Obecnie 219 forumowiczów jest online
Obecnie 219 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Czy i jak tagujecie ruch z porównywarek?

Student ✭ ✭ ✭

Witajcie,

chciałem się zapytać o Wasze doświadczenia z tagowaniem ruchu z porównywarek.

1. Czy tagujecie?
  2. Rozumiem, że robicie to na poziomie xml z produktami, tak?
  3. Co na to Ceneo?
  4. Jakie przyjmujecie nazewnictwo?

Z chęcią podzielę się moimi spostrzeżeniamiEmotikon: Szczęśliwy

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: Czy i jak tagujecie ruch z porównywarek?

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Witaj,

1. Tak tagujemy. Będę się opierał na przykładnie naszego sklepu Jubileo.pl.

2. Tak robimy to na poziome XMLa. Doklejamy kod ze zmiennymi dla każdego produktu.

3. Z porównywarkami nie ma problemów, poza faktem że niektóre z nich już same tagują ruch, więc trzeba tylko uważac aby niepotrzebnie nie doklejać duplikatu.

4. Nazewnictwo utm_source=nazwa_porownywarki, utm_medium=cpc  w zasadzie tylko te parametry wystarczą.

Spostrzeżenia są takie że warto tagować ponieważ ruch wcale nie musi pochodzić od danej porównywarki (tj. nie musi pochodzić z jej domeny). Przykładem jest Ceneo.pl oraz Taniomania.pl - korzystają z tego samego XMLa, są to dwa serwisu grupy Allegro. Przykładów jest oczywiście więcej i bez otagowania ruchu tak naprawdę nie będziemy wiedzieli do końca kto komu co udostępnia i będzie problem ze zmierzeniem konwersji.

Tak wogóle to idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby kazda porównywarka wprowadziła automatycznie tagowanie linków, gdzie byłaby zawarta pełna informacja o źrodle, kapmani itp.

Pozdrawiam!

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Nowicjusz ✭
1. Nie, porównywarki występują w raporcie "Odesłania", nie ma potrzeby tego powielać.
2. W Nokaut.pl istniała opcja otagowania linków w panelu sklepu. Miałem to i po wyłączeniu porównałem wyniki. Miesiąc "otagowany" - Analytics wskazywało 2x więcej transakcji od miesiąca, gdzie sprawdzałem dla po prostu źródła odesłania. Nie pamiętam z czego to wynikało ale na pewno miałem mocne podstawy do rezygnacji z tagu na rzecz domyślnego zliczania Emotikon: Szczęśliwy
3. myślę, że nie powinni mieć żadnych ale
4. to zależy od struktury kampanii jaką prowadzisz... źródło to raczej domena, medium zgodnie ze sztuką powinno być referral, a nazwa kampanii do wyboru

Student ✭ ✭ ✭
Witaj Wojtku,

dziękuję za szczegółową odpowiedź.

Tak, w Odesłaniach jest raport odnośnie produktów, jednak występuje tam tagowanie produktów zgodnie z tym, jak tagowane są produkty w danej porównywarce. Trzeba przekonwertować to, co tam jest zgromadzone.

Myślałem o takim tagowaniu:

1. Campaign Source (utm_source)
Tu jest no-brainerEmotikon: Szczęśliwy utm_source=ceneo

2. Campaign Medium (utm_medium)
Tu też jest no-brainerEmotikon: Szczęśliwy utm_source=cpc

3. Campaign Term (utm_term)
Tu wrzuciłbym nazwę produktu zaciąganą automatycznie z xml. utm_term=SAMSUNG UE32EH5020

4. Campaign Content (utm_content)
Tu nie wiemEmotikon: Szczęśliwy

5. Campaign Name (utm_campaign)
Tu wrzuciłbym: nazwa porównywarki + nazwa kategorii, np.
utm_campaign=ceneo telewizory 3d Też zaciągane by było z automatu z xml.

Co o tym myślisz?
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Witaj,

1. Tak tagujemy. Będę się opierał na przykładnie naszego sklepu Jubileo.pl.

2. Tak robimy to na poziome XMLa. Doklejamy kod ze zmiennymi dla każdego produktu.

3. Z porównywarkami nie ma problemów, poza faktem że niektóre z nich już same tagują ruch, więc trzeba tylko uważac aby niepotrzebnie nie doklejać duplikatu.

4. Nazewnictwo utm_source=nazwa_porownywarki, utm_medium=cpc  w zasadzie tylko te parametry wystarczą.

Spostrzeżenia są takie że warto tagować ponieważ ruch wcale nie musi pochodzić od danej porównywarki (tj. nie musi pochodzić z jej domeny). Przykładem jest Ceneo.pl oraz Taniomania.pl - korzystają z tego samego XMLa, są to dwa serwisu grupy Allegro. Przykładów jest oczywiście więcej i bez otagowania ruchu tak naprawdę nie będziemy wiedzieli do końca kto komu co udostępnia i będzie problem ze zmierzeniem konwersji.

Tak wogóle to idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby kazda porównywarka wprowadziła automatycznie tagowanie linków, gdzie byłaby zawarta pełna informacja o źrodle, kapmani itp.

Pozdrawiam!

Student ✭ ✭ ✭
Dzięki za Twoją pomoc i odpowiedź!