Obecnie 250 forumowiczów jest online
Obecnie 250 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Alert na ROI dla Google AdWords

Student ✭ ✭ ✭

Witajcie,

zastanawiałem się czy da się w jakiś sposób ustawić alert na ROI niestandardowych alertach? Z jakiegoś powodu brakuje tej pozycji w liście "ostrzegaj mnie gdy". Coś przegapiłem czy może Google Analytics coś przegapił?

Dzięki za Waszą pomoc!

Pozdrawiam, Olek

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: OlekJot
września 2015

Dot.: Alert na ROI dla Google AdWords

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

Wartości zbierane bezpośrednio to te, które nie są wyliczane na podstawie innych, dostępnych już w GA miar.

I tak np. CPC jest zbierane bezpśrednio, a ROI wyliczane jest przez GA na podstawie tego, co już zostało zebrane.

Tutaj znajdziesz pełą listę:

https://developers.google.com/analytics/devguides/reporting/core/dimsmets/adwords#ga:ROI

(miary wyliczane -> calculated metrics)

To dobre rozwiązanie, zwłaszcza w kontekście wspomnianego przez Ciebie importu kosztów do GA - po zaimportowaniu danych ROI powinien być liczony nie tylko na podstawie AdWords ale i innych kosztów. Ale to już temat na inny raz Emotikon: Szczęśliwy

Michał Bryś

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Student ✭ ✭ ✭

Sądzę, że problem tkwi w miarach zbieranych bezpośrednio i miarach przeliczanych w GA.

Sprawdziłem i wygląda na to, że alerty niestandardowe można ustawić tylko na miary liczone bezpośrednio (np. dla raportu z AdWords wyświetlenia, kliki, CPC, CTR itd.).

ROI jest miarą przeliczaną na podstawie innych danych zbieranych przez Google Analytcis, w tym przypadku:

(ga:transactionRevenue + ga:goalValueAll - ga:adCost)/ ga:adCost

Rozwiązanie

Eksport danych o ROI przez API i własne narzedzie monitorujące zmiany.

Michał Bryś

Student ✭ ✭ ✭

Witaj Michale,

dzięki za odpowiedź. Powiedz mi, jak definiujesze "liczone bezpośrednio"? Czy mam rozumieć, że chodzi Ci o te importowane bezpośrednio z AdWords? Ponieważ CPC jest liczone pośrednio.

Tak naprawdę niedługo będzie można importować do GA dane kosztowe z innych źródeł ruchu, co oznacza, że będzie można liczyć ROI dla wielu różnych źródeł. Mierzenie i monitorowanie ROI będzie miało wtedy sens na większą skalę.

Pozdrawiam, Olek

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: OlekJot
września 2015

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

Wartości zbierane bezpośrednio to te, które nie są wyliczane na podstawie innych, dostępnych już w GA miar.

I tak np. CPC jest zbierane bezpśrednio, a ROI wyliczane jest przez GA na podstawie tego, co już zostało zebrane.

Tutaj znajdziesz pełą listę:

https://developers.google.com/analytics/devguides/reporting/core/dimsmets/adwords#ga:ROI

(miary wyliczane -> calculated metrics)

To dobre rozwiązanie, zwłaszcza w kontekście wspomnianego przez Ciebie importu kosztów do GA - po zaimportowaniu danych ROI powinien być liczony nie tylko na podstawie AdWords ale i innych kosztów. Ale to już temat na inny raz Emotikon: Szczęśliwy

Michał Bryś

Student ✭ ✭ ✭

Dzięki za pomoc i odpowiedź!