Obecnie 152 forumowiczów jest online
Obecnie 152 forumowiczów jest online
Zadaj pytania i uzyskaj odpowiedzi odnośnie Zakupów Google i Merchant Center. Dowiedz się jak zoptymalizować swoje kampanie produktowe.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Zliczenie wyświetleń i kliknięć w Google Shopping

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Witam!

Podczas optymalizacji kampanii zakupowych zauważyłem, że w przypadkach, kiedy wiele produktów ma podobną konstrukcję nazwy, Google nie wyświetla kilku produktów dla jednego zapytania, tylko jeden. Przeprowadziłem więc test, w którym założyłem osobnego feeda w postaci arkusza Google, do którego dodałem produkty ze zróżnicowanymi nazwami - w każdej z nich zawarłem inne słowa kluczowe określające dany produkt.

Wyniki testu były bardzo obiecujące - 340% wzrost liczby wyświetleń w stosunku do okresu poprzedzającego (131 555 w stosunku do 30 163 wyświetleń) oraz 116% wzrost liczby kliknięć (z poziomu 743 do 1 607 kliknięć). Problem w tym, że współczynnik konwersji zmalał o 57,41% (z poziomu 2,39% do 1,02%), dając tym samym identyczną liczbę konwersji, co w okresie poprzedzającym, ale przy koszcie konwersji droższym o ponad 144%.

Poniżej dołączam zrzut tabeli z prezentacją powyższych danych.

etuo_1.PNG

Mam pewne wnioski, co do takiego stanu rzeczy - proszę o ich potwierdzenie:

1) Google zlicza kilka wyświetleń, kiedy dla jednego zapytania wyświetlonych było kilka produktów.

Dla przykładu - dla zapytania "telewizor led" wyświetliły się 4 produkty danego reklamodawcy, wszystkie z jednej grupy reklam w kampanii zakupowej, Google zliczy w niej 4 wyświetlenia - stąd tak duża eskalacja liczby wyświetleń w przytoczonym przeze mnie przykładzie.

2) Google zlicza kilka kliknięć dla jednego zapytania, jeżeli użytkownik kliknął w kilka produktów.

Dla przykładu - dla zapytania "telewizor led" wyświetliły się 4 produkty danego produkty danego reklamodawcy, wszystkie z jednej grupy reklam w kampanii zakupowej, użytkownik kliknął w 3 z nich. W takim przypadku Google zliczy 4 wyświetlenia i 3 kliknięcia do danej grupy reklam. Tym samym spadł średni CTR, ponieważ dla testowej kampanii wyświetlanych było wiele produktów, na wszystkich 3 zakładkach Google Shopping. Przed wprowadzeniem testu wyświetlany był jeden produkt, zazwyczaj na pierwszej zakładce, więc CTR był wyższy.

3) Powyższe dwa punkty tłumaczą drastyczny spadek współczynnika konwersji oraz wzrost średniego kosztu konwersji.

Za wzrostem liczby wyświetleń, spowodowanym wyświetlaniem większej liczby produktów dla jednego zapytania, poszedł spadek średniego CTR, spowodowany wyświetlaniem wielu produktów na wszystkich zakładkach Google Shopping, jednak skala wzrostu liczby wyświetleń nadal pozwoliła na wzrost liczby kliknięć. Użytkownicy konwertowali w taki sam sposób, ale Google zlicza wyświetlenia i kliknięcia w ramach kampanii zakupowych w sposób opisany powyżej, dlatego współczynnik konwersji spadł.

Czy moje wnioski są słuszne?

Jeżeli tak, to czy jest sens walczyć o wzrost liczby produktów wyświetlanych dla pojedynczego zapytania?

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Najlepszy Współtwórca

Twoim celem jest sprzedanie produktu. Tak zakładam Emotikon: Szczęśliwy.

CTR jest jednym ze wskaźników ale nie jedynym.

Większa ekspozycja kosztem konkurencji to większa szansa, że potencjalny klient zobaczy to czego szukał i mniejsza, że zobaczy produkt konkurencji. 

Każdy produkt ma zliczane wyświetlenia i kliknięcia osobno. Suma musi się zgadzać dla grupy czy kampanii, więc jest tak jak napisałeś. Średni CTR spada.

Obserwuj parametry wyświetleń, kliknięć i CTR, porównanwczy CTR dla poszczególnych produktów.

Świetnie, że eksperymentujesz. Jednak na wynik testów poza Twoimi ustawieniami ma również wpływ całe otoczenie. Zarówno bezpośrednia konkurencja, trendy na rynku, działania marketingowe i innych mediach.

Wykonaj test kontrolny.

Dobieraj ilość wyświetlanych produktów, analizuj skuteczność produktów ale i trafność ich wyświetlania dla poszczególnych zapytań. 

Wygodnie jest w tym celu podzielić kampanię na grupy, możesz wtedy lepiej dopasować zapytania za pomocą wykluczeń.
Czasem podział na grupy nie wystarcza i warto stworzyć więcej kampanii aby zarządzać np odrębnym budżetem czy harmonogramem.

Nowicjusz ✭

Panie Leszku,

oczywiście, celem jest efektywny wzrost sprzedaż.

Przeprowadzony przeze mnie test miał właśnie na celu zwiększenie ekspozycji produktów, liczyłem się przy tym ze spadkiem CTR, w przypadku sukcesu przyjętej metody, jednak nie brałem pod uwagę tak drastycznego spadku współczynnika konwersji. 

Zależy mi na uzyskaniu odpowiedzi, czy Google faktycznie interpretuje wyświetlenie i kliknięcia w produkty wyświetlanie w ramach Google w opisany przeze mnie sposób. 

Być może ktoś zetknął się z podobnym przypadkiem?