonać? Mianowicie chodzi mi o to czy jest możliwosc wyliczenia kosztu konwersji tych kampanii banerów, mając dane w postaci kwota/ilość odsłon. Jeśli tak to jak i gdzie to zrobić? Oraz jak porównać obie kampanie, która jest bardziej skuteczna?

Będę wdzięczna za pomoc. Ania

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Anna B
września 2015

Dot.: Czy można ustalić koszt kampanii w GA,by porównać z kosztami Adw

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Podsumowując Emotikon: Szczęśliwy

Masz ilość odsłon - czyli ile razy dany banner, czy bannery się wyświetliły na portalu.
Masz koszt tych wyświetleń - 5000
Ilość kliknięć (czyli te faktyczne przekierowania na Twojąstronę z bannerów) dobrze by było uzyskać od firmy, w której wykupiłaś te odsłony bannerów. Bądź posiłkować się danymi z analyticsa - te dwie dane mogą być różne z różnych powodów.

będziesz miała wtedy wszystko... czyli twój koszt 5000 zł, ilość kliknięć.

Jeśli 5000/ilość kliknięć wyjdzie Ci koszt kliknięcia
jeśli 5000/ilość konwersji wyjdzie Ci koszt konwersji

Dominik Myślak

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Anna B
września 2015

Profesjonalista ✭
Jak zaimportujesz te dane z kosztami to wszystko będzie już w analytics i ręcznie nie trzeba będzie nic liczyć. W raportach można wtedy zobaczyć wyświetlenia/kliknięcia/koszt/koszt kliknięcia/przychody/ROI/...

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Najlepszy Współtwórca

Pewnie, że da się je porównać i tym bardziej wyliczyć koszt konwersji.

Ale do tego potrzebny byłby jeszcze okreslony cel jaki ma osiągnąć użytkownik na Twojej stronie www. Czyli co jest Twojąkonwersją. Uzupełnienie formularza? Zakup? Newsletter? Przy ustawionych celach w analyticsie mogłabyś zobaczyć, że z Twoich bannerów tyle i tyle było konwersji. Mając koszt, czyli ile kosztowały Cię te bannery wyliczysz sobie ze wzorów jaki był koszt konwersji. Czyli koszt za bannery podzielony przez liczbę konwersji (osiągnięcie celu) = koszt konwersji

Takie dane jak koszt konwersji będziesz widziała w reklamach adwords już wyliczony. Wystarczy porównać te dane.

Dodatkowo przeczytaj o ROI - zwrot z inwestycji

Dominik Myślak

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭

Można zaimportować do GA dane o kosztach z własnych kampanii.

https://support.google.com/analytics/answer/2803329?hl=pl

Trzeba to zrobić za pomocą API albo skorzystać z jakiegoś gotowego narzędzia (tak na szybko widzę nawet darmowe np. http://www.lunametrics.com/cost-data-upload/upload.html)
Wszystkie dane o kosztach można wtedy analizować, porównywać, itd w GA

Student ✭ ✭
Rozumiem. Mam ustawiony cel konwersji jako "rejestrację" (czyli osoby, które nie tylko wejdą na stronę ale również się na niej zarejestrują). W Adwords mam dane o kosztach konwersji tylko nadal nie wiem jak ustawić koszt konwersji tych kampanii z banerami.

"Czyli koszt za bannery podzielony przez liczbę konwersji (osiągnięcie celu) = koszt konwersji"
dokładnie o to mi chodzi ale żebyśmy nie musieli samodzielnie się dłubać i wyliczać tylko żeby system od razu to wyliczał. Jak ustawić to dla konkretnej konwersji celu?

Profesjonalista ✭
Analytics będzie mógł wyliczać/pokazywać/porównywać wszystkie dane jakich potrzebujesz, ale musi znać koszty. I to jest wszystko opisane w mojej odpowiedzi powyżej Emotikon: Szczęśliwy

Najlepszy Współtwórca
Dokłądnie tak jak napisał Marcin.

Natomiast koszty konwersji Twoich bannerów na koncie adwords również są wyliczane. Może nie masz włączonych kolumn. Wejdź na reklamy graficzne i naciśnij przycisk kolumny nad wykresem. W sekcji konwersja będziesz mogła dodać kolumny związane z konwersjami i kosztami.
Dominik Myślak

Student ✭ ✭
Jeszcze ostatnie pytanie czy do ustalenia kosztów konwersji celu danej jednej kampanii wystarczą takie dane: koszt za liczbę odsłon dla danej domeny. np. 5 tys za 250 tysiecy odsłon.??

