Obecnie 249 forumowiczów jest online
Obecnie 249 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Analytics - problem z właściwą identyfikacją źródła ruchu

Nowicjusz ✭ ✭
Witam, od dłuższego czasu mam problem z Analytics który dużą, zbyt dużą część ruchu określa jako Direct(bezpośredni), z tego co zdążyłem ustalić, problem ten występuje od czasu wprowadzenia strony w wersji mobilnej, gdy użytkownik odwiedza stronę za pomocą urządzenia mobilnego.

Sprawdzałem to m.in. za pomocą opcji "Na żywo" w Analytics i gdy wchodziłem z wyników wyszukiwania urządzeniem mobilnym, Analytics zaliczał to do Direct, prawdopodobnie jest to ustawienie domyślne gdy nie jest w stanie ustalić źródła.

Kasowałem ciastka strony, sprawdziłem też kod śledzenia wygląda na ok ale cały czas to samo, jak z urządzenia mobilnego to źródło = direct. Wchodzę za pomocą chrome na stacjonarnym i na telefonie, za każdym razem kasując ciasteczka, teraz zauważyłem jeszcze, że jak wejdę z wyników wyszukiwania z telefonu ale bezpośrednio na mobilną wersje strony www.strona.pl/mobile to jest ok, wtedy Analytics wskazuje Organic, jak na wejdę telefonem z wyników na tradycyjną www.strona.pl i przerzuci mnie na mobilną www.strona.pl/mobile to zalicza źle, do Direct.

Podobna sytuacja występuje w w odwrotną stronę gdy z wyników Google kliknę na "mobilny" link za pomocą komputera stacjonarnego i zostanę przekierowany na tradycyjną stronę, wtedy źródło także zostanie określone jako Direct zamiast Organic.

Moje podejrzenia padły więc ostatecznie na moment przejścia ze strony tradycyjnej na mobilną i odwrotnie oraz utratę z jakiegoś powodu danych o źródle. 

Zgadzacie się, czy to może być coś innego? proszę o podpowiedzi jeśli ktoś ma jakiś pomysł lub potwierdzenie.
Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
kwietnia 2016

Dot.: Analytics - problem z właściwą identyfikacją źródła ruchu

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Po sprawdzeniu strony problemem, tak jak przypuszczałem, okazało się przekierowanie realizowane przez kod javascript.

Rozwiązaniem jest zastosowanie alternatywnej detekcji urządzenia mobilnego realizowanego po stronie serwera i zastosowanie przekierowania 301.

Skrypty realizujące detekcję urządzenia mobilnego dla języków serwerowych (np. PHP) można znaleźć na stronie http://detectmobilebrowsers.com/

Warto jednak wspomnieć, że najlepszym rozwiązaniem jest realizacja stron responsywnych, które nie wymagają przekierowań.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wschodząca Gwiazda
Najszybciej było by Ci pomóc jeśli podasz adres strony.
Jeśli nie jest to możliwe to czy mógłbyś wkleić kod śledzący, jakiego używasz na stronie?
I napisz czy wersja mobilna i stacjonarna działa na osobnych domenach, np. mobilna na m.mojadomena.pl a stacjonarna na www.mojadomena.pl
Jeśli strona działa na osobnych (sub)domenach to w jaki sposób następuje wykrywanie urządzenia mobilnego i przekierowanie na wersję mobilną?
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
Oto on, wykasowałem tylko id.

<script>
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

ga('create', 'UA-xxxxxx-xx', 'auto');
ga('send', 'pageview');

</script>

Strona nie jest na subdomenie, tak wygląda budowa jej adresów www.strona.pl i www.strona.pl/mobile

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Z togo co napisałeś wcześniej jestem przekonany, że problemem jest sposób przekierowania realizowany z wersji niemobilnej na mobilną.

Prawdopodobnie jest to robione za pomocą javascriptu zanim odpali się na stronie kod GA. To powoduje, że po przekierowaniu źródłem ruchu jest Twoja własna strona i dlatego Analytics widzi ruch jako direct.

Przeniesienie kodu GA przed kod przekierowania rozwiązałoby problem ruchu direct, ale z kolei będziesz mieć zerowy współczynnik odrzuceń, gdyż użytkownik po przekierowaniu będzie robił druga odsłonę, więc to nie jest rozwiązaniem.

Najlepiej przeprowadzać wykrywanie urządzenia nie przez JavaScript tylko po stronie serwera i robić przekierowanie 301 również po stronie serwera.

Korzystasz z jakiegoś gotowego skryptu do wykrywania rodzaju urządzenia?

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
Nie ja jestem autorem strony a zewnętrzna agencja, to samo z FTP co znacznie utrudnia mi diagnozę a oni uważają, że wszystko jest ok i 1000% wzrost ruchu bezpośredniego jest efektem słabych urządzeń mobilnych,łącz i w efekcie utraty źródła(tak im wytłumaczyli na forum Google)

Widziałem np używają biblioteki Modernizr w skrypcie, to może być przez nią?, a raczej przez jej złe użycie? np kolejność bo wczytują dziesiątki skryptów przed kodem Google.

Jest jakiś sposób aby podać Ci adres strony ale zarazem nie podawać go całemu światu?
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
kwietnia 2016

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Po sprawdzeniu strony problemem, tak jak przypuszczałem, okazało się przekierowanie realizowane przez kod javascript.

Rozwiązaniem jest zastosowanie alternatywnej detekcji urządzenia mobilnego realizowanego po stronie serwera i zastosowanie przekierowania 301.

Skrypty realizujące detekcję urządzenia mobilnego dla języków serwerowych (np. PHP) można znaleźć na stronie http://detectmobilebrowsers.com/

Warto jednak wspomnieć, że najlepszym rozwiązaniem jest realizacja stron responsywnych, które nie wymagają przekierowań.

Tomasz Ciepłucha