Obecnie 180 forumowiczów jest online
Obecnie 180 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Błędne źródło Zdarzenia - "mojadomena.pl" jak ją obejść ;)

Student ✭ ✭ ✭

Witam wszystkich,

Mam problem ze stroną (mojadomena.pl): jest to portal gdzie można dokonac rezerwacji pewnej usługi (nazwijmy ją "wycieczką"). Podpięte jest Zdarzenie, które śledzi dokonanie rezerwacji - zlicza prawidłowo razem z wartością, ale... problem jest ze Źródłem  tego Zdarzenia, ponieważ w 100% przypisuje refferal z mojadomena.pl. Wynika to z tego, że system rezerwacji jest na osobnym silniku (Sykon) i przy dokonywaniu rezerwacji uzytkownikowi tak jakby "resetowała się sesja" - nie wiem jak to nazwać ;D

Sykon umywa ręce, że kod śledzenia jest zły/w złym miejscu...

Proces rezerwacji i zdarzenia wygląda tak:

1. Użytkownik wchodzi na stronę, powiedzy że z direct'a

2. Wybiera "wycieczkę" i otwiera się formularz rezerwacyjny - i w tym miejscu zachodzi problem, poniewż rezerwacja odbywa się niejako na Sykonie, mimo że jest to "okno" w dlszym ciągu na mojadomena.pl

3. Prawidłowe dokonanie rezerwacji, wywołuje się zdarzenie...

4. Źródłem zdarzenia zawsze jest mojadomen.pl...

Pytanie:

1. Można "wyciąć" źródło odesłania mojadomena.pl/refferal ze "ścieżki" konwersji, tak by przypisywane do Zdarzenia byłoby "poprzednie" źródło - można nałożyć jakiś filtr by refferal z własnej domeny był pomijany w ściezce? Wiem to pytanie jest dziwne ale ciężki dzień za mną Emotikon: Mrugający

2. Może w jakiś inny sposob zaimplementować Zdarzenie?

Będę wdzięczny za wszelkie porady i sugestie.

Pozdrawiam

MZ

Pozdrawiam,
Marcin Zięba
Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Marcin Zięba
września 2015

Dot.: Błędne źródło Zdarzenia - "mojadomena.pl" jak ją obejś

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭

ok to może spróbujemy się zagłębić w te iframe'y Wściekły robot

czy masz możliwość edycji templatek smarty, które daje Ci ten program afiliacyjny? Widzę tam na serwie np taki pliczek template_gdl_content.tpl gdzie dzieją się wszystkie czary związane ze śledzeniem konwersji. Jeśli masz możliwość edycji tego pliku to zmień 

ga('create', 'UA-XXXXXXX1-1', 'auto');

na

ga('create', 'UA-XXXXXXX1-1', 'auto', {'allowLinker': true});

Jeśli nie masz możliwości edycji tego kodu to może jak poprosisz to zmienią Emotikon: Mrugający

Teraz u ciebie na stronie możesz trochę zmienić sposób generowania iframe tak żeby clientId poszło to samo. Zamiast iframe, którą wstawiasz normalnie spróbuj tak:

<div id="myAffiliateIframe"></div>

<script>
var linker;

function addiFrame(divId, url, opt_hash) {

return function(tracker) {
    window
.linker = window.linker || new window.gaplugins.Linker(tracker);

var iFrame = document.createElement('iFrame');
    iFrame
.src = window.linker.decorate(url, opt_hash);
    document
.getElementById(divId).appendChild(iFrame);

};
}

// Tu dodajesz iframe do strony z twoimi parametrami: 1 - id diva jak wyżej,
// 2 - adres który wcześniej znajdował się w src tego iframe
ga
(addiFrame('myAffiliateIframe', 'src_iframe.html'));

</script>

Domeny: Twoja i tego programu afiliacyjnego oczywiście dodane do wykluczeń odesłań i coś powinno z tego być Emotikon: Mrugający

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Hej Marcin,

To w sumie zalezy jak masz ustawione to zdarzenie, ale jesli uzywasz juz Google Universal Analytics dodaj swoja strone do listy wykluczen stron odsylajacych. Robie sie to w Administracja -> Usluga -> Informacje o sledzeniu. (Pisze z glowy wiec moge sie mylic). Dzieki temu poznasz referral, ktory spowodowal wizyte na Twojej stronie. Ruch z Twojej domeny bedzie traktowany jako ruch bezposredni, ktory jak wiadomo nie nadpisuje informacji o wczesniejszych zrodlach ruchu. 

Tutaj znajdziesz wiecej informacji na ten temat: https://support.google.com/analytics/answer/2795830?hl=pl

Student ✭ ✭ ✭
Dzięki Maciej,

niestety nie pomaga - wykluczyłem domenę wedle instrukcji - zrobiłem dwie testowe rezerwacje ale w dalszym ciągu żródło przypisuje do mojadomena.pl ... zostały jeszcze jakieś inne opcje? Emotikon: Mrugający
Pozdrawiam,
Marcin Zięba

Najlepszy Współtwórca
No pewnie, ze zostaly Panie Kierowniku Emotikon: Szczęśliwy

Czy tam gdzie otwiera sie formularz rezerwacyjny masz kod sledzacy GA? Z opisu nie moge dojsc do tego, gdzie gubisz sesje wiec chyba musi byc to ten moment?!

Profesjonalista ✭
Też obstawiam, że gdzieś po drodze tworzy się nowa sesja i strzelam, że ten formularz rezerwacji pomimo, że otwiera się "w domenie mojadomena.pl" to pewnie jest tam jakiś iframe i robi zamieszanie. Tak czy tak po wykluczeniu domeny z referali tak jak napisał Maciek nie powinna ona mieć wpływu na źródło zdarzenia.
Proponuję przeprowadzić cały proces rezerwacji z włączonym debuggerem GA np: https://chrome.google.com/webstore/detail/google-analytics-debugger/jnkmfdileelhofjcijamephohjechhna i krok po kroku patrzeć na dane, które wyświetla a zwłaszcza na clientId - jeśli w którymś momencie się zmieni to masz nową sesję i wiadomo gdzie szukać. Będzie w tych informacjach też referrer jeśli nie wejdziesz bezpośrednio na stronę... też można sprawdzić w którym momencie się zmienia.
Przetestuj i będziemy myśleć dalej Emotikon: Szczęśliwy.

Student ✭ ✭ ✭

Świetne z Was chłopaki!

Sprawa wygląda tak:

Marcin: tak, formularz jest w iframe i rzeczywiście zmienia się clientID gdy otwieram formularz rezerwacji.. dodatkowo zmienia się lokalizacja + wrzuca referral z mojadomena + inne babole... no jaja ogólnie

Screen:

ga.png

link do screenu: http://i.picpar.com/tusb.png

Maciej: wykluczyłem mojadomena + domenę która pojawiła się z iframe formularza rezerwacyjnego - o czym powyżej. Teraz mam źródła: localhost / referral , voguetravel.pl / referral (dziś w dalszym ciągu jedno się odnotowało mimo wykluczenia) i (direct) / (none) (jedno)...

Jak żyć Panowie, jak żyć?

Pozdrawiam,
Marcin Zięba
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Marcin Zięba
września 2015

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭

ok to może spróbujemy się zagłębić w te iframe'y Wściekły robot

czy masz możliwość edycji templatek smarty, które daje Ci ten program afiliacyjny? Widzę tam na serwie np taki pliczek template_gdl_content.tpl gdzie dzieją się wszystkie czary związane ze śledzeniem konwersji. Jeśli masz możliwość edycji tego pliku to zmień 

ga('create', 'UA-XXXXXXX1-1', 'auto');

na

ga('create', 'UA-XXXXXXX1-1', 'auto', {'allowLinker': true});

Jeśli nie masz możliwości edycji tego kodu to może jak poprosisz to zmienią Emotikon: Mrugający

Teraz u ciebie na stronie możesz trochę zmienić sposób generowania iframe tak żeby clientId poszło to samo. Zamiast iframe, którą wstawiasz normalnie spróbuj tak:

<div id="myAffiliateIframe"></div>

<script>
var linker;

function addiFrame(divId, url, opt_hash) {

return function(tracker) {
    window
.linker = window.linker || new window.gaplugins.Linker(tracker);

var iFrame = document.createElement('iFrame');
    iFrame
.src = window.linker.decorate(url, opt_hash);
    document
.getElementById(divId).appendChild(iFrame);

};
}

// Tu dodajesz iframe do strony z twoimi parametrami: 1 - id diva jak wyżej,
// 2 - adres który wcześniej znajdował się w src tego iframe
ga
(addiFrame('myAffiliateIframe', 'src_iframe.html'));

</script>

Domeny: Twoja i tego programu afiliacyjnego oczywiście dodane do wykluczeń odesłań i coś powinno z tego być Emotikon: Mrugający

Student ✭ ✭ ✭
Marcinie, Macieju - działa! Bardzo dziękuje za pomoc i poświęcony czas Emotikon: Szczęśliwy
Mam nadzieje że temat będzie służył potomnym Emotikon: Szczęśliwy
Pozdrawiam,
Marcin Zięba