Profesjonalista ✭
https://developers.google.com/analytics/devguides/platform/cost-data-import#dims_mets

muszą być podane pola oznaczone jako required albo zostanie przyjęte dla tych danych 0 czyli poza źródłem i medium kampanii powinnaś podać: koszt kampanii, ilość kliknięć, ilość wyświetleń

Najlepszy Współtwórca
Koszt konwersji to Twoje koszty, czyli 5 000 zł podzielone przez ilość konwersji/celów z tego źródła, czyli z tych bannerów.

Te dane, które podałaś pokażą Ci jedynie koszt za pojedynczą odsłonę - a to nie do końca związane z konwersją.

Natomiast jakbyś miała dane odnośnie ilości kliknięć w te bannery (bo rozumiem, że świadomie użyłaś słowa odsłon) to możesz wyliczyć współczynnik konwersji, który równy jest liczbie konwersji spowodowanych tym źródłem (bannerami) podzielonych przez liczbę kliknięć w to źródło - czyli bannery.
Dominik Myślak

Student ✭ ✭
Hmm czyli jak mam tylko źródło, medium, koszt kampanii i ilość wyświetleń (np. 5tys 250tys odsłon) ale nie mam ilości kliknięć (przynajmniej tak mi sie wydaje Emotikon: Bardzo szczęśliwy że nie mam) bo właśnie chcę to ustalić ile kosztuje nas jedno kliknięcie ( a w zasadzie rejestracja). Przepraszam za taką ilość pytań, ale trochę zupełnie nie wiem jak się do tego zabrać i czy mam wystarczającą ilość danych żeby to ustalić...?

Student ✭ ✭
Dominiku. Tak zupełnie świadomie i celowo użyłam słowa "odsłon". Czyli jak db zrozumiałam (mam nadzieję) w moim przypadku kliknięcie=rejestracja. Dane które na tę chwilę posiadam kwota (np 5000)/za ilość odsłon (np. 250tys) i codzienną ilość konwersji celu (czyli codziennie ilość skutecznych rejestracji z danego baneru zamieszczonego na partnerskim serwisie) jest po prostu niewystarczająca??? Dane, które mnie interesują (cena za 1 kliknięcie) będę mogła wyliczyć dopiero jak będę miała te 250 tys odsłon i podaną ilość rejestracji za nie tak? i wtedy powinnam postępować jak napisał wyżej Marcin S. :

https://support.google.com/analytics/answer/2803329?hl=pl

utworzyć zbiór danych opierając się o to:

https://support.google.com/analytics/answer/1037445?hl=pl&ref_topic=1032998 ??

PS.tak na marginesie chłopaki dzięki OGROMNE za zaangażowanie, pomoc i cierpliwośćEmotikon: Szczęśliwy

Profesjonalista ✭
Cena za 1 kliknięcie (CPC) to raczej kwota za kampanię / ilość kliknięć
To co obliczysz z kwoty za kampanię / ilość rejestracji to raczej cena za konwersję (CPA)

Tak czy inaczej jak będziesz mieć ilość kliknięć (ilość wyświetleń masz, ilość konwersji masz) to obliczysz wszystko

Student ✭ ✭
<wstyd>Emotikon: Szczęśliwy To skąd wezmę CPC jeszcze??

Profesjonalista ✭
Tak naprawdę jak masz otagowane linki to w analytics masz ilość wejść z banerów (= ilość kliknięć) Emotikon: Szczęśliwy
To trzeba tylko podzielić koszt kampanii przez tą ilość kliknięć żeby wyszło CPC

Student ✭ ✭
"To trzeba tylko podzielić koszt kampanii przez tą ilość kliknięć żeby wyszło CPC "

Marcinie czyli realny koszt za jedno kliknięcie będzie możliwy do ustalenia dopiero po tych 250 tysiącach odsłon? wtedy podzielę koszty kampanii przez ilość kliknięć.
A koszty konwersji to koszty kampanii/ ilość rejestracji?

A jak to ustawić żeby system (Google Analitycs ) sam to sprawdzał? żebym nie musiała liczyć ręcznie..