Obecnie 336 forumowiczów jest online
Obecnie 336 forumowiczów jest online
Tutaj możesz rozmawiać na następujące tematy: zarządzanie kontem Analytics, przywracanie konta, ustawianie hierarchii kont, rozbieżności danych między AdWords a Analytics, łączenie AdWords z Analytics, importowanie celów e-commerce do AdWords, ustawienia remarketingu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

AdGrupa dla kampanii nieAdWordsowych

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Hej. 

Czy istnieje możliwość by tagować UTMami URLe w taki sposób by do podstawowych (source, medium, term...) dokładać wartość która będzie odkładała się jako AdGrupa? 

GCILID jest to chyba z AdWords przekazuje, ale czy istnieje możliwość przekazywania wartości z innych medium ?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: AdGrupa dla kampanii nieAdWordsowych

Wschodząca Gwiazda
jest term,content,campaign, medium,source
jak bardzo tego potrzebujesz to możesz użyć opcji wyszukiwania w witrynie do podziału na grupy, ale tu napewno późniejsza analiza będzie troche trudniejsza do zrobienia

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
term,content,campaign, medium,source jest zajęte w AdWords, chodzi o to by tak dodać UTMy żeby to własnie do AdGrupy wpadały wartości spójne z tymi które są w AdWords.
Prosty przykłada: AdGrupa: promocja1, ta sama promocja w bannerach, mailach, itd.
Jakoś przez GTM ?

Najlepszy Współtwórca
IMHO do tego celu sluzy nazewnictwo kampanii. Ta sama kampania, ale roznie zrodla.

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭ ✭

To co w utm_campaign miałbym nazywać w AdWords może być jeszcze podzielone na level niżej czyli AdGrupę.
Chodzi mi o sytuację gdzie:
AdWords
Campaign: Gr. produktów 1.
AdGroup: podgrupa produktów 1
podgrupa produktów 1

UTM
Campaign: Gr. produktów 1 - ta sama jak w AdWords
xxxxxxxx ???: podgrupa produktów 1
podgrupa produktów 2

Najlepszy Współtwórca
Chodzi o usystematyzowanie nazewnictwa. Kampanie zrobia robote i od tego nawet sa Emotikon: Mrugający

W UTM nie ma adgroup

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Właśnie, że adgrup nie ma w utm to wiem Emotikon: Szczęśliwy
Zmienić nazewnictwa na Kampaniach nie mogę, zbyt duże konto i historia, a chcę przekazywać spójne, poukłądane jak w modelu wyżej ( i podobnej do struktury AdWords ) dane.
Właśnie chodziło o to by w jakiś sposób zachować strukturę AdWords i przenieść ją do Utm ale pozostać przy Google Analytics. Mogę sobie dodać swoje UTM do AdWords i innych kampanii i wszystko przenieść do jakiegoś BI, ale nie o to mi tu chodzi.
Emotikon: Szczęśliwy

Najlepszy Współtwórca
Kombinowanie jest przekombinowane Emotikon: Mrugający

Zmiana nazewnictwa kampanii AdWords niczego nie popsuje.

Alternatywnie mozesz pokombinowac ze zmiana nazewnictwa kampanii filtrami GA na poziomie widoku danych (fitr znajdz i zastap).

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Zmiana nazewnictwa własnie popsuje mi dużo, cały BI, reguły automatyczne, skrypty, API Emotikon: Szczęśliwy
A to UTMy jeszcze mam nieusystematyzowane.

Wschodząca Gwiazda
Ja cały czas do końca nie rozumiem co chcesz osiągnąć, ale powtórzę - może opcja wyszukiwania w witrynie pomoże?

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Chodzi o strukturę tagowania URL dla kampanii poprzez UTM spójną z tym co AdWords wysyła do GA, a konkretnie czy da się w jakiś sposób dodać do kampanii nie AdWordsowych wartoś która pojawi się w AdGrupie.
Załóżmy, że szukam sobie "efektów" promocji przygotowanej w adwords (akcje promocyjną mam w każdej kampanii ale w osobnej adGrupie) i w innych działaniach oznaczonych UTM (display, email, RTB, etc...) wpisuję dla AdGrupy nazwę promo i mam wyniki, ale tylko dla AdWrods, a chciałbym także dla pozostałych mediów (display, email, RTB, etc...)
No już prościej się nie da Emotikon: Szczęśliwy
A jak tu wyszukiwanie w witrynie miałoby pomóc ? Nie widzę związku.

Wschodząca Gwiazda
To wyszukiwanie w witrynie powinno pomóc.
Jeżeli nie masz ustawionego to po pierwsze ustawiasz w ustawieniach widoku https://i.imgur.com/q8rdtcl.png.
Potem dodajesz do otagowanego linka(dodaje wg nazewnictwa z powyższego screena, wybierasz co uważasz za bardziej stosowne parametr kategorii czy parametr zapytania) &s=nazwagrupy.
Żeby sprawdzić jak dana grupa się sprawowała w raporcie kampanii dodajesz wymiar dodatkowy "wyszukiwane hasło"(ale nie z działu "reklama" tylko z "zachowania" i gotowe.

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Tak jest to jakieś rozwiązanie, ale przekombinowane trochę z różnych względów związanych ze sposobem śledzenia sesji bądź sesji z wyszukiwaniem.
Dobrzy by, tak jak gdzieś wcześniej napisałem, udało się przekazać jakiś utm który w tag manager'ze podepnie się pod AdGrupę